Ուիլյամ Հեյգը Նավալնու դատավճիռն անվանել է «օրենքի գերակայության ընտրովի կիրարկում» 07/18/2013   18:44  |  Միջազգային լրահոս
Մեծ Բրիտանիայի Արտաքին գործերի նախարար Ուիլյամ Հեյգհն  իր անհանգստությունն է արտահայտել` Ռուսաստանում «օրենքի գերակայության ընտրովի կիրարկման» համար՝ կապված ռուսական օպոզիցիայի առաջնորդ Ալեքսեյ Նավալնուն 5 տարով ազատազրկելու այսօր կայացրած դատավճռի հետ: Նավալնին մեղավոր է ճանաչվել «Կիրովլեսի» ունեցվածքը գողանալու մեջ:
«Մեզ հայտնի է, որ պարոն Նավալնին մտադիր է բողոքարկել այդ որոշումը: Ես կոչ եմ անում Ռուսաստանի կառավարությանը լիովին հարգել արդարադատության սկզբունքները  և ապահովել օրենքի կիրարկումն առանց խտրականության»,- ասված է Հեյգի հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ Նավալնու նկատմամբ կայացրած դատավճռի կապակցությամբ  առավել վաղ անհանգստություն էին արտահայտել նաև ԱՄՆ-ն  և Եվրամիությունը:
Եվրամիության Արտաքին գործերով  բարձրագույն ներկայացուցիչ  Քեթրին Էշթոնը հույս է հայտնել, որ Նավալնու և այդ գործով մյուս դատապարտյալի՝ Պյոտր Օֆիցերովի  մեղադրական  եզրակացությունները  բողոք ներկայացնելու դեպքում կվերանայվեն: Այդ մասին հաղորդում է BBC-ն:

Глава МИД Великобритании назвал приговор Навальному “выборочным применением верховенства закона" 07/18/2013   19:30  |  Международные новости
Министр иностранных дел Великобритании Уильям Хейг выразил обеспокоенность "выборочным применением верховенства закона" в России в связи с приговором лидеру российской оппозиции Алексею Навальному, которого ранее в четверг приговорили к пяти годам лишения свободы по обвинению в хищении имущества предприятия "Кировлес".Об этом сообщает агентство BBC.
"Нам известно, что господин Навальный намерен обжаловать это решение. Я призываю правительство России в полной мере уважать принципы правосудия и обеспечить применение закона без дискриминации", - приводит слова Хейга BBC.
Ранее разочарование и обеспокоенность приговором Навальному выразили США и Евросоюз.
Верховный представитель Евросоюза по иностранной политике Кэтрин Эштон также выразила надежду, что обвинительные приговоры Навальному и другому осужденному по этому делу - Петру Офицерову - будут пересмотрены при подаче апелляции.