Նոյեմբերի 5-ի գործով 8 անձ կալանավորվել է 11/08/2013   12:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նոյեմբերի 5-ի   դեպքերի գործով  20 ձերբակալված անձանցից 8-ի՝  Ավետիս Ավետիսյանի, Լիպարիտ Պետրոսյանի, Արմեն Հովհաննիսյանի, Վարդան Վարդանյանի, Միսակ Առաքելյանի, Ալբերտ Մարգարյանի, Անուշավան Գրիգորյանի և Մկրտիչ Հովհաննիսյանի նկատմամբ  նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Ինչպես տեղեկացնում է  ՀՀ ոստիկանությունը,  նրանց  մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեակյան օրենսգրքի 316 հոդվածի 2-րդ մասով՝  Իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելը:
ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում նախաքննությունը շարունակվում է:
Ոստիկանությունը հիշեցնում է, որ նոյեմբերի 5-ին, ժամը 17.10-ի սահմաններում,  «Ցեղակրոն»  կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանն իր մի խումբ կողմնակիցների հետ, մահակներով ու ձողերով զինված, փորձել էին երթ կատարել Ազատության հրապարակից: Ոստիկանության ներկայացուցիչները նրանց  հորդորել էին չխախտել հասարակական կարգը և ազատել Մաշտոցի պողոտայի երթևեկելի հատվածը, սակայն նրանք գրպաններից հանել էին ինքնաշեն պայթուցիկներ և գետնին հարվածելով` սկսել պայթեցնել, ապա մահակներով հարձակվել իրենց կարգի հրավիրող ոստիկանների վրա:
Ոստիկանական վերակարգերին հաջողվել էր կարճ ժամանակում վերականգնել հասարակական կարգը:
Ոստիկանություն բերման էր ենթարկվել 38 անձ:  Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել էր քրեական գործ:
Բերման ենթարկվածներից 20-ը ձերբակալվել էին՝ Հարությունյան Շանթ, Տերտերյան Աշոտ, Ավետիսյան Ավետիս, Պետրոսյան Տիգրան, Պողոսյան Ալեք, Պետրոսյան Լիպարիտ, Հովհաննիսյան Արմեն, Հարությունյան Հայկ, Վարդանյան Վարդան, Առաքելյան Միսակ, Մկրտչյան Դավիթ, Մարգարյան Ալբերտ, Գրիգորյան Անուշավան, Մխիթարյան Մխիթար, Ղազարյան Հովհաննես, Մնացականյան Սևակ, Մկրտչյան Վահե, Հովհաննիսյան Մկրտիչ, Հովիկյան Մանուկ, Մխիթարյան Արման, իսկ  18-ը ներգրավվել  որպես վկա:

8 фигурантов дела об инциденте на ереванском проспекте Маштоца заключены под стражу 11/08/2013 12:49 | Актуальная тема
В отношении 8 из 20 арестованных по делу “5 ноября”: Аветиса Аветисяна, Липарита Петросяна, Армена Ованнисяна, Вардана Варданяна, Мисака Аракеляна, Альберта Маркаряна, Анушавана Григоряна и Мкртыча Ованнисяна избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Как сообщает Полиция Армении, им предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 316 Уголовного кодекса Армении(“применение опасного для жизни и здоровья насилия в отношении представителя власти”).
В Управлении по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Полиции Армении продолжается предварительное расследование.
Полиция напоминает, что 5 ноября, около17:00 лидер партии “Цехакрон” Шант Арутюнян с группой своих сторонников, вооруженных дубинками и палками, пытался провести шествие. Представители Полиции призвали их не нарушать общественный порядок и освободить проезжую часть проспекта Маштоца, однако в ответ участники акции достали из карманов самодельные взрывные устройства и, разбивая их о землю, стали взрывать, а затем напали с дубинками на призывавших их к порядку полицейских. Полицейским удалось за короткое время восстановить общественный порядок.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по ч. 2ст. 316 и п. 1ч . 2ст. 185 УК РА.
Полиция подвергла приводу 38 человек, из коих 20 были арестованы: среди них Шант Арутюнян, Ашот Тертерян, Аветис Аветисян, Тигран Петросян, Алек Погосян, Липарит Петросян, Армен Ованнисян, Айк Арутюнян, Вардан Варданян, Мисак Аракелян, Давид Мкртчян, Альберт Маргарян, Анушаван Григорян, Мхитар Мхитарян,Ованнес Казарян, Севак Мнацаканян, Ваге Мкртчян, Мкртыч Ованнисян, Манук Овикян, Арман Мхитарян. Остальные 18 человек привлечены в качестве свидетелей.