2013թ.-ի առաջին կիսամյակում Հայաստանը լքել է 95 հազար մարդ 08/06/2013   11:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2013թ.-ի առաջին կիսամյակում Հայաստանից մեկնողների թիվը 95 հազարով գերազանցել է ժամանողների թվին: Միջազգային ուղևորահոսքերի բացասական մնացորդը նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի  համեմատ  ավելացել  է 21,1 հազարով կամ 28,6 %-ով:
Այս մասին վկայում է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայության այսօր հրապարակած վերլուծությունը, որը կատարվել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության միջազգային սահմանահատումների վերաբերյալ հրապարակած տվյալների հիման վրա:
Ընդ որում՝ երկրորդ եռամսյակում միջազգային ուղևորահոսքերի բացասական մնացորդը կազմել է 57,9 հազար մարդ՝ նախորդ տարվա երկրորդ եռամսյակի 45,8 հազարի դիմաց:
2013թ.-ի առաջին կիսամյակում ուղևորահոսքերի ընդհանուր ծավալը նախորդ տարվա նույն  ժամանակահատվածի  համեմատ  ավելացել է  220,8 հազար մարդով  կամ  12,8%-ով և կազմել 1 մլն 939 հազար մարդ:
Օդային տրանսպորտով սահմանը հատած ուղևորների տեսակարար կշիռը ուղևորահոսքերի ընդհանուր ծավալում կազմել է 38,2%՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 45,4%-ի դիմաց:
Հայաստանից առաջին կիսամյակում առավել շատ մեկնել և ժամանել են ավտոմոբիլային տրանսպորտով՝ համապատասխանաբար 617 հազար 411 մարդ և 563 հազար 931 մարդ: Բացասական սալդոն՝ 53 հազար 480:
Օդային տրանսպորտով Հայաստանից մեկնել է 390 հազար 996 մարդ, ժամանել՝ 350 հազար 342 մարդ: Բացասական սալդոն՝ 40 հազար 654 մարդ:
Երկաթուղային տրանսպորտով Հայաստանից մեկնել է 8 հազար 574 մարդ, ժամանել՝ 7 հազար 696 մարդ: Բացասական սալդոն՝ 878 մարդ:

Количество уехавших из Армении граждан в первой половине текущего года превысило число прибывших в республику на 95 тыс человек 08/06/2013   12:58  |  Актуальная тема
В первой половине 2013 число уехавших из Армении превысило на 95 тыс. человек количество прибывших в республику. Негативное сальдо международного пассажиропотока по сравнению с первой половиной предыдущего года увеличилось на 21.1тыс. человек или 28.6%.
Об этом свидетельствует обнародованный сегодня Государственной миграционной службы министерства территориального управления РА анализ, который был проведен на основании опубликованных статистической службой данных о пересечении международной границы.
Причем во втором квартале негативное сальдо международного пассажиропотока составило 57,9 тыс. человек по сравнению со вторым кварталом прошлого года(45.8 тыс. человек).
В первой половине 2013г. общий объем пассажиропотока по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 220.8 тыс. человек или 12.8% и составил 1 млн. 939 тыс. человек.
Удельный вес пассажиров, пересекших границу на воздушном транспорте, в общем объеме пассажиропотока составил 38.2% против 45.4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Большего всего пассажиров уехали из Армении и прибыли в республику на автомобильном транспорте, соответственно 617 тыс. 411 и 563 тыс. 931 человек.
Воздушным путем страну покинули 390 тыс. 996 человек и прибыли 350 тыс. 342 человека. Негативно сальдо составило 40 тыс. 654 человека.
На железнодорожном транспорте из Армении уехали 8 тыс. 574 человека, прибыли в республику- 7 тыс. 696 человек. Негативное сальдо составило 878 человек.