Ականատես վկան, ըստ ցուցմունքի, շատ բանից տեղյակ չէր 05/24/2013   18:27  |  Քրեական խրոնիկոն
«Հարսնաքար»  ռեստորանային համալիրի տարածքում 2012թ. հունիսի  17-ի բռնարարքի գործով այսօրվա դատական նիստում  ցուցմունք տվեց գործով վկա Դիանա Նավոյանը. նա տուժող` բռնարարքի հետևանքով հետագայում մահացած Վահե Ավետյանի ու նրա ընկերների հետ դեպքի օրը գտնվել է ռեստորանային համալիրում:
Ականատես վկայի տեղեկությունները դեպքի մասին շատ սուղ էին: Նա, մասնավորապես, ականատես է եղել, թե ինչպես է համալիրի մատուցող, ամբաստանյալ Դավիթ Ադամյանը դիտողություն արել բժիշկ Վահե Ավետյանին՝  «սպորտային վարտիքով չի կարելի»:   Հետո Վ.Ավետյանը գնացել է տուն   և շալվարը փոխած վերադարձել: Ապա Վ.Ավետյանը՝ դիմելով նույն մատուցողին, հարցրել  է՝  «կարո՞ղ է իմ կեպին դուր չի գալիս» և վերջինիցս ստացել պատասխան՝ «կա՞յֆ ես բռնում»,  և մատուցողն ու տուժողը  դուրս  են եկել:   Դրանից հետո Դ.Նավոյանն, ըստ ցուցմունքի,  ոչնչից տեղյակ չի եղել: Մասնավորապես,  այն մասին, որ Վահեն վնասվածքներ է ստացել, իմացել է առավոտյան լուրերից:
Այսօրվա դատական նիստը, ըստ նախագահող դատավորի հայտարարության,  պետք է տևեր մինչև 16.30-ը: Այդ մասին դատարանին հիշեցրեց ամբաստանյալ Գարիկ Մարգարյանի պաշտպան Մարինե Թովմասյանը և խնդրեց թույլ տալ իրեն մասնակցել այլ  դատական նիստի՝ կալանքի թույլտվություն տալու մասին, սակայն դատարանը չբավարարեց պաշտպանի միջնորդությունը:  Պաշտպանը հայտարարեց, որ չի  հեռանա  դատարանից, որպեսզի դա չդիտվի որպես անհարգալից վերաբերմունք, սակայն չի մասնակցի դատական նիստին և դրա համար  պաշտպանը «արժանացավ» դատական տույժի՝  նախազգուշացման: Դատարանը չբավարարեց նաև պաշտպանի միջնորդությունը վկային հարցեր տալու համար իրեն ժամանակ ու  դատական նիստի ձայնագրառման կրիչ տրամադրելու մասին:

Диана Навоян дала показания: очевидица событий в ресторанном комплексе “Арснакар” узнала о травмах В. Аветяна из новостей 05/24/2013 20:59 | Криминальная хроника
Сегодня на судебном заседании по делу об избиении, имевшем место 17 июня 2012г. в ресторанном комплексе “Арснакар”, дала показания Диана Навоян, проходящая по делу в качестве свидетеля. В день инцидента она находилась вместе с потерпевшим Ваге Аветяном и его друзьями в ресторанном комплексе.
Озвученные свидетельницей сведения были весьма скудными. Она, в частности, была очевидицей того, как официант ресторанного комплекса Давид Адамян сделал замечание потерпевшему Ваге Аветяну. Официант сказал ему, что “вход в спортивной форме запрещен”. Затем Аветян поехал домой и, сменив одежду, вернулся в ресторан. Аветян, обратившись к официанту, спросил у него: “Может и моя кепка тебе не нравится?”. Последний ему парировал: “Ты, что кайф ловишь?”. После этого официант и потерпевший вместе вышли из зала. Д. Навоян заявила в своих показаниях, что не в курсе того, что происходило после вышеописанного ею. О том, что Ваге получил травмы, узнала лишь утром из новостей.