Վճռաբեկ պալատը հետ է վերադարձրել Մատաղիսի գործով զինդատախազության վճռաբեկ բողոքը 05/30/2013   13:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
… Արդարության գինը Հայաստանի Հանրապետությունում 9 տարի է
2013 թ. մայիսի 29-ին ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատը վերադարձրել է արդարացվածներ Ռազմիկ Սարգսյանի, Մուսա Սերոբյանի, Արայիկ Զալյանի վերաբերյալ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման դեմ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության դատախազների վճռաբեկ բողոքը։
Ռազմիկ Սարգսյանը, Մուսա Սերոբյանը, Արայիկ Զալյանը մեղադրվում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 14-րդ կետերով՝ երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մահ:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է, որ բողոքաբերների փաստարկները բավարար չեն եզրահանգելու, որ բողոքում բարձրացված հարցի վերաբերյալ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը կարող է էական նշանակություն ունենալ օրենքի միատեսակ կիրառության համար։ Բողոքաբերների փաստարկները բավարար չեն նաև եզրահանգելու, որ սույն գործով վերաքննիչ դատարանի կողմից թույլ է տրված առերևույթ դատական սխալ, որը կարող է առաջացնել կամ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Հիշեցնենք, որ 2013 թ. մարտի 26-ին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը «Մատաղիսի» գործով Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2012 թ. դեկտեմբերի 18-ի արդարացման դատավճիռը թողեց օրինական ուժի մեջ: Վերաքննիչ դատարանը մերժեց արդարացման դատավճռի դեմ մեղադրող կողմի և տուժող Ռոման Եղիազարյանի իրավահաջորդի վերաքննիչ բողոքները:
Ինը տարվա դժվար պայքարից հետո երիտասարդներն արդարացված են, սակայն արդարադատությունը այս գործի շրջանակներում վերականգնված համարել չենք կարող:
Դեռևս բացահայտված չէ երկու զինծառայողներին կյանքից զրկողների, նրանց պատասխանատվությունից խուսափելու և երեք երիտասարդներին անօրինական հետապնդումների ենթարկող անձանց ինքնությունը:

Кассационная палата вернула кассационную жалобу Военной прокуратуры по “делу Матагиса” 05/30/2013   15:38  |  Лента новостей
…. Цена оправдания в Армении 9 лет
29 мая 2013г. Уголовная палата Кассационного суда вернула обратно кассационную жалобу прокуроров Центральной военной прокуратуры РА против решения Апелляционного уголовного суда касательно оправданных по “делу Матагиса”Размика Саргсяна, Мусы Серопяна и Араика Заляна .
Размик Саргсян, Муса Серопян и Араик Залян обвинялись по признакам деяния, предусмотренного пп.1,6 и 14 ч. 2 ст. 112 Уголовного кодекса РА- “умышленное причинение тяжкого вреда здоровью двух и более лиц, повлекшее смерть по неосторожности”.
Кассационный суд констатировал, что в жалобе не содержатся достаточно аргументов, позволяющих заключить, что решение Кассационного суда относительно вопроса, затронутого в заявлении, может возыметь существенное значение для однозначного применения закона. Представленные в жалобах аргументы не позволяют также заключить, что Апелляционный суд допустил по делу явную судебную ошибку, которая может привести или уж привела к тяжким последствиям.
Напомним, 26 марта 2013г. Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Евы Дарбинян сегодня оставил в силе оправдательный приговор по “делу Матагиса”, вынесенный судом общей юрисдикции Ширакской области от 18 декабря 2012г. Апелляционный суд оставил без удовлетворения иски правопреемника Романа Егиазаряна против оправдательного вердикта.
После 9 лет тяжелой борьбы ребята были оправданы, однако считать правосудие в рамках этого дела восстановленным вряд ли представляется возможным.
Пока еще не установлена личность тех, кто лишил двоих военнослужащих жизни и подвергтрех молодых людей незаконному преследованию.