Սյունիքի գործով նախաքննական մարմինը հերքում է 09/11/2013   16:26  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2013թ. հունիսի 1-ին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ կրակոցների գործի  որոշակի հանգամանքների վերաբերյալ մամուլում հաճախակի դարձած «տարաբնույթ, փոփոխական պնդումները», բացարձակապես չեն համապատասխանում քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցերին: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության պետ Արմեն Հարությունյանը:
Սուրիկ Խաչատրյանի ինքնաշեն զենքը ապօրինի չճանաչելու մասին գործով մեղադրյալ Արտակ Բուդաղյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի դիտարկման վերաբերյալ Ա.Հարությունյանը նշեց, որ ինքնաշեն լինելը դեռևս հիմք չէ զենքն ապօրինի զենք գնահատելու համար՝ տվյալ դեպքում առկա է ՀՀ ոստիկանապետի հրամանը զենք կրելու թույլտվության մասին, ուստի այն օրինական զենք է:
Բացի այդ, ՊՆ քննչական ծառայության պետն ընդգծեց, որ հիշյալ զենքից դեպքի օրը չի կրակվել. դատաձգաբանական, դատաքիմիական ու դատահետքաբանական համալիր փորձաքննությամբ հիմնավորվել է, որ դեպքի վայրում գործածվել է երեք զենք՝ ՄՌ 161 Կ տեսակի Տիգրան Խաչատրյանի     հրացանից արձակվել է  5, Զարզանդ Նիկողոսյանի Բռաունինգ տեսակի ատրճանակից՝ 6, Ավետիք Բուդաղյանի Պ.Բերետտա տեսակի  ատրճանակից՝  2 գնդակ: Նախաքննությամբ չեն հիմնավորվում պնդումները  Զ.Նիկողոսյանի կողմից Ավետիք Բուդաղյանին ծեծի  ենթարկելու մասին: Հակառակը, դատաբժշկական փորձաքննությամբ փաստվել  է, որ Ավետիք Բուդաղյանի մարմնին հրազենային վնասվածքներից բացի որևէ  այլ բնույթի վնասվածք առկա չէ:
Ա.Հարությունյանը հերքեց նաև պնդումները, թե  Արտակ ու Ավետիք Բուդաղյանների վրա կրակվել է թիկունքից: Դատաբժշկական,  դատաձգաբանական, և դատաքիմիական համալիր փորձաքննությունների եզրակացություններով ու այլ ապացույցներով հիմնավորվել է, որ  Բուդաղյանների մամինների վրա առկա մարմնական վնասվածքները թիկունքից չեն հասցվել: Արտակ Բուդաղյանի մեկ և Ավետիք Բուդաղյանի 4 վնասվածքից  3-ը պատճառվել են Տ. Խաչատրյանից կողմից գործածվող  հրացանից, իսկ Ավետիք Բուդաղյանի մեկ վնասվածքը՝  Զարզանդ Նիկողոսյանի կողմից  գործածվող  Բռաունինգից:
Գործի տվյալներով, ըստ քննչական ծառայության ղեկավարի,   հերքվում է նաև  «վերևից» կրակելու  վարկածը՝   այդ հատվածում շենքը պատշգամբ չունի, այն միհարկանի է: Իսկ կնոջ կողմից Սուրիկ Խաչատրյանին հանդիմանելու մասին պնդումները  հերքվում են  Ս.Խաչատրյանի կնոջ՝ Լորետա  Բարսեղյանի   ցուցմունքներով, ըստ որի դեռ մինչև դեպքը սկսվելը իր ամուսինը քնած է եղել և դեպքի մասին չի իմացել, ուստի ինչու պետք է ինքը դիմեր  քնած ու անտեղյակ ամուսնուն:
Համացանցում և գործում առկա տեսանյութերը բովանդակային առումով նույնն են, նշեց Ա.Հարությունյանը, տարբերությունը ժամանակային տևողության մեջ է: Նշվեց, որ  մինչև Ս.Խաչատրյանին պատկանող տեսագրող սարքերի առգրավումը տեսաերիզի չի կարող համարվել նախաքննության գաղտնիք:
Ի պատասխան լրագրողի հարցի՝  Ա.Հարությունյանը նշեց, որ զինդատախազին կաշառք տալու  մասին մամուլի հրապարակման մեջ նշվող հանգամանքները ստուգվում են, որպեսզի հետագայում լուծվի քրեական գործ հարուցելու կամ հարուցումը մերժելու  հարցը:
Լուսանկարը՝ news.am-ի
18:03 10/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՌուբեն Սահակյան. Հայկ Ալումյանը ապատեղեկացնում է հանրությանը
01:16 08/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Եթե Արտակին ձերբակալեն՝ պատերազմ եմ հայտարարելու»
20:47 22/08/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած միջադեպի գործով կատարվեց լրացուցիչ փորձաքննություն

Следственная служба Минобороны Армении: Полученные Артаком и Аветиком Будагяном ранения не являются результатом выстрелов в спину 09/11/2013   17:52  |  Актуальная тема
Муссируемые в прессе разнообразные утверждения о некоторых обстоятельствах имевшего место 1 июня 2013г. возле дома ныне уже отставного главы Сюникской области Армении Сурена Хачатряна инцидента со стрельбой абсолютно не соответствуют добытым в ходе предварительного расследования уголовного дела доказательствам. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил начальник следственной службы Минобороны Армении Армен Арутюнян.
А. Арутюнян, комментируя заявление адвоката обвиняемого по делу Артака Будагяна Айка Алумяна о том, что принадлежащее Сурену Хачатряну самодельное оружие не признали незаконным, отметил, что тот факт, что оружие самодельное, еще не является основанием для квалифицирования его как незаконного. В данном случае есть приказ начальника Полиции о разрешении на ношение оружия, посему оружие законно.
Кроме того, глава следственной службы МО РА, подчеркнул, что в день инцидента из вышеупомянутого оружия не было произведено выстрелов. Проведенная комплексная судебно-баллистической, судебно-химическая и трасологическая экспертиза подтвердила, что на месте происшествия были применены три вида оружия: из оружия МР 161 К, находящегося в руках Тиграна Хачатряна, было выпущено 5 пуль, из пистолета марки “Браунинг”, который был у Зарзанда Никогосяна – 6, пистолета марки “Беретта” Аветика Будагяна – 2 пули. В ходе следствия утверждения о том, что З. Никогосян избил Аветика Будагяна, не подтвердились. Наоборот, судмедэкспертиза констатировала, что помимо огнестрельных ранений на теле Аветика Будагяна не обнаружено телесных повреждений иного характера.
А. Арутюнян опроверг также заявление о том, что стреляли в спину Артака и Аветика Будагянов. Заключения комплексной судебно-медицинской, судебно-баллистической и судебно-химической экспертизы и иные доказательства подтвердили, что телесные повреждения Будагяны получили не в результате выстрелов в спину. Из приведенного Т. Хачатряном в действие оружия А. Будагяну было нанесено одно, а Аветику Будагяну - 3 из 4 полученных ранений, еще одно ранение Аветику Будагяну нанес из браунинга Зарзанд Никогосян.
Глава следственной службы заявил также, что не подтвердилась также версия о стрельбе “сверху”. В доме, примыкающем к месту происшествия, нет балкона, дом одноэтажный. Что касается утверждений о пререканиях жены С. Хачатряна с мужем, то они были опровергнуты данными в ходе следствия супругой С.Хачатряна Лореттой Барсегян показаниями, согласно которым до инцидента ее муж спал и не знал о случившемся, посему с какой стати она должна была обратиться к спящему и находящемуся в неведении мужу.
“Существующие в сети и наличествующие в деле видеозаписи в содержательном плане идентичны”,- отметил А. Арутюнян. Он подчеркнул, что есть разница лишь во временной протяженности. Отметим, что до изъятия принадлежащих С. Хачатряну видеозаписывающих устройств видеоматериал не может считаться тайной следствия.
А. Арутюнян также отметил, что обстоятельства, указанные в публикациях прессы о даче взятки военному прокурору, проверяются с тем, чтобы в дальнейшем решить вопрос о возбуждении или отказе в возбуждении уголовного дела.