Խաչատուր Քոքոբելյան. Մենք դեմ ենք Մաքսային Միությանը ՀՀ անդամակցությանը 09/20/2013   13:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013թ. սեպտեմբերի 19-ին Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ստացավ Ազգային Ժողով ուղարկված նամակներից ևս մեկի պատսախանը: Ազատ դեմոկրատներ կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը իր պատասխանում գրում է.
«Ի պատասխան Ձեր՝ սույն թվականի սեպտեմբերի 9-ին ինձ հասցեագրված նամակի, ուզում եմ տեղեկացնել, որ ես՝ թե՛ որպես ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր և թե՛ որպես Ազատ դեմոկրատներ կուսակցության նախագահ բազմիցս արտահայտել եմ իմ հստակ դիրքորոշումը Մաքսային Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության վերաբերյալ: Իմ և իմ գլխավորած կուսակցության դիրքորոշումը հստակ է՝ մենք դեմ ենք Մաքսային Միությանը ՀՀ անդամակցությանը, քանզի դա հակասահմանադրական քայլ է և վտանգում է ՀՀ ինքնիշխանությունը: ՀՀ իշխանությունների քայլը դատապարտող, և իմ ու իմ կուսակցության դիրքորոշումը ներկայացնող հայտարարությամբ ես հանդես եմ եկել ԱԺ սեպտեմբերի 10-ի նիստում՝ հայտարարությունների ժամին: Ավելին՝ ուզում եմ տեղեկացնել, որ դեռևս 2012թ. հուլիսի 31-ին, երբ միայն խոսվում էր Մաքսային Մության և դրան ՀՀ-ի անդամակցության մասին, Ազատ դեմոկրատներ կուսակցությունը միակ քաղաքական ուժն էր, որը հանդես եկավ այդ հանգամանքը դատապարտող հայտարարությամբ»:
14:18 05/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Դա մեզ համար ձեռնտու է». Շավարշ Քոչարյանը Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին
18:40 04/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎիգեն Սարգսյան. Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը «մնում է Հայաստանի օրակարգում»

“Свободный демократ” Хачатур Кокобелян против членства Армении в Таможенном союзе. Депутат усмотрел в этом альянсе угрозу суверенитету страны 09/20/2013   14:16  |  Лента новостей
19 сентября 2013г. Ванадзорский офис гражданской Хельсинской ассамблеи получил ответ на очередное письмо, направленное в Национальное Собрание.
Председатель партии “Свободные демократы” Хачатур Кокобелян заявил: “В ответ на адресованный мне 9 сентября вопрос, хочу заявить, что я как депутат Национального Собрания и как глава партии “Свободные демократы” неоднократно высказывал свою позицию касательно членства Армении в Таможенном союзе. Моя позиция и позиция возглавляемой мною партии более, чем ясна: мы против вступления Армении в ТС, поскольку это антиконституционный шаг, который представляет собой угрозу суверенитету Армении. С заявлением, представляющим позицию нашей партии и осуждающим шаги властей, я выступил на состоявшемся 10 сентября заседании. Более того, хочу Вас уведомить, что 31 июля 2012г., когда только еще говорилось о Таможенном союзе и членстве в нем, партия “Свободные демократы” – единственная из политических сил, которая выступила с критикой по поводу этого.