Այլատյացության «խալաթը» ռուսաստանյան արդարադատության համակարգում նոր երևույթ չէ 08/02/2013   16:28  |  Վերլուծություններ
Մոսկվայում հուլիսի 13-ին հայ վարորդ Հրաչյա Հարությունյանն իր բեռնատարով բախվել էր ավտոբուսի, ինչի հետևանքով 18 մարդ էր զոհվել: Դեպքից հետո մեր հայրենակցին դատարան տարան հիվանդանոցից՝ կանացի գույնզգույն, ծաղկավոր խալաթով: Այլազգի տղամարդու նկատմամբ այս անհարգալից վերաբերմունքն ու ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների ընդգծված ազգայնական մեկնաբանություններն ու պիտակավորումները բացահայտեցին այդ երկրում առկա տրամադրությունները ներգաղթյալների, այդ թվում` նաև հայազգի աշխատանքային  միգրանտների նկատմամբ:
Ու թեև այս դեպքը մեծ արձագանք գտավ Հայաստանում, և հասարակության վրդովմունքն էլ ստիպեց հայաստանյան պաշտոնյաներին որոշ քայլեր ձեռնարկել, այդուհանդերձ, ասել, թե այս դեպքը եզակի կամ աննախադեպ է, կնշանակի դեմ գնալ սեփական խղճին:
Ռուսաստանում հայազգի ներգաղթյալների նկատմամբ այդ երկրում մեծաթիվ ազգայնականների բռնի գործողությունները միշտ էլ եղել են, եղել են նաև իրավական համակարգի կողմից ակնհայտ անօրինական գործողությունների ու անմեղության կանխավարկածի ոտնահարման դեպքեր, երբ իրավական գնահատականը տրվել է ոչ թե օրենքով, այլ «Ռուս չե՞ս, ուրեմն մեղավոր ես» սկզբունքով: Ու եթե մինչև հիմա որևէ հայ տղամարդ կանացի խալաթով դատարան չէր բերվել, դեռ փաստ չէ, թե այդ երկրում նրան այդ հոգեբանությամբ չեն վերաբերվել: Ուղղակի մենք անուշադրության ենք մատնել մեր  երկրի սահմաններից դուրս բնակվող մեր հայրենակիցների հետ կատարվող դժբախտությունները, նրանց նկատմամբ ազգային հիմքի վրա կայացվող անօրինական ու ակնհայտ կեղծ դատավճիռները:
Այսօրինակ մի դեպք էլ տեղի էր ունեցել 2011թ-ի սեպտեմբերին, Մալոյարոսլավեց քաղաքում:
19-ամյա Ալիկ Սիմոնյանն իր մի քանի հայ և վրացի ընկերների հետ այցելել էր տեղի ակումբներից մեկը: Մատուցողները  և բարմենները սկբունքորեն  չէին սպասարկել ներս մտած կովկասցիներին` փորձելով ցույց տալ նրանց, որ նրանք Ռուսաստանում երկրորդ կարգի մարդ են: Կովկասցիներն իրենց դժգոհոթյունն էին հայտնել նման վերաբերմունքից, որից անմիջապես հետո նրանց մոտեցել էին  անվտանգության աշխատակիցները` Երշ մականունով հայտնի ոմն Ալեքսեյ Երշովի գլխավորությամբ: Վերջինները կռիվ էին հրահրել և կովկասցիներին հրավիրել դրսում հարաբերությունները պարզելու: Ծեծկռտուքի արդյունքում Երշովը դանակի հարվածներից թեթև մարմնական վնասվածքներ էր ստացել:
Կռվի մասնակիցները ձերբակալվել էին, սակայն շուտով ազատ արձակվել: Իսկ Ալիկ Սիմոնյանը նախ ոստիկանություն էր հրավիրվել  որպես  վկա, ապա՝ ձերբակալվել: Այնուհետև նրան ազատ էին արձակել` 600.000 ռուբլի գրավի դիմաց: Ի պատասխան այն հարցի, թե ինչու Ալիկ Սարգսյանն ազատ արձակվեց տեղի ոստիկանապես Գորբորուկովը ասել էր. «Հիմքեր կային: նան ախկինում չի դատապարտվել, քաղաքի գրանցում ունի, այստեղ ապրում է մանկությունից, բացի այդ էլ, լավ տղա է այդ Ալիկը»:
Բայց ռուսաստանյան արդարադատությունը, այս դեպքում ևս գերադասեց ծառայել ազգայնականների տրամադրություններին:
Գործով որպես տուժող հանդես եկող հանրահայտ Երշովը ռուս ազգայնականի տիպիկ մարմնավորում է, նա Մալոյարոսլավեցի ֆուտբոլի երկրպագուների խմբի ղեկավարն է: Իսկ վերջինները ռուսաստանում հայտնի են իբրև ազգայնական գաղափարներ ունեցող երիտասարդների խմբավորումներ, որոնց հիմնական թիրախը հատկապես կովկասյան ազգերի ներկայացուցիչներն են, անկախ իրենց ով լինելուց:
Հետաքննության և նախաքննության փուլում իրավապահների վրա ճնշումներ բանեցնելու և անկողմնակալությունը բացառելու նպատակով Մալոյարոսլավեց էին ժամանել շուրջ երեք հարյուր «ֆուտբոլային երկրպագուներ» ռուսաստանի այլ բնակավայրերից: Նրանք շրջում էին քաղաքի փողոցներում և հայազգի երիտասարդի դեմ կոչեր անում:
Այսպիսի անթաքույց քարոզչությունն էլ կանխորոշեց Ալիկի ճակատագիրը: Արդեն դատարանում գործով անցնող 16 վկաներից Ալիկի դեմ ցուցմունք տվեցին միայն Երշովի նախկին երեք գործընկերները:
Քաղաքում բոլորը շատ լավ գիտեին, թե իրականում ով էր դանակով հարվածել Երշին, գիտեին նաև, որ նա փախել է երկրից: Ալիկ Սիմոնյանը նույնիսկ տեսաձայնագրություն էր ներկայացրել, որտեղ Երշին հարվածած երիտասարդը պատմում էր, թե ինչպես է Երշը իրեն խփել և նա ստիպված դանակի մի քանի հարված է հասցրել` փորձելով փրկվել բռնցքամարտիկի  հուժկու հարվածներից:
Բայց բոլոր այս փաստերը դատարանը հաշվի չառավ: Որքան էլ որ դատարանը հիմքեր չունենար Ալիկ Սիմոնյանին մեղավոր ճանաչելու, ազգայնական հասարակության համար անհրաժեշտ էր, որ մեղավորը Կովկասից լիներ:
Ակնհայտ ճնշումների ներքո ռուսաստանյան արդարադատությունն Ալիկ Սիմոնյանին դատապարտեց  4.5 տարվա ազատազրկման և  500.000 ռուբլի  տուգանքի:  Այս գումարն, ի դեպ, ավելի վաղ մտցվել էր  գրավի մեջ:
Ալիկ Սիմոնյանի պատմությունը և դատավարության ընթացքը ռուսաստանյան մամուլը լայն արձագանքի չարժանացրեց: Հայաստանից հեռու ապրող մեր հայրենակցի ճակատագրին անհաղորդ մնաց նաև հայ հասարակությունը: 19-ամյա անմեղ դատապարտված հայ երիտասարդը մոռացության մատնվեց:
Վերադառնալով մեր մեկ այլ հայրենակցի` Հրաչյա Հարությունյանի դեպքին, հիշեցնենք, Արդարադատության նախարարությունը հայտարարեց, թե դատավճռից հետո ռուսաստանյան կողմից պահանջելու են, որպեսզի հայազգի վարարդն իր պատիժը կրի հայաստանյան կալանավայրում: Նրա իրավունքների ոտնահարման և արժանապատվությունը վիրավորելու հարցով մտահոգ Ռուսաստան մեկնեց նաև ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը:
Հարց է ծագում, ինչու ընդամենը 1-2 տարի առաջ Հայաստանը նույնությամբ չարձագանքեց իր հայրենակցի նկատմամբ նմանատիպ վերաբերմունքին:
Այս հարցի պատասխանի ակնկալիքով դիմեցինք ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակ: Պաշտպանի գրասենյակից  մեզ պատասխանեցին, որ բավարար չափով տեղեկացված չեն եղել Ալիկ Սիմոնյանի գործից, բայցևայնպես, վստահեցրեցին, որ պատրաստ են օգնել, իրավաբանական խորհրդատվություն տալ, բացատրել, թե ինչ է անհրաժեշտ հանձնման գործընթացի համար:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ՄԻՊ խորհրդական Երանուհի Թումանյանցը խորհուրդ տվեց առաջին հերթին դիմել Արդարադատության նախարարություն, քանի որ այս հարցով իրավասու պետական մարմինը ՀՀ Արդարադատության նախարարությունն է: Երանուհի Թումանյանցը նաև հավելեց, որ հանձնման գործընթաց սկսելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի դատապարտված անձի հարազատները լիազորված լինելով, դիմեն իրավասու մարմնին:
«Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983 թվականի եվրոպական կոնվենցիայի համաձայն, դատապարտյալը կարող է փոխանցվել մի շարք  պայմանների առկայության դեպքում, որոնցից են նաև տվյալ անձի Կատարող պետության քաղաքացի հանդիսանալու և դատավճռի վերջնական, այն է՝ ուժի մեջ մտած լինելու պայմանները:
Այս դեպքում, վերջնական, ուժի մեջ մտած  դատավճռի առկայությունը փաստ է, սակայն, բացակայում է քաղաքացիության պայմանը: Ալիկ Սիմոնյանը մանկուց բնակվելով ՌԴ-ում, ունի այդ երկրի քաղաքացիություն:

Ксенофобский “халат” – явление отнюдь не новое в системе российского правосудия 08/02/2013   19:59  |  Аналитика
13 июля водитель Грачья Арутюнян врезался на грузовике в автобус, в результате чего погибли 18 человек. Наш соотечественник после инцидента был доставлен из больницы в суд в женском цветастом халате. Столь неуважительное отношение к человеку другой национальности и проникнутые духом национализма комментарии российских СМИ выявили превалирующие в этой стране настроения по отношению к мигрантам, в том числе и к трудовым мигрантам из Армении.
И, хотя этот случай вызвал широкий резонанс в армянском обществе, и общественное негодование вынудило армянских чиновников предпринять меры, тем не менее, говорить о том, что этот случай единственный в своем роде или беспрецедентный, означает пойти против своей совести.
В этой стране всегда проявлялись насильственные действия националистов по отношению к мигрантам армянского происхождения.  Были зафиксированы также случаи незаконных действий со стороны правовой системы и попрания принципа презумпции невиновности, когда правовая оценка давалась не по закону, а из принципа: “Если ты не русский, значит ты виноват”. И, если до сих пор ни один армянин не подвергался приводу в суд в женском халате, еще не факт, что к нему в этой стране относились иначе. Просто мы не уделяли должного внимания обрушившимся на наших соотечественников, проживающих за пределами республики,невзгодам и проблемам и незаконным и очевидно сфабрикованным приговорам, выносимым в отношении них на одном лишь основании их принадлежности к той или иной нации.
Похожий случай произошел в сентябре 2011г. в городе Малоярославец.
19-летний Алик Симонян вместе со своими друзьями, среди которых были армяне и грузины, отправился в один из местных клубов. Официанты и бармены принципиально не обслуживали кавказцев, тем самым давая им понять, что они в России второсортная каста. Кавказцы выразили свое недовольство подобным отношением к ним, после чего к ним подошли охранники во главе с неким Алексеем Ершовым, более известным по кличке Ерш. Последний спровоцировал ребят на драку и забил кавказцам стрелку во дворе.
Участники потасовки были арестованы, однако вскоре были отпущены. А Алика Симоняна сначала пригласили в отдел полиции в качестве свидетеля, а затем арестовали его. Впоследствии его освободили под залог на сумму 600 тыс. рублей. В ответ на вопрос, почему Алика Симоняна отпустили, местный начальник полиции Горборуков заявил: “Были основания: он ранее не был судим, имеет городскую прописку, проживает тут с детства. Кроме того, Алик- хороший парень”.
Однако российское правосудие вновь предпочло услужить националистам.
Знаменитый Ершов, проходивший по делу в качестве потерпевшего, – типичное олицетворение русского национализма. Он является руководителем группы футбольных болельщиков Малоярославца. А последние в России известны как молодежная организация, исповедующая националистические идеи, основная мишень которых “лица кавказской национальности” вне зависимости от того, кем они являются.
В целях оказания давления и исключения непредвзятости в ходе следствия и предварительного расследования в Малоярославец приехали около 300 “футбольных болельщиков” из всей России. Они шныряли по улицам городам, выкрикивая лозунги против молодых людей армянского происхождения.
Такая вот незавуалированная пропаганда и предопределила судьбу Алика. Из 16 свидетелей против Алика дали показания только трое бывших коллег Ершова.
В городе все прекрасно знали, кто на самом деле пырнул ножом Ерша, знали и о том, что он удрал из страны. Алик Симонян даже предоставил видеозапись, где ударивший Ерша молодой человек рассказывал о том, как Ерш его поколотил, и он был вынужден пару раз пырнуть его ножом, пытаясь увернуться от мощного боксерского удара.
Однако суд не учел вышеупомянутые факты. Несмотря на то, что суд не имел основания для признания Алика Симоняна виновным, для националистически настроенного общества необходимо, чтобы Кавказец был виновен.
Под явным давлением российская Фемида приговорила Алика Симоняна к 4.5 годам лишения свободы и штрафу в размере 500 тыс. рублей. Эта сумма позднее была включена в залог.
История Алика Симоняна и ход судебного следствия российская пресса не удостоила широкого освещения. Судьбой проживающего за пределами Армении нашего соотечественника не поинтересовалось и армянское общество. Невинно осужденный 19-летний юноша был предан забвению.
Возвращаясь к инциденту с участием другого нашего соотечественника, Грачьи Арутюняна, напомним, Министерство юстиции Армении заявило, что после вынесения приговора, потребует его экстрадиции на Родину для дальнейшего отбывания наказания. Обеспокоенный оскорбительным отношением к Г. Арутюняну в Москву поехал также омбудсмен Армении Карен Андреасян.
Напрашивается вопрос, почему собственно еще год или два года назад Армения также не отреагировала на аналогичное обращение со своим соотечественником.
За ответом мы обратились в офис омбудсмена Армении. В офисе нам ответили, что они не были в достаточной мере проинформированы о деле Алика Симоняна, однако выразили готовность оказать помощь, предоставить юридическую консультацию, пояснить, что требуется для процесса экстрадиции.
В беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” советник омбудсмена Ерануи Туманян порекомендовала в первую очередь обратиться в Министерство юстиции, поскольку компетентным в данных вопросах государственным органом является Минюст. Ерануи Туманян также отметила, что для того, чтобы начать процесс экстрадиции необходимо, чтобы родственники осужденного, будучи наделенными соответствующими полномочиями, обратились к компетентным органам.
В соответствии с Европейской конвенцией 1983г. “О передаче заключенных”, осужденный может быть передан в случае наличия ряда условий: заключенный должен быть гражданином Государства исполнения приговора и приговор должен окончательно вступить в силу.
В данном случае наличие окончательно вступившего в силу приговора – факт, однако отсутствует условие наличия гражданства. Проживающий с детства в России Алик Симонян является гражданином этой страны.