Ա.Հովսեփյան. «Մենք դեռ միասին աշխատելու ենք» 09/13/2013   16:51  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն այսօր հայտարարեց  զբաղեցրած պաշտոնից հեռանալու մասին՝  Սահմանադրությամբ նախատեսված  6-ամյա ժամկետը լրանալու կապակցությամբ:
Իր հրաժեշտի խոսքում Ա.Հովսեփյանը նշեց, որ  դատախազության համակարգում աշխատում է  արդեն շուրջ   40 տարի, որից 15 տարին ղեկավարել է այդ համակարգը: «Երեք անգամ նշանակվել եմ ՀՀ գլխավոր դատախազ, շնորհակալ եմ Աստծուն, ճակատագրին, որ ինձ բախտ է վիճակվել  իմ մասնագիտության բերումով  զբաղեցնել այսպիսի բարձր պաշտոն, ծառայել իմ  պետականությանը, Հայրենիքին: Այս տարիների ընթացքում, վկա է Աստված, արել եմ ամեն ինչ,  որպեսզի համակարգը կայանա, և բոլոր խնդիրները, որ առաջադրված են եղել դատախազության համակարգի առջև, լուծվեն արդարադատության, օրենսդրության սահմաններում»,- ասաց Ա.Հովսեփյանը:
Արդեն նախկին ՀՀ գլխավոր դատախազը իր երախտագիտությունը հայտնեց  հայ ժողովրդին, բոլոր ընկերներին ու գործընկերներին՝ այդ թվում արտասահմանյան,ՀՀ  կառավարությանը, Ազգային ժողովին,միջազգային կառույցների ղեկավարներին,  ընտանիքի անդամներին,լրագրողներին, որ իր պաշտոնավարման տարիներին, որոնք  շատ ծանր  ու դժվարին են եղել, թվարկած անձանց օգնությամբ ու օժանդակությամբ ինքը  հնարավորություն է ունեցել կատարելու իր  պաշտոնեական  պարտականությունները:
Դիմելով լրագրողներին՝  Ա.Հովսեփյանը հայտարարեց. «Շնորհակալ եմ, որ ձեր անմիջական ազդեցիկ հայացքի ներքո ես միշտ կաշկանդված աշխատել եմ, հանրային կարծիքը միշտ ի դեմս ձեզ՝   նկատի ունենալով»:
Որպես իր պաշտոնավարման արդյունք Ա.Հովսեփյանը նշեց, որ դատախազության համակարգը երեք անգամ հիմնովին բարեփոխումների է ենթարկվել, այդ թվում՝ օրենսդրական:  Այսօր  դատախազական համակարգը կառուցված է ու կարգավորվում է Դատախազության մասին օրենքով, որը համահունչ է միջազգային կառույցների պահանջներին: Ա.Հովսեփյանը ցանկություն հայտնեց, որ Հայաստանի հաջորդ գլխավոր դատախազը  պահպանի    ձեռքբերումները և հետագա բարեփոխումներով զարգացնի դատախազական համակարգը:
«Փաստինֆո»-ի հարցին, թե արդյոք ինքը ստացել է այլ պաշտոնում աշխատելու  առաջարկ՝  Ա.Հովսեփյանը հայտարարեց. «Մենք դեռ միասին աշխատելու ենք»: Ա.Հովսեփյանը հայտնեց նաև, որ իր հասարակական գործունեությունը շարունակելու է և ավելի ակտիվ: «Ցավոք սրտի,  մեր հանրության մեջ թույն կաթեցնողները շատ են, օր-օրի ավելանում են, այն,  ինչ ես անում եմ, ուղղակի հակաթույն է, հանրությունը թունավորելու դեմ  և ամեն ինչ անելու եմ, որ մեր հասարակությունն առողջ ապրի»:
Ի դեպ, գլխավոր դատախազը   լրագրողների հարցերին պատասխանեց գլխավոր դատախազության մուտքի դիմաց, որտեղ և հրաժեշտ տվեց դատախազության աշխատակիցներին:
Մինչև նոր Գլխավոր դատախազի նշանակումը նրա պարտականությունները ժամանակավորապես կկատարի Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Թամազյանը:

“Мы еще вместе поработаем”. Агван Овсепян покинул пост генпрокурора Армении 09/13/2013 18:35 | Актуальная тема
В своей прощальной речи А. Овсепян отметил, что работает в системе Прокуратуры порядка 40 лет, из коих 15 лет руководил этой системой. “Меня трижды назначали на пост генпрокурора РА. Я благодарен Богу, судьбе, что мне выпала возможность занимать столь высокий пост, служить на благо нашей государственности, Родины. За эти годы, Бог - свидетель, я сделал все для становления системы система и решения назревших проблем в рамках правосудия и закона”, - отметил А. Овсепян.
Теперь уже бывший генпрокурор выразил признательность армянскому народу, всем друзьям и коллегам, в том числе зарубежным колегам, Правительству РА, Национальному Собранию, руководителям международных структур, членам семьи, журналистам за то, что в годы его пребывания в должности, которые изобиловали трудностями, при поддержке вышеупомянутых лиц он имел возможность исполнять свои обязанности.
Обратившись к представителям СМИ, А. Овсепян заявил: “Благодарю Вас за то, что под Вашим чутким взором я всегда работал с учетом общественного мнения”.
В качестве достижения в период своего пребывания в должности А. Овсепян отметил коренное реформирование, в том числе законодательное, которому система Прокуратуры подвергалась трижды. Сегодня прокурорская система регулируется законом “О Прокуратуре”, положения которого созвучны требованиям международных структур. А. Овсепян пожелал, чтобы следующий генеральный прокурор Армении сберег достигнутое и продолжал развивать прокурорскую систему в соответствии с дальнейшими реформами.
На вопрос корреспондента ИА “ФактИнфо”, получил ли он предложение занять другой пост, А. Овсепян заявил, что “Мы еще поработаем вместе”. Бывший генпрокурор также отметил, что продолжит активную общественную деятельность. “К сожалению, в нашем обществе немало тех, кто источает яд, и их с каждым днем становится больше. То, что я делаю, это противоядие. Я сделаю все, чтобы наше общество жило в здоровой атмосфере”.
До назначения нового генерального прокурора Армении его обязанности временно будет исполнять заместитель генпрокурора РА Арам Тамазян.