«Հարսնաքար»-ի գործով կհարցաքննվեն ևս շուրջ տասնյակ վկաներ 05/31/2013   17:11  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի տարածքում 2012թ. հունիսի 17-ի բռնարարքի գործով այսօրվա դատական նիստում որոշեց լրացուցիչ վկաներ դատակոչել դատարան:
Տուժող Վահե Ավետյանի իրավահաջորդի և մյուս տուժողների ներկայացուցիչները միջնորդել են որպես լրացուցիչ վկաներ հարցաքննել զգալի թվով անձանց: Լրացուցիչ վկաների թեկնածուներին, ըստ գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազ Արթուր Դավթյանի, կարելի է բաժանել երկու խմբի՝ արդեն հարցաքննված և չհարցաքննված անձինք: Մեղադրողն ընդգծեց, որ մեղադրական եզրակացության մեջ տեղ են գտել այն վկաների ցուցմունքները, որոնք նշանակություն են ունեցել մեղադրանքի գնահատման տեսանկյունից: Մեղադրողը նկատեց, որ մինչ դատարանում հարցաքննելը կարծիք կար, որ «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի սեփականատեր Ռուբեն Հայրապետյանի դատարանում հարցաքննությունը «շրջադարձային ու հեղափոխություն է լինելու», սակայն այդպես տեղի չունեցավ: Մեղադրողի գնահատմամբ, ավելի բովանդակային ու ընդարձակ էին Ռ.Հայրապետյանի նախաքննական ցուցմունքները:
Մեղադրողը չառարկեց երեք վկաների՝ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի աշխատակիցներ Մամիկոն Հարությունյանին, Արթուր Մանուկյանին և Աշոտ Սնջոյանին դատարանում հարցաքննելու տուժողների ներկայացուցիչների միջնորդության դեմ, նրանց և ամբաստանյալների հեռախոսների միջև հեռախոսազանգեր են արձանագրվել: Դատարանը բավարարեց այս միջնորդությունը, ինչպես նաև համալիրի մի շարք մատուցողների դատարանում հարցաքննելու տուժող կողմի միջնորդությունները: Մյուս միջնորդությունների քննարկումը դատարանն առայժմ հետաձգեց՝ մինչև կպարզաբանվեն նրանց հարցաքննելու համար էական հանգամանքներ:

По резонансному делу “Арснакара” будут допрошены еще около десятка свидетелей 05/31/2013   19:19  |  Актуальная тема
На сегодняшнем заседании в суде административных районов Аван и Нор Норк под председательством судьи Давида Арутюняна по делу об избиении в ресторанном комплексе ”Арснакар”, имевшем место 17 июня 2012г., было принято решение пригласить в суд дополнительных свидетелей.
Представители потерпевшего Ваге Аветяна и остальных потерпевших ходатайствовали о приглашении в качестве дополнительных свидетелей большого числа лиц. Свидетелей, по словам прокурора Артура Давтяна, осуществляющего процессуальный контроль по делу, можно разделить на две группы: уже допрошенных и недопрошенных. Гособвинитель подчеркнул, что в обвинительном заключении нашли отражение показания тех свидетелей, которые имели значение с точки зрения оценки обвинения. Гособвинитель отметил, что еще до допроса в суде многие выражали мнение, что допрос Рубена Айрапетяна в суде будет “переломным и революционным”, однако этого не произошло.
Гособвинитель не протестовал против ходатайства представителей потерпевших о допросе в суде трех свидетелей: сотрудников ФФА Мамикона Арутюняна, Артура Манукяна и Ашота Анджояна. Между ними и подсудимыми зафиксированы телефонные звонки. Суд удовлетворил ходатайство, а также ходатайство потерпевшей стороны о проведении в суде допроса целого ряда официантов ресторанного комплекса. Ходатайства о рассмотрении остальных свидетелей суд пока отложил до выяснения существенных обстоятельств для проведения их допроса.