2017 թվականին քննչական բոլոր գործառույթները կվերապահվեն Ռուսաստանի քննչական մարմնին 11/25/2013   11:11  |  Միջազգային լրահոս
Առաջիկա տարիներին քննչական գործառույթները կանցնեն Քննչական մարմնին: Ինչպես տեղեկացնում է «Interfax»-ը, այս մասին Սորբոնում՝ Ֆրանսիայում և Ռուսաստանում քննության բարեփոխումների քննարկման ժամանակ, հայտնել է գերատեսչության ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիկինը:
Լրագրողների հարցին, թե Ռուսաստանում քննությունը դեռևս ինքնուրույն չէ, քանի որ գտնվում է Ներքին գործերի նախարարության և Անվտանգության դաշնային ծառայության տիրույթում, Բաստրիկինը նշել է, որ քննչական բոլոր գործառույթները մինչև 2017թ. կանցնեն Քննչական կոմիտեին, իսկ Անվտանգության դաշնային ծառայությունը կկենտրոնա իր հիմնական խնդիրների վրա:
Բաստրիկինն ասել է նաև, որ 2010թ. նոր Քննչական մարմին տեղափոխվեցին դատախազության նախկին 29 հազար քննիչներ և ստացան պետական ծառայողի կարգավիճակ: Դատախազությանը մնացել է հետաքննություն նախաձեռնելու և դատարանում մեղադրանք ներկայացնելու իրավունքը: Ըստ նրա` քննիչի և դատախազի համատեղ աշխատանքը շատ կարևոր է, իսկ տարաձայնությունները լուծում կստանան Քննչական մարմնի  ղեկավարի մոտ:
Փարիզյան Պանթեոն Սորբոնի համալսարանի պրոֆեսոր Ժերար Մարկուն հրավիրել է Ռուսաստանի Քննչական մարմնի ղեկավարին հանդես գալ ռուսաստանյան բարեփոխումների մասին զեկույցով:
Բաստրիկինը նշել է, որ ռուսաստանյան քննիչները քրեական իրավունքի ոլորտում միշտ կողմնորոշվել են ֆրանսիացի  գործընկերների փորձով:

К 2017 году все функции следствия перейдут к Следственному комитету России 11/25/2013   11:30  |  Международные новости
Функция следствия полностью перейдет к Следкому в ближайшие годы. Об этом сообщил глава ведомства Александр Бастрыкин в Сорбонне, где обсуждается реформа следствия во Франции и России, передает портал “Вести.Ru” со ссылкой на "Интерфакс".
На вопрос журналистов о том, что следствие в России пока не получило полной самостоятельности, так как находится в руках у МВД и ФСБ, Бастрыкин пояснил, что все функции следствия перейдут СК к 2017 году, а ФСБ сконцентрируется на своих основных задачах.
В 2010 году в новый Следком перешли 29 тысяч бывших следователей прокуратуры и получили статус госслужащих, сказал Бастрыкин. У прокуратуры осталось право инициировать расследование и представлять обвинение в суде. Совместная работа следователя и прокурора очень важна, сказал Бастрыкин и пояснил, что разногласия будут решаться у руководителя в Следственном комитете, пишет портал “Вести.Ru”.
По сведениям издания, профессор парижского университета Пантеон-Сорбонна Жерар Марку пригласил выступить главу российского СК с докладом о российской реформе. Выступая, Бастрыкин отметил, что российские следователи всегда ориентировались на опыт французских коллег в области уголовного права.