Պռոշյանի գյուղապետի սպանության գործով կասկածյալի փաստաբանն սպասում է Գևորգ Կոստանյանի հետ հանդիպմանը 12/16/2013   15:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պռոշյան համայնքի նախկին ղեկավար Հրաչ Մուրադյանի սպանության գործով կալանավորված Արայիկ Պետրոսյանի փաստաբան Նորայր Նորիկյանը րոպե առ րոպե սպասում է Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հետ հանդիպմանը: Այս մասին փաստաբանը հայտնեց «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ընթացքում:
Մեր զրուցակիցը հիշեցրեց, որ դատախազի հետ հանդիպումը նախատեսված էր դեռևս անցյալ շաբաթ, սակայն «տեխնիկական պատճառներով» այն չի կայացել: Ն.Նորիկյանը հիշեցրեց նաև, որ դեկտեմբերի 5-ին Գլխավոր դատախազության շենքի մոտ կայացած հերթական պիկետի ժամանակ դատախազությունից խոստացել էին, որ Գևորգ Կոստանյանը հաջորդ շաբաթ կընդունի իրեն:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Գլխավոր դատախազի հետ հանդիպման խնդրանքով արդեն 3 անգամ դիմել է դատախազություն, մեկ անգամ նրան ընդունել է ՀՀ Գլխավոր դատախազության վերահսկողական-տեսչական վարչության պետ Արտակ Հարությունյանը: Եվ ահա, «տեխնիկական պատճառներով» հետաձգված հանդիպմանը փաստաբանն սպասում է արդեն այս չորեքշաբթի օրը:
«Րոպե առ րոպե սպասում եմ, թե երբ պետք է ինձ զանգահարեն ու կազմակերպեն այդ հանդիպումը դատախազի հետ»,- ասաց Ն.Նորիկյանը:
«Ցանկանում ենք այդ հանդիպումը տեղի ունենա, որպեսզի մենք առաջին դեմքից հասկանանք այդ գործի բոլոր նրբերանգները և պատկերացում կազմենք գործի հետագա ընթացքի վերաբերյալ,- նշեց փաստաբանը՝ հավելելով,- այդ հանդիպումից հետո մեր մարտավարությունը կճշգրտենք ու նաև պարզաբանումներով հանդես կգանք»:
Ինչ վերաբերում է Գլխավոր դատախազի հետ հանդիպումից ակնկալվող արդյունքներին, մեր հարցին փաստաբանն այսպես պատասխանեց.
«Դատախազի առաջ մենք 2 խնդիր ենք դնելու. առաջինը` հրապարակավ դիրքորոշում հայտնել այս գործի վերաբերյալ, պարզաբանել գործի քննության ընթացքում կատարված հանգամանքները և երկրորդը` դադարեցնել քրեական հետապնդումը Արայիկի նկատմամբ և նրան ազատել պատժից»:
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 2-ի վաղ առավոտյան Պռոշյանի գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանի վրա կրակել էին, ինչի հետևանքով հենց գյուղապետարանի շենքի դիմաց նա մահացել էր: Նախաքննական մարմինը գյուղապետի սպանության կասկածանքով նույն օրը ձերբակալել, ապա նաև կալանավորել էր Պռոշյան գյուղի բնակիչ Արայիկ Պետրոսյանին:
Փաստաբանի խոսքով՝ Արայիկ Պետրոսյանի նկատմամբ կիրառված կալանքի վերաբերյալ վերջին որոշումը՝ 2 ամիս ժամկետով երկարացնելու վերաբերյալ, դատարանը կայացրել է նոյեմբերի 18-ին: Սահմանված ժամկետն ավարտվում է հունվարի 18-ին:
«Քրեադատավարական օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ եթե իրենք ցանկանան դարձյալ երկարացնել կալանքի ժամկետը, ուրեմն հունվարի 8-ին քննիչը պետք է միջնորդություն ներկայացնի դատարան, կամ այս ընթացքում արդեն գործը մեղադրական եզրակացությամբ պետք է ուղարկեն դատարան, կամ Արայիկ Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնեն»,-ասաց Նորայր Նորիկյանը` լավատեսորեն հույս հայտնելով, որ կիրականանա իր մատնանշած վերջին տարբերակը:

Адвокат подозреваемого в убийстве экс-главы села Прошян ожидает встречи с генпрокурором Армении 12/16/2013 15:40 | Актуальная тема
Адвокат Араика Петросяна, заключенного под стражу по делу об убийстве бывшего главы сельской общины Прошян Грача Мурадяна с минуты на минуту ждет встречи с генеральным прокурором Армении Геворком Костаняном. Об этом адвокат Норайр Норикян сообщил в ходе беседы с корреспондентом “Фактинфо”.
Наш собеседник напомнил, что встреча с генпрокурором была намечена еще на предыдущей неделе, однако не состоялась по техническим причинам. Н. Норикян напомнил также, что во время состоявшегося 5 декабря очередного пикета возле здания Генпрокуратуры ему пообещали, что Геворк Костанян на следующей неделе примет его.
Он также проинформировал, что трижды обращался в Генпрокуратуру с просьбой о встрече с генеральным прокурором. Однажды его принял начальник контрольно- инспекционного управления Генпрокуратуры РА Артак Арутюнян. И вот отложенную по “техническим причинам” встречу адвокат ожидает уже в этот четверг.
“Я бы хотел, чтобы эта встреча состоялась, дабы мы смогли узнать обо всех нюансах дела от первого лица и составить представление о дальнейшем ходе дела. После этой встречи мы определимся с тактикой защиты и выступим с разъяснениями”, - отметил Н. Норикян”
Что касается ожидаемых от встречи с генеральным прокурором результатов, адвокат заявил:
“Мы поставим перед генпрокурором две задачи: первое, публично представить свою позицию по делу, пояснить выявленные в ходе расследования дела обстоятельства и второе – прекратить уголовное преследование в отношении Араика Петросяна и освободить его от наказания.
В дальнейшем был продлен срок содержания А. Петросяна под стражей, а апелляционные жалобы его адвокатов отклонены.
По словам адвокатов, последнее решение о продлении в отношении Араика Петросяна меры пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца суд вынес 18 ноября. Установленный срок истекает 18 января.
В установленном Уголовно-процессуальным кодексом порядке, если они вновь пожелают продлить срок содержания под стражей, то 8 января следователь должен представить ходатайство в суд или в течение этого периода направить дело с обвинительным заключением в суд, или постановить о прекращении в отношении Араика Петросяна уголовного преследования”, - заявил Норайр Норикян. Адвокат надеется, что указанный им последний вариант претворится в реальность.