«ՉՈՐՐՈՐԴ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆ»: Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական գործի հարուցումը մերժվեց 09/20/2013   09:24  |  Մամուլ
Երեկ ոստիկանության Երևանի քննչական վարչության Կենտրոնականի քննչական բաժինը մերժել է  «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպության հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով Երևանի նախկին գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական գործի հարուցումը՝  նրա արարքում  հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Այս մասին գրում  է թերթը՝ հիշեցնելով, որ «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն»-ի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազություն ներկայացրած դիմումի հիման վրա ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժնում նախապատրաստվում էին նյութեր՝ Երևանի կենտրոնի կառուցապատման և դրա հետևանքով պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացման գործընթացում  Նարեկ Սարգսյանի անմիջական ներգրավվածության, նրա կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու կամ իշխանազանցության դեպքերը բացահայտելու վերաբերյալ:
«Նկատենք, որ քննչական վարչությունում դիմումի քննարկմանը զուգահեռ  Նարեկ Սարգսյանն ազատվեց Երևանի գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնից և նշանակվեց կառավարությանն առընթեր ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ»,-եզրափակում է թերթը:

“ЧИ”: Полиция Армении отказала в возбуждении уголовного дела в отношении бывшего главного архитектора Еревана Нарека Саркисяна 09/20/2013   09:49  |  Пресса
Центральный отдел Главного следственного управления Полиции Еревана отказал в возбуждении уголовного дела против главы Государственного комитета по архитектуре при Правительстве Армении Нарека Саркисяна ввиду отсутствия состава преступления в деяниях Н. Саркисяна. Об этом пишет газета “Чоррорд Ишханутюн”.
На основании заявления общественной организации “Антикоррупционный центр Transparency International”, представленного в Генпрокуратуру Армении,  в Центральном отделе Главного следственного управления Полиции Еревана подготавливались материалы касательно непосредственной вовлеченности Нарека Саркисяна в процесс “уничтожения в результате застройки центра столицы культурно-исторических памятников, злоупотреблении должностными полномочиями или превышении должностных полномочий”.
Отметим, что параллельно с рассмотрением заявления Барк Саркисян был освобожден с поста главного архитектора столицы и назначен на должность главы Государственного комитета по архитектуре при Правительстве Армении.