Նոր մանրամասներ դատական կարգադրիչների գործից. հետախուզվող պաշտոնյան ներկայացել է 12/03/2013   23:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության պետի նախկին տեղակալը՝ Գեղամ Գրիգորյանը, 2013թ. դեկտեմբերի 3-ին կամավոր ներկայացել է նախաքննական մարմնին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ դատական դեպարտամենտի մի խումբ ղեկավար աշխատողների կողմից պաշտոնական կեղծիքների և խարդախության միջոցով առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու փաստի առթիվ հրուցված քրեական գործով  Գ.Գրիգորյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածով:
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ կալանավորվել է նաեւ «ՀՀ դատական դեպարտամենտ» պետական կառավարչական հիմնարկի  նախկին ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանը, ում  մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2 հոդվածներով`178 հոդվածի 3րդ մասի 1-ին կետով, 311 հոդվածի 1-ին մասով, 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով`  առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության և պաշտոնատար անձի կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: Միսակ Մարտիրոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառել կալանքը՝ երկու ամիս ժամկետով։
Նշենք, որ  մեղադրանքներ են առաջադրվել նաեւ  Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանին։ Ընդ որում սեպտեմբերին դատարանը բավարարել էր նրա  նկատմամբ այսօր որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին քննիչի միջնորդությունը և կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառել 2 ամիս ժամկետով։
Մեղադրյալների թվում է նաեւ  Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանի  տեղակալ Գագիկ Խաչատրյանը: Վերջինիս նկատմամբ ևս նախկինում որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը, սակայն Ա.Մովսիսյանին ձերբակալելու օրը փոխվեց Գ.Խաչատրյանի խափանման միջոցը և նա անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակվեց։
Ըստ «Փաստինֆո»-ի ունեցած տեղեկատվության, դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման դեպքեր են բացահայտվել, որն իր ընդգրկմամբ հավակնում է դառնալ սոցիալական չարաշահումների աղմկահարույց գործերից հետո երկրորդը: Քննությամբ բացահայտվել են մի քանի տասնյակ անձինք, ովքեր գրանցված են եղել, սակայն չեն ներկայացել աշխատանքի, իսկ նրանց աշխատավարձերը ստացել ու յուրացրել են նրանց պետերը: Ընդ որում, չարաշահումներն ընդգրկել են տարբեր ընդհանուր իրավասության դատարանների դատական կարգադրիչների կառույցներ:
10:53 27/09/2013  |  Մամուլ«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ»:Հրայր Թովմասյան.Ավելի շատ մեղք ունեմ, եթե կարմիր լույսի տակով ինչ որ մեկն անցավ
20:09 26/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴադարեցվել են դատական դեպարտամենտի ղեկավարի լիազորությունները.նա կասկածվում է կաշառք ստանալու մեջ
18:04 25/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր մեղադրյալներ՝ դատական կարգադրիչների գործով
09:20 21/09/2013  |  Մամուլ«ՀՐԱՊԱՐԱԿ»:Ձերբակալվել է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի կարգադրիչների ղեկավարը
09:21 19/09/2013  |  Մամուլ«ԺԱՄԱՆԱԿ»: Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանը կձերբակալվի՞
22:01 18/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՁերբակալվել է Դատական կարգադրիչների ծառայության գլխավոր հաշվապահը ևս

Находившийся в розыске бывший заместитель начальника Службы судебных распорядителей добровольно сдался следствию 12/04/2013 09:25 | Актуальная тема
Находившийся в розыске бывший заместитель начальника Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Гегам Григорян, накануне, 3 декабря, добровольно явился в орган предварительного следствия. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
По уголовному делу, возбужденному по факту совершения группой руководящих работников Судебного департамента, хищений в особо крупных размерах путем служебного подлога и мошенничества, Г. Григорян обвиняется по п. 1 ч. 3 ст. 178 и ст. 314 УК РА.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, взят под стражу также бывший руководитель государственного учреждения “Судебный департамент РА” Мисак Мартиросян. Ему было предъявлено обвинение по двум статьям Уголовного кодекса Армении- п. 1 ч. 3 ст. 178,и по ч. 1 пп. 2 и 3 ч. 3 ст. 311 – мошенничество в особо крупном размере и получение должностным лицом взятки в особо крупном размере . В отношении Мисака Мартиросяна была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца.
Отметим, что обвинения были предъявлены также начальнику Службы судебных распорядителей Армену Мовсисяну. В сентябре суд удовлетворил ходатайство следователя о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу и применил в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца.
В числе обвиняемых также заместитель начальник Службы судебных распорядителей Гагик Хачатрян. В отношении Г. Хачатряна ранее также была применена мера пресечения в виде заключения под стражу, однако в день ареста А. Мовсисяна мера пресечения в отношении Г. Хачатряна была заменена и, он был отпущен на свободу под личное поручительство.
В системе судебных распорядителей были выявлены случаи присвоения заработных плат, которые по своему охвату могут стать вторым громким делом после резонансного дела о хищениях в сфере соцобеспечения. Следствием установлено, что несколько десятков лиц были зарегистрированы, но в действительности не приходили на работу, а их заработные платы присваивали их начальники. При этом злоупотребления касаются подразделений Службы судебных распорядителей судов общей юрисдикции различных административных районов Еревана, а разматывающийся «клубок» ведет до центрального органа Службы судебных распорядителей. Обвинения предъявлены также руководителям разных подразделений Службы судебных распорядителей.