Հայաստանի շահը ո՞րն է 12/19/2013   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված համաձայնագրով՝ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալում Հայաստանի սեփականությունը հանդիսացող 20,007 տոկոս բաժնեմասը՝ սովորական անվանական 1 մլն 260 հազար  բաժնետոմսերով՝ 63 մլրդ 339 մլն 900 հազար դրամ արժեքով, օտարվում է ՌԴ-ի «Գազպրոմ»  ՓԲԸ-ին:
Այս մասին այսօր Սահմանադրական դատարանում հայտնեց ՀՀ նախագահի ներկայացուցիչ, Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Ըստ նրա՝ երկու երկրների կառավարություններն այս համաձայնագիրն ստորագրել են, մասնավորապես, ընդունելով Հայաստանի և Ռուսաստանի էներգետիկ շուկաների և գազափոխադրման ենթակառուցվածքների զարգացման կարևորությունը, ինչպես նաև՝ Հայաստանի Հանրապետություն հուսալի գազամատակարարման ապահովման անհրաժեշտությունը՝ հաշվի առնելով կողմերի փոխադարձ շահագրգռվածությունը:
Այս կապակցությամբ ՍԴ անդամ Ֆելիքս Թոխյանը նկատեց, որ համաձայնագրում շատ նրբություններ կան, իսկ նախարարը շատ հակիրճ ներկայացրեց՝ այնուամենայնիվ ընդգծելով, որ այս համաձայնագիրը փոխշահավետ է: «Հիմա, եթե անկեղծ լինենք, կարդալով այս պայմանագրի բոլոր կետերը, ակնհայտ երևում է Ռուսաստանի շահը: Հայաստանի շահը ո՞րն է այստեղ»,- հարց ուղղեց նա՝ հավելելով, թե «մենք, այդքան բան տալով, մի բան շահո՞ւմ ենք»:
Ի պատասխան՝ նախարարը խորհուրդ տվեց դեկտեմբերի 2-ին ստորագրված և այսօր ՍԴ-ում առանձին-առանձին քննարկված երեք համաձայնագրերը «մի կոնտեքստում նայել»: «Այս դեպքում կտեսնենք, որ իրոք շահում ենք»,- ասաց նա:
Նախարարն ընդգծեց, որ խոսքը վերաբերում է մյուս երկու՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ալմաստների առաքման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ», «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ» համաձայնագրերով սահմանված սակագներին, Հայաստան մատակարարվող գազի գներին:
Ֆ.Թոխյանի հարցին, թե. «Ուզում եք ասել, որ մի պայմանագրով մենք մի քիչ զիջում ենք, մյուս պայմանագրով՝ մի քիչ շահում, բալանսով՝ շահո՞ւմ», նախարարը տվեց միանշանակ դրական պատասխան:
Ա.Մովսիսյանն ի պատասխան ՍԴ անդամ Վոլոդյա Հովհաննիսյանի հարցի՝ հայտնեց, թե, ըստ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի առքուվաճառքի համաձայնագրի, «Գազպրոմ» ՓԲԸ-ից բացի ռուսական որևէ այլ կազմակերպություն իրավունք չունի գազ առաքել Հայաստան:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ» համաձայնագրով էլ սահմանվում է, որ 2014թ. հունվարի 1-ից մինչև 2018թ. դեկտեմբերի 31-ը գինը որոշվելու է ըստ սահմանված բանաձևի՝ նախորդ կարգավորման ժամանակաշրջանում գազի գործող գնի ինդեքսավորմամբ:
Բանաձևի վրա ազդեցություն կարող են ունենալ միայն ռուսական ռուբլու և ԱՄՆ դոլարի արժեզրկման գործակիցները: Բազային գին է ընդունվել 2013թ. գործող սակագինը՝ Հայաստանի սահմանին հազար խորանարդ մետրի դիմաց 180 ԱՄՆ դոլար: Եթե Հայաստանը խախտի համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները, բանաձևը չի գործի, և Հայաստանը ստիպված կլինի վճարել իր կամ տարածարջանի համար մինչ այդ նախատեսված կոմերցիոն գներով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, ՍԴ-ն այսօր կայացրեց երեք որոշում, համաձայն որոնց՝ հիշյալ համաձայնագրերում ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը։

В чем же выгода для Армении? Глава Минэнерго А. Мовсисян представил членам КС доводы в пользу обоюдовыгодности армяно-российских соглашений 12/19/2013   17:48  |  Лента новостей
Согласно подписанному между Арменией и Россией 2 декабря в Ереване Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества “АрмРосгазпром”, Исходя из этого, являющиеся  собственностью  Армении 20,007% доли в уставном капитале  - по обыкновенным акциям номиналом 1 млн. 260 тыс. стоимостью 63 млрд 339 млн. 900 тыс. драмов отчуждаются российскому ЗАО “Газпром”.
Об этом сегодня в Конституционном суде заявил представитель президента РА, министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян. По его словам, Правительства двух стран подписали это соглашение, в частности, приняв во внимание важность развития энергетических рынков и газотранспортную инфраструктуру России и Армении, а также необходимость обеспечения надежности поставок газа с учетом взаимного интереса сторон.
В этой связи член КС Феликс Тохян заметил, что в Соглашении есть множество нюансов.Министр, в свою очередь, вкратце изложив суть, подчеркнул, тем не менее, что данная договоренность является взаимовыгодной. “Если честно, то, при прочтении всех пунктов этого договора, явно видна выгода России. Где же тут выгода Армении. Отдавая столько, что мы от этого выгадаем?” - обратился вновь с вопросом Ф. Тохян.
В ответ министр посоветовал рассмотреть три соглашения в одном контексте. "В этом случае, вы увидите, что мы действительно от этого выгадаем", - отметил А. Мовсисян.
Министр подчеркнул, что речь идет о двух других соглашениях, как то: Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов в Республику Армения, Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о порядке формирования цен при поставке природного газа в Республику Армения.
Ф. Тохян спросил министра: “Хотите сказать, что по одному договору мы идем на некоторые уступки, а по другому извлекаем выгоду ”. На вопрос члена КС министр ответил положительно.
В ответ на вопрос члена КС РА Володи Ованнисяна, А. Мовсисян сообщил, что, по договору о купле-продаже акций ЗАО “Армросгазпром”, ни одна другая российская компания кроме ЗАО “Газпром” не имеет права поставлять в Армению газ.
По Соглашению между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о порядке формирования цен при поставке природного газа, установлено, что с 1 января 2014г. до 31 декабря 2018г. цена будет определяться в соответствии с установленной формулой – путем индексации действующей в предшествующем периоде регулирования цены на газ.
На формулу могут повлиять лишь коэффициенты девальвации курса российского рубля и американского доллара. За базовую цену принят действующий в 2013г. тариф - за 1000 пограничных куб.м на границе $180. Если Армения нарушит взятые на себя по договору обязательства, формула перестанет действовать, и Армения будет вынуждена расплачиваться по предусмотренной до этого для нее и региона коммерческой цене.
Как уже сообщало ИА “ФактИнфо”, КС сегодня вынес три решения, согласно которым обязательства, закрепленные в вышеупомянутых соглашениях, соответствуют Конституции РА.
Решения КС являются окончательными и вступают в силу с момента их оглашения.
Парламент Армении завтра, 20 декабря, созовет внеочередную сессию для обсуждения вопроса о ратификации вышеупомянутых соглашений.