Պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հարցով առաջիկա մեկ շաբաթում կդիմեն ՍԴ 12/06/2013   12:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջիկա մեկ շաբաթում Ազգյաին ժողովի ոչ կոալիցիոն չորս խմբակցությունները կդիմեն Սահմանադրական դատարան` կենսաթոշակայինի պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հարցով:
Բացի այդ, ՍԴ կներկայացվի միջնորդություն` մինչև հարցի քննության ավարտը և որոշման կայացումը պարտադիր այդ բաղադրիչի կիրարկումը կասեցնելու վերաբերյալ: Այս մասին  դեկտեմբերի 6-ի ճեպազրույցում հայտնեց Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
Նույն հարցի վերաբերյալ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանն էլ մինչ այդ կայացած ճեպազրույցում կարծիք էր հայտնել, որ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի դեմ պայքարում անհրաժեշտ են ռադիկալ միջացներ:
Սահմանադրական դատարան դիմելուն զուգահեռ ոչ կոալիցիոն 4 խմբակցությունները պետք է համագործակցեն այս հարցում համախոհ արտախորհրդարանական ուժերի հետ:  Այս պայքարում նա նաև կարևորեց հանրապետական գործադուլի անհրաժեշտությունը:

Некоалиционные фракции парламента Армении на ближайшей неделе обратятся в Конституционный суд по вопросу о пенсионной реформе 12/06/2013   12:59  |  Лента новостей
На ближайшей неделе 4 некоалиционные фракции Национального собрания Армении обратятся в Конституционный суд по вопросу об обязательной составляющей накопительной пенсионной системы.
Кроме того, в КС до завершения слушаний по вопросу и вынесения решения будет представлено ходатайство о прекращении применения обязательного компонента накопительной части пенсионной системы.
Руководитель парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян в ходе брифинга выразила мнение, что в борьбе с обязательным компонентом накопительной части пенсии необходимо прибегнуть к радикальным методам.
“4 некоалиционные фракции НС РА параллельно с обращением в Конституционный суд должны сотрудничать с внепарламентскими силами”, - заявила она. Депутат также видит необходимость в проведении республиканской забастовки.