Էդմոն Մարուքյան. «Այն խնդիրները, որոնք ամեն օր խոսվել են տարբեր մակարդակներում, հիմա պաշտպանի զեկույցի տեսք են ստացել» 12/12/2013   09:21  |  Մամուլ
«Ժողովուրդ»-ն անդրադարձել է «Արդար դատաքննության իրավունքի վերաբերյալ» ՄԻՊ արտահերթ զեկույցին: Զեկույցի հետ կապված լրատվամիջոցը զրուցել է ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի անդամների հետ:
Ի պատասխան լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք Մրդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցը փաստարկված է  և ինչպես է գնահատվում, ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը պատասխանել է. «Այն խնդիրները, որոնք ամեն օր  խոսվել են տարբեր մակարդակներում, հիմա պաշտպանի զեկույցի տեսք են ստացել»:
Իսկ այն հարցին, թե Պաշտպանը կոնկրետ փաստեր ներկայացրե՞լ է, պատգամավորը նշել է, որ այսօր ՀՀ-ում ոչ ոք չի կարող ասել, որ դատական համակարգում կոռուպցիա չկա, որևէ մեկը չի կարող ասել, որ դատական համակարգը կոռումպացված է: Այսինքն՝ այս դեպքում չի կարելի պաշտպանի զեկույցն ընկալել այնպես, որ նա մեղադրում է բոլոր դատավորներին անխտիր:

Эдмон Марукян: Те проблемы, которые ежедневно обсуждались на различных уровнях, теперь облачены в форму доклада 12/12/2013   10:01  |  Пресса
Газета “Жоговурд” пишет о внеочередном докладе омбудсмена Армении касательно “права на справедливое судебное разбирательство”. В этой связи корреспондент издания побеседовал с членами Комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
На вопрос журналиста о том, действительно ли доклад Защитника прав человека мотивирован, депутат парламента Эдмон Марукян отметил: “Те проблемы, которые ежедневно обсуждались на различных уровнях, теперь облачены в форму доклада”.
Что касается того, представил ли омбудсмен конкретные факты, депутат считает, что сегодня в Армении нет такого человека, который не утверждал бы, что в судебной системе нет коррупции. В данном случае нельзя воспринимать доклад омбудсмена так, будто он обвиняет всех судей без разбора.