Հյուպատոսարանի մուտքը հրդեհելու կասկածանքով ձերբակալվել է մեկ տղամարդ 01/07/2014   11:29  |  Միջազգային լրահոս
Իրավապահ մարմինների կողմից ձերբակալվել է մեկ տղամարդ՝ Սան Ֆրանցիսկոյում Չինաստանի հյուպատոսարանի մուտքը հրդեհելու համար: Այս մասին հայտնել է Քննչական դաշնային բնուրոյի խոսնակ Փիթեր Լին:
Յան Ֆենգը զանգահարել է Կալիֆորնիայի Դալի քաղաքի ոստիկանություն և հայտնել, որ ինքն է հրդեհել  հյուպատոսարանը: Ֆենգին  ձերբակալել են իր բնակարանում:
«Տեսագրության մեջ երևում է, թ ինչպես մի տղամարդ իջել է կայանած մեքենաներից մեկից, երկու դույլ բենզին է լցրել հյուպատոսարանի մուտքի մոտ և հրդեհել այն»,- ասվում է Չինաստանի հյուպատոսարանի հաղորդագրությունում:
«Մենք դատապարտում ենք այս դաժան հանցանքը և խնդրում ամերիկյան կողմին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Չինաստանի հյուպատոսարանի աշխատակազմի  անվտանգությունը ապահովելու համար»,- ասել է հյուպատոսարանի խոսնակ Վանգ Չուանը:

В Сан-Франциско арестован мужчина, устроивший поджог здания генконсульства Китая 01/07/2014   11:51  |  Международные новости
В Сан-Франциско (штат Калифорния) арестован мужчина, устроивший поджог здания генерального консульства Китая. Как сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на телеканал KTLA, им оказался 39-летний гражданин КНР Ян Фен, постоянно проживающий в США.
Согласно информации, мужчина сам позвонил в полицию и сообщил о содеянном, после чего был задержан органами правопорядка. По его собственному признанию, на подобные действия его натолкнули "услышанные извне голоса".
По данным следователей Федерального бюро расследований США, акт вандализма будет рассматриваться как уголовное преступление. Подозреваемому предъявлены обвинения в порче и поджоге имущества иностранного государства.
СМИ напоминает, что инцидент произошел поздно вечером 1 января на улице Лагуна. Мужчина облил главный вход в здание генконсульства двумя канистрами бензина, поджег и скрылся. В результате никто не пострадал.