Ակտիվիստները բողոքում են, ԱԺ-ն` քննարկում, իսկ կառավարությունն արդեն վստահ է 12/03/2013   12:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ-ի մուտքի դիմաց՝ Բաղրամյան փողոցում, այս պահին «դեմ ենք կուտակայինին» պաստառների ներքո ընթանում է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ հերթական ակցիան:
Ակցիայի մասնակիցները ԱԺ-ի դարպասներին փակցրել են «Ոչ պետական գրպանահատությանը» կարգախոսը։
Ելույթ ունեցողները, մեջբերելով ՀՀ Սահմանադրության 31-րդ հոդվածը, որում ասված է` «Յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի իր հայեցողությամբ տիրապետելու, օգտագործելու, տնօրինելու և կտակելու իր սեփականությունը», հայտարարում են, թե կառավարության առաջարկած օրինագիծը հակասում է ՀՀ քաղաքացու հիմնարար ազատությունն ամրագրող այս դրույթին:
Հիշեցնենք՝ այս պահին դարպասներից ներս՝ ԱԺ-ի շենքում, ընթանում է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծի քննարկումը, որի ավարտին նախանշված է նաև դրա քվեարկույթունը: ԱԺ քննարկմանը ներկայացված այս նախագծով դրա հեղինակ 3 ընդդիմադիր խմբակցությունները և ԲՀԿ-ն առաջարկում են հետաձգել օրենքի կիրառումը ևս մեկ տարով։
Ի դեպ, նշենք, որ չնայած այս օրենքի քվեարկությունը դեռ չի կատարվել և դրա արդյունքները միայն ենթադրությունների մակարդակով են, բայց կառավարությունը մտադիր է դեկտեմբերի 5-ի հերթական նիստում փոփոխություններ կատարել մի շարք օրենքներում, որով կհստակեցվեն կուտակային բաղադրիչի հաշվարկման մեխանիզմները, ինչպես նաև կնախատեսվի գործատուների մոտ պարտադիր կուտակային վճարի հաշվարկման հետ կապված ստուգումների անցկացման կարգը:
Փաստորեն, կառավարության նիստի օրակարգում ընդգրկված այս որոշման նախագիծը վկայում է, որ կառավարությունը նախապես վստահ է, որ ԱԺ-ն այսօր մերժելու է ընդդիմության առաջարկը: Եվ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգն ուժի մեջ է մտնելու հունվարի 1-ից, ինչպես և նախատեսվում էր, և ինչպես նշված է հենց գործադրի նիստին ներկայացված նախագծում:

Активисты протестуют, парламент Армении обсуждает, а Правительство загодя уверено в скором внедрении обязательного накопительного компонента 12/03/2013 13:14 | Актуальная тема
У входа в здание парламента Армении в данный момент идет очередная акция протеста против обязательного накопительного компонента пенсионной системы.
Участники акции повесили на ворота плакаты с лозунгом “Скажем “нет” государственному прикарманиванию”.
Выступающие ссылаются на ст. 31 Конституции РА, которая гласит о том, что “каждый человек имеет право по своему усмотрению владеть, пользоваться, распоряжаться своей собственностью и завещать его”
Напомним, что данный момент за воротами НС проходит обсуждение проекта о внесении поправок в закон РА “О накопительной пенсии”, по завершении которого намечено голосование. 3 оппозиционные фракции и фракция “Процветающая Армения” предлагают отложить внедрение закона на год.
Отметим, что, несмотря на то, что голосование по данному закону еще не состоялось, и об его итогах можно лишь строить догадки, однако Правительство намерено на предстоящем 5 декабря очередном заседании внести изменения в ряд законов, в соотвествии с которыми будут уточнены механизмы подсчета накопительного компонента, а также будет предусмотрен порядок проведения проверок у работодателей в связи с подсчетом выплат по обязательной накопительной пенсии. Фактически, включенный в повестку заседания Правительства данный проект решения свидетельствует о том, что Правительство заблаговременно уверено в том, что НС сегодня отклонит предложение оппозиции, и обязательная накопительная пенсионная система вступит в силу с 1 января, как и планировалось и отмечалось в представленном на заседании кабмина проекте.