Ալեքսանդր Արզումանյանը` ՍԴ որոշման մասին. «Նույնիսկ փչացած ժամացույցը կարող է ավելի օգտակար լինել» 12/20/2013   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ժառանգություն» խմբակցության անդամ, նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանի բնորոշմամբ, հայ-ռուսական պայմանագրերի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումները «ավելի նման էին հանցագործության մասին հաղորդման, որտեղ մի բազմաբնույթ հանցագործություն է տեղի ունեցել` փողերի լվացում, կոռուպցիա, խարդախություն և այլն»:
Այս մասին նա նշեց ԱԺ արտահերթ նիստում` ելույթ ունենալով «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված համաձայնագրի քննարկման ժամանակ:
Քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչների համար նա ընդգծեց համաձայնագրի այն դրույթները, որոնց մասին խոսել էր լսումների մասին: Ըստ նրա, դրանց մի մասն անցնում է «տիեզերական մակարդակի»:
Նա մեջբերեց համաձայնագրից Հայաստանի` մինչև 2043թ.-ը ստանձնած պարտավորություններից որոշ հատվածներ`կրկին պնդելով, որ սա կապիտուլայցիայի մասին ակտ է հիշեցնում: Ա.Արզումանյանը նշեց, որ մինչև այդ ժամկետը Հայաստանի այս ոլորտի օրենսդրական կարգավորման վրա արգելանք է դրված: «Սա ապտակ է Ազգային ժողովին»,-ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի նախօրեի որոշումներին, ըստ որոնց հայ-ռուսական միջկառավարական երեք համաձայնագրերում ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը` Ա.Արզումանյանը, մասնավորապես, հայտարարեց.
«Նույնիսկ փչացած ժամացույցը կարող է ավելի օգտակար լինել մեզ համար, քան՝ Սահմանադրական դատարանի եզրակացությունները, քանի որ ժամացույցը գոնե օրն երկու անգամ ճշգրիտ ժամանակ է ցույց տալիս»:

Экс-глава МИД Армении Александр Арзуманян раскритиковал решения КС Армении по армяно-российским договоренностям 12/20/2013 17:35 | Лента новостей
“Парламентские слушания по армяно-российским соглашениям более “походят на сообщение о преступлении”,- заявил оппозиционный депутат, экс-глава МИД Армении Александр Арзуманян в ходе обсуждения подписанного 2 декабря в Ереване Соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества “АрмРосгазпром”.По его словам, было совершено сразу несколько преступлений: отмывание денег, коррупция и мошенничество.
Он процитировал отрывки из взятых до 2043 г. на себя по договору обязательств, вновь утверждая, что это напоминает акт капитуляции. А. Арзуманян отметил, что до указанного срока на законодательное регулирование данной сферы Армении наложен запрет. “Это пощечина Национальному собранию,”- подчеркнул он.
Арзуманян раскритиковал также решения Конституционного суда. “ Даже от неисправных часов больше пользы, чем от заключений КС, поскольку неисправные часы дважды в сутки показывают точное время”, -заявил А. Арзуманян.