Փաստաբան. «Պռոշյանի գյուղապետի սպանության բացահայտման ուղղությամբ ապրիլի 3-ից հետո տեղաշարժ չի եղել» 12/24/2013   17:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պռոշյան համայնքի նախկին ղեկավար Հրաչ Մուրադյանի սպանության գործով կալանավորված Արայիկ Պետրոսյանի փաստաբան Նորայր Նորիկյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց, որ դիմել է վճռաբեկ դատարան` իր պաշտպանյալի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի վերանայման վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի կայացրած որոշումը բողոքարկելու:
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 2-ի վաղ առավոտյան Պռոշյանի գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանի վրա կրակել էին, ինչի հետևանքով հենց գյուղապետարանի շենքի դիմաց նա մահացել էր: Նախաքննական մարմինը գյուղապետի սպանության կասկածանքով նույն օրը ձերբակալել, ապա նաև կալանավորել էր Պռոշյան գյուղի բնակիչ Արայիկ Պետրոսյանին:
Փաստաբանի խոսքով՝ Արայիկ Պետրոսյանի նկատմամբ կիրառված կալանքի վերաբերյալ վերջին որոշումը դատարանը կայացրել է նոյեմբերի 18-ին` 2 ամիս ժամկետով: Սահմանված ժամկետն ավարտվում է հունվարի 18-ին:
Այս ընթացքում, սակայն, փաստաբան Նորայր Նորիկյանի խոսքով, գործի նախաքննության մեջ որեւէ էական տեղաշարժ չի գրանցվել:
«Չնայած այս գործի հասարակական հնչեղությանն ու հասարակական վտանգավորությանը, կարող ենք արձանագրել, որ մենք այս գործում քրեադատավարական առումով ապրիլի 3-ից առ այսօր տեղաշարժ չունենք: Մենք ընդամենը կարող ենք արձանագրել, որ ապրիլի 2-ին սպանվել է համայնքի ղեկավարը, նույն օրը երեկոյան անհիմն կասկածների հիման վրա ձերբակալվել, այնուհետև` կալանավորվել է նույն համայնքի բնակիչ Արայիկ Պետրոսյանը: Իհարկե, այս ընթացքում կատարվել են քրեադատավարական օրենսգրքով նախատեսված որոշակի գործողություններ` փորձաքննություններ, վկաների հարցաքննություններ, բայց գործի բացահայտման մեջ որեւէ լուրջ առաջընթաց մենք, ցավոք, չենք կարող արձանագրել»,- «Փաստինֆո»-ին ասաց Նորայր Նորիկյանը:

Дело об убийстве экс-главы сельской общины Прошян Грача Мурадяна так и не сдвинулось "с мертвой точки" – адвокат обвиняемого Араика Петросяна 12/24/2013 18:07 | Актуальная тема
Адвокат Араика Петросяна заключенного по стражу по делу об убийстве экс-главы сельской общины Прошян Грача Мурадяна, в беседе с корреспондентом “Фактинфо” сообщил, что обратился в Кассационный суд с тем, чтобы обжаловать решение Апелляционного суда о пересмотре меры пресечения в отношении его подзащитного.
Напомним, что апреля 2013г. у здания сельской администрации было обнаружено бездыханное тело главы сельской общины Прошян Котайкской области Грача Мурадяна, 1963 г.р. Прибывшая на место происшествия оперативно-следственная группа выяснила, что Грач Мурадян скончался вследствие полученного огнестрельного ранения в районе правой височной части. Орган предварительного следствия по подозрению в убийстве сельского старосты в тот же день арестовал, а затем взял под стражу жителя села Прошян Араика Петросяна.
Впоследствии Араику Петросяну неоднократно продлевали срок содержания стражей, а апелляционные жалобы его адвоката суд отклонил.
По словам адвоката, последнее решение о применении в отношении Араика Петросяна меры пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца суд вынес 18 ноября. Установленный срок истекает 18 января.
"За это время, по словам адвоката Норайра Норикяна, расследование дела, однако, существенно не сдвинулось с места. С 3 апреля существенных сдвигов не зафиксировано. Мы можем всего лишь констатировать, что 2 апреля был убит глава сельской общины, в тот же день на основании весьма необоснованных подозрений был арестован, а затем заключен под стражу житель той же сельской общины Араик Петросян. Безусловно, за это время были проведены предусмотренные Уголовно-процессуальным кодексом РА определенные действия: экспертизы, допрос свидетелей, однако никаких серьезных подвижек в деле, мы, к сожалению, не можем зафиксировать”, - отметил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Норайр Норикян.