Ադրբեջանում կանանց վիճակը՝ ՄԱԿ-ի ուշադրության կենտրոնում 11/22/2013   11:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի նստաշրջանում նախատեսվում է քննարկել Ադրբեջանում կանանց վիճակի մասին զեկույցը:
Զեկույցը պատրաստելու նպատակով նոյեմբերի 25-ից մինչև դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջան կայցելի Կանանց նկատմամբ բռնությունների հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող, հարավաֆրիկյան իրավաբան Ռաշիդա Մանժուն: Նա կծանոթանա սեռային հողի վրա բռնությունն արմատախիլ անելու և կանանց իրավունքների ապահովման ուղղությամբ այդ երկրի իշխանությունների գործադրած ջանքերին:
Հատուկ զեկուցողը կհանդիպի իշխանությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Նա նախատեսում է այցելել նաև
կանանց մեկուսարաններ և բանտեր:
«Կանանց նկատմամբ բռնությունը աշխարհում մարդու իրավունքների առավել տարածված խախտումներից է: Այն զրկում է կանանց իրենց հիմնարար ազատություններից և իրավունքներից», - ՄԱԿ-ի մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝ ասել է Ռաշիդա Մանժուն:
Նշենք, որ Մարդու իրավունքների խորհուրդը կազմված է 47 անդամ պետություններից, որոնք Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընտրվում են գաղտնի քվեարկությամբ: Անդամ պետություններ ընտրելիս հաշվի է առնվում մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում թեկնածու պետությունների գրանցած արդյունքները և նրանց կամավոր ստանձնած խոստումներն ու հանձնառությունները:
Խորհուրդը շվեյցարական Ժնև քաղաքի Ազգերի պալատում հանդիպում է տարեկան առնվազն երեք լիագումար նստաշրջաններով՝ առնվազն 10 շաբաթ ընդհանուր տևողությամբ: Խորհրդի հիմնական՝ չորսշաբաթյա, նստաշրջանը սովորաբար անց է կացվում մարտ ամսին:

Спецдокладчик по вопросу о насилии в отношении женщин посетит Азербайджан 11/22/2013   12:14  |  Актуальная тема
С 25 ноября по 5 декабря Специальный докладчик по вопросу о насилии в отношении женщин, южноафриканский юрист Рашида Манжу посетит Азербайджан. Специальный докладчик подготовит доклад о ситуации с положением женщин в Азербайджане и о том, какие меры принимаются для их защиты от насилия. Она ознакомится с усилиями властей по искоренению насилия на гендерной почве и по обеспечению прав женщин, сообщается на официальном сайте ООН.
Доклад будет направлен на рассмотрение участников сессии Совета по правам человека.
Специальный докладчик проведет встречи с представителями властей и гражданского сообщества. Она планирует побывать в женских приютах и тюрьмах для женщин.
«Насилие в отношении женщин - одно из наиболее распространенных нарушений прав человека в мире и оно лишает женщин их основополагающих свобод и прав», - сказала Рашида Манжу.
По результатам визита Специальный докладчик подготовит доклад о ситуации с положением женщин в Азербайджане и о том, какие меры принимаются для их защиты от насилия. Доклад будет направлен на рассмотрение участников сессии Совета по правам человека.
Совет по правам человека состоит из 47 государств-членов Организации Объединенных Наций, которые избираются Генеральной Ассамблеей ООН по итогам тайного голосования. При избрании государств в члены Совета принимаются во внимание данные о соблюдении прав человека, а также добровольные обещания и обязательства государств-кандидатов вобласти прав человека.