Կաշառք պահանջելը կամ առաջարկն ընդունելը համարժե՞ք է կաշառք ստանալուն 11/18/2013   15:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը նոյեմբերի 19-ին քննության կառնի ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի, Երևանի կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների և Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանների դիմումների հիման վրա գործը: Դատարանները վիճարկում են  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ կաշառք ստանալը, սահմանադրականությունը:
Գործով զեկուցողը ՍԴ անդամ Վոլոդյա Հովհաննիսյանն է: Որպես պատասխանող կողմ ներգրավված է օրենսգիրքն ընդունած Ազգային ժողովը:
Դատարանները, մասնավորապես, վիճարկում են հիշյալ հոդվածի 1-ին մասում 2012թ.-ի փետրվարի 9-ին կատարված լրացման` «կամ պահանջելը կամ ստանալու խոստումը կամ առաջարկն ընդունելը»,  սահմանադրականությունը: Ըստ դատարանների, այս լրացումներն ուժի մեջ մտնելու հետևանքով կաշառքի առարկայի շուրջ արդեն իսկ ձեռք բերված համաձայնությունը, որը ենթադրում է պաշտոնատար անձի կողմից գույքի, արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքը պահանջելը, դրանք ստանալու խոստումը կամ առաջարկն ընդունելը, համարվում է ավարտված հանցագործություն:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, ըստ դատարանների դիրքորոշման, «օրենսդրական նման ձևակերպման պայմաններում հանցագործությունը չի անցնում նախապատրաստության և հանցափորձի փուլեր և ավարտված է համարվում այն պահից, երբ անձը որևէ ձևով կպահանջի կաշառքի առարկան, այն ստանալու խոստում կտա կամ ստանալու խոստումը կընդունի»:  Ստացվում է, որ պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու փորձի կամ նախապատրաստության դեպքում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 65-րդ հոդվածի կարգով, անձի նկատմամբ նշանակվում է ավելի մեղմ պատիժ, իսկ կաշառք պահանջելու կամ խոստում ստանալու կամ առաջարկն ընդունելու դեպքում արարքը որակվում է որպես ավարտված հանցագործություն և անձի նկատմամբ նշանակվում է համեմատաբար խիստ պատիժ:
18:52 27/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍԴ-ին պետք է վերապահվի դատական ակտերով մարդու իրավունքների խախտման փաստը ստուգելու իրավասություն
10:41 19/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹվով երրորդ դատարանը դիմեց Սահմանադրական դատարան
15:21 18/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ որոշումները դիմողների համար իրավական հետևանք չեն առաջացրել
09:31 29/08/2013  |  Մամուլ«ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿ»: ՍԴ նախագահ. Դեռևս ոչ մի հանձնաժողով գոյություն չունի, դրանք միայն խոսակցություններ են

Требование взятки или принятие предложения равноценны получению взятки? Ряд судебных инстанций Армении оспаривают конституционность поправки в УК РА 11/18/2013   16:18  |  Лента новостей
Конституционный суд 19 ноября возьмет на рассмотрение дело на основании заявлений Уголовного апелляционного суда, суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш и суда общей юрисдикции Котайкской области. Суды оспаривают конституционность ч. 1 ст. 311 УК РА –“ получение взятки”.
Докладчиком по делу назначен член КС Володя Ованнисян. В качестве ответчика для участия в деле привлечено Национальное Собрание РА, принявшее Кодекс.
Суды, в частности, оспаривают конституционность сделанной 9 февраля 2012г. в ч. 1 упомянутой статьи поправки – “”требование или обещание, или принятие предложения”. Так суды считают, что вследствие вступления в силу данных дополнений достигнутое уже вокруг предмета взятки согласие, которое подразумевает требование права в отношении имущества и ценных бумаг, обещание получения их или принятие предложения, считается оконченным преступлением.
Как уже ранее сообщили информагентству “ФактИнфо”, согласно позиции судов, “ в условиях подобной законодательной формулировки преступление не проходит стадий приготовления к преступлению и покушения на преступление и считается оконченным с момента требования лицом предмета взятки, обещания его получения или принятия предложения получения взятки”. Получается, что, в случае попытки получения должностным лицом взятки или подготовки к его получению в порядке, предусмотренном ст. 65 УК РА, в отношении лица назначается более мягкое наказание, а в случае требования взятки или получения обещания, или принятия предложения, деяние квалифицируется как оконченное преступление, и в отношении лица назначается сравнительно суровое наказание.