«Հարսնաքար»-ի գործով կհարցաքննվեն ևս երկու վկաներ 06/25/2013   17:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի տարածքում 2012թ. հունիսի 17-ի բռնարարքի գործով հունիսի 28-ի նիստին կհարցաքննվեն համալիրի երկու պահակներ, լրացուցիչ վկաներ Խաչատուր Սարգսյանը և Կարլեն Ստեփանյանը: Վկաները կհարցաքննվեն տուժող կողմի միջնորդությամբ:
Դատարանն այսօրվա նիստում մերժեց «Նուվել դը Արմենի» ամսագրին տված «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի սեփականատեր Ռուբեն Հայրապետյանի 2012թ. սեպտեմբերի 14-ի հարցազրույցը գործով ապացույց ճանաչելու տուժող կողմի միջնորդությունը՝ անհիմն, չպատճառաբանված լինելու պատճառով՝ ըստ դատարանի, տուժող կողմը չի նշել, թե հիշյալ հարցազրույցով ինչ կոնկրետ հանգամանք կարող է հիմնավորվել:
Դատարանն առանց քննության թողեց տուժող կողմի՝ դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազներին ուղղված և վերջիններիս կողմից դատարանին վերահասցեագրված միջնորդությունը ամբաստանյալների գույքի վրա կալանք դնելու մասին: Գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազ Արթուր Դավթյանը նկատեց, որ տուժողներն իրենց այս միջնորդության համար սխալ հասցեատիրոջ են ընտրել՝ այն այս փուլում ոչ թե իրենց, այլ վարույթ իրականացնող մարմնի՝ դատարանի, քննարկման ենթակա խնդիր է:
Դատարանի որոշմամբ, տուժող կողմի ներկայացրած բժշկական փաստաթղթերը՝ ավստրիացի փորձագետի կողմից Վահե Ավետյանի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը, ՀՀ ՊՆ N զորամասի նեյրովիրաբուժական բաժանմունքի պետ, տուժող Վահե Ավետյանին վիրահատած բժիշկ Արման Հակոբյանի փաստաբանական հարցման արձանագրությունը քննության կառնվեն տուժող կողմի ներկայացրած Վ.Ավետյանի դատաբժշկական լրացուցիչ փորձաքննություն նշանակելու միջնորդության քննության շրջանակում:

Ереванский суд по резонансному делу “Арснакара” допросит еще двоих свидетелей 06/25/2013   18:31  |  Актуальная тема
Суд административных районов Аван и Нор-Норк под председательством судьи Давида Арутюняна по делу об избиении, имевшем место 17 июня 2012г. в ресторанном комплексе ”Арснакар”, на заседании, намеченном на 28 июня, планирует допросить двоих сторожей комплекса, дополнительных свидетелей Хачатура Саргсяна и Карлена Степаняна. Свидетели  будут допрошены по ходатайству потерпевшей стороны.
Суд на сегодняшнем заседании отклонил ходатайство потерпевшей стороны о приобщении в качестве доказательства данное 14 сентября 2012г. Рубеном Айрапетяном интервью журналу “ “Nouvelles d’Armenie” ввиду его необоснованности и немотивированности. Суд счел, что потерпевшая сторона не отметила, какое конкретно обстоятельство может быть вышеупомянутым интервью обосновано.
Суд оставил без рассмотрения ходатайство потерпевшей стороны, направленное прокурору, осуществляющему процессуальный контроль над делом, и переадресованное последним суду о наложении ареста на имущество подсудимых. Прокурор Артур Давтян, осуществляющий процессуальный контроль над делом, отметил, что потерпевшие для своего ходатайства выбрали неверного адресата: оно на данной стадии является предметом, подлежащим рассмотрению органом, осуществляющим производство по делу, судом.
По решению суда представленные потерпевшей стороной медицинские документы, заключение судебно-медицинской экспертизы тела военврача Ваге Аветяна, проведенного австрийским экспертом, протокол адвокатского запроса к начальнику нейрохирургического отдела N-ской воинской части МО РА Арману Акопяну, прооперировавшему Ваге Аветяна, будут взяты на рассмотрение в рамках рассмотрения представленного потерпевшей стороной ходатайства о назначении дополнительной экспертизы тела В. Аветяна.