Վարդան Պետրոսյանը Նոր Տարին կդիմավորի կալանավայրում 12/30/2013   21:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է կայացրել ևս 2 ամսով երկարացնելու դերասան Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը:
Հիշեցնենք, ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության, Երևանի քննչական վարչության ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների քննության բաժնի ավագ քննիչ, ոստիկանության մայոր Դավիթ Մարտիրոսյանը Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան:
Նշենք, որ սա Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կիրառված արդեն երկրորդ կալանքի որոշումն է: Առաջին որոշումը կայացվել էր նոյեմբերի 9-ին. Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել էր Վարդան Պետրոսյանին կալանավորելու վերաբերյալ նախաքննական մարմնի ներկայացրած միջնորդությունը: Այս կալանքի ժամկետն ավարտվում էր հունվարի 18-ին:
Հոկտեմբերի 20-ին՝ 22.10-ի սահմաններում Եղվարդ-Երևան ճանապարհին տեղի ունեցած վթարի փաստով հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով, այն է ՝ ավտոմեքենա վարող անձի կողմից ճանապարհային երթեւեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ: Քրեական օրենսգիրքն այս արարքի համար նախատեսում է 4-10 տարվա ազատազրկում:
Հիշեցնենք, որ Վ.Պետրոսյանի վարած «ԲՄՎ-320» մակնիշի ավտոմեքենան, Եղվարդ-Երևան ճանապարհին բախվել էր նույն ուղղությամբ ընթացող «ՎԱԶ-21214» մակնիշի ավտոմեքենային, որի վարորդը և 6 ուղևորները ստացել էին տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ: Նրանցից երկուսը մահացել էին: Մարմնական վնասվածքներ էր ստացել նաեւ Վարդան Պետրոսյանը, ով հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո կալանավորվեց  եւ ներկայումս բուժումը շարունակում է ստանալ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում։

Суд Котайкской области продлил еще на два месяца срок содержания под стражей известному актеру Вардану Петросяну 12/30/2013 22:49 | Актуальная тема
Суд общей юрисдикции Котайкской области Армении постановил продлить актеру и сатирику Вардану Петросяну еще на два месяца меру пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, старший следователь отдела по расследованию дорожно-транспортных происшествий Ереванского следственного управления Главного следственного управления Полиции РА, майор Полиции Давид Мартиросян подал ходатайство о продлении Вардану Петросяну меры пресечения в виде заключения под стражу
Отметим, что это уже второе решение о заключении актера под стражу. Первое было вынесено 9 ноября с.г. Суд общей юрисдикции Котайкской области тогда удовлетворил ходатайство органа предварительного следствия о заключении Вардана Петросяна под стражу. Срок содержания под стражей истекал 18 января.
Напомним, 20 октября 2013г, в районе 22:10 по местному времени, на 2-м километре автотрассы Егвард-Ереван столкнулись автомобили “BMW-320” и“ВАЗ-21214”. За рулем автомобиля марки “BMW” находился известный армянский актёр, сатирик Вардан Петросян. В результате аварии водитель “ВАЗ-21214” и шестеро пассажиров с телесными повреждениями были госпитализированы в больницу. Эдгар Акопян скончался по дороге в больницу, а Эдвард Акопян умер в медцентре “Армения”. Телесные повреждения получил также Вардан Петросян, которые после выписки из больницы был взят под стражу и в настоящее время проходит лечение в УИУ “Больница для осужденных”.
Известному актеру и сатирику Вардану Петросяну было предъявлено обвинение по ч. 3ст. 242 УК РА (“нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортного средства, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц ”). За это деяние предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком от 4 до 10 лет.