Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյանների հայցադիմումի գործով՝ դատաքննություն 05/30/2013   12:16  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հուլիսի 2-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանի նախագահությամբ, տեղի կունենա Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյաններն ընդդեմ «Ժամանակ» օրաթերթի հիմնադիր «Սկիզբ Մեդիա» ընկերության և Առաջին լրատվական ընկերության հայցադիմումի գործով դատաքննությունը: Այսօրվա նախնական դատական նիստում որոշվեց, որ գործը նախապատրաստված է դատաքննությանը, որը կընթանա դասական կարգով՝ հանդես կգան հայցվորների, ապա պատասխանողների ներկայացուցիչները, ապա կապացուցվեն գործի գրավոր ապացույցները:
Պատասխանողների ներկայացուցիչ, փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանն այսօր հայտարարեց, որ «Առաջին լրատվականը» որևէ առնչություն չունի վիճարկվող հոդվածների հրապարակման հետ, ուստի ինքը չի կարող ներկայացնել ապացույցներ մի բանի մասին, որը գոյություն չունի: «Մենք այդ հոդվածները չենք տպագրել և չենք կարող պատասխանատվություն կրել դրա համար»,- հայտարարեց պատասխանողի ներկայացուցիչը: Իսկ «Ժամանակ» օրաթերթը հայցվորներին արատավորող որևէ տեղեկատվություն չի հրապարակել, այդուհանդերձ, եթե հայցվորը դիմեր թերթին, իրենք կարձագանքեին՝ թերթին դիմել է անձը, որը որպես պատշաճ ներկայացուցիչ չի դիտվել, քանի որ դիմումին կցված չի եղել համապատասխան լիազորագիր: Կողմը միաժամանակ հայտարարեց, որ պատրաստ է կնքել հաշտության պայմանագիր հայցվոր կողմի հետ, տպագրել հերքում, եթե հերքման տեքստը չի նվաստացնի լրատվամիջոցի պատիվը:
Դատարանի պարզաբանմամբ, հայցվոր կողմը պետք է հիմնավորի, որ «Առաջին լրատվականը» հրապարակել է հոդվածները և որ պատասխանողները հրապարակել են զրպարտություն հանդիսացող տեղեկատվություն, իսկ պատասխանողը պետք է ապացուցի, որ հրապարակումները զրպարտություն հանդիսացող տեղեկություններ չեն հանդիսանում:
Հայցվորները վիճարկում են 2012թ. նոյեմբերի 27-ին և 29-ին հրապարակված «Քոչարյանների րոպեավճարը» և «Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտ»-ի հետ» հոդվածները: Հայցապահանջով հայցվորները պահանջում են 4 մլն դրամ հատուցում՝ արատավորող տեղեկություններ հրապարակելու համար, ևս մեկ միլիոն դրամ կողմը պահանջում է հատուցել որպես դատական ծախսեր, այդ թվում՝ փաստաբանի ողջամիտ վարձատրություն:

Слушания по иску “Роберт и Седрак Кочаряны против СМИ“ состоятся 2 июля 05/30/2013   12:44  |  Актуальная тема
2 июля в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Алексея Сукояна состоятся слушания по делу "Роберт и Седрак Кочаряны против учредителя газеты “Жаманак” компании “Скизб медиа кентрон” и информационного портала “Первый информационный” ". На сегодняшнем предварительном заседании было решено, что дело подготовлено к судебному разбирательству, которое пройдет в классическом порядке рассмотрения дела: выступят представители истцов и ответчиков, а затем приступят к исследованию письменных доказательств по делу.
Представитель ответчика, адвокат Николай Багдасарян сегодня заявил о том, что “Первый информационный” не имеет никакого отношения к оспариваемым публикациям, посему он не может представить доказательства того, чего не существует. Мы не публиковали эти статьи и не можем нести ответственность за их содержание”, - заявил представитель ответчика. А газета “Жаманак” не публиковала ни одного сведения, порочащего истцов, тем не менее, если бы истец обратился в редакцию газеты, они откликнулись бы: в газету обратилось лицо, которое не рассматривается в качестве надлежащего представителя, поскольку к заявлению не прилагалась соответствующая доверенность. Сторона в то же время сообщила, что готова заключить мировую со стороной истца, напечатать опровержение, если текст опровержения не унизит чести СМИ.
По пояснению суда, истец должен обосновать тот факт, что “Первый информационный” опубликовал статьи и что ответчики опубликовали информацию клеветнического характера, а ответчик должен доказать, что публикации не содержат в себе сведения клеветнического характера.
Причиной судебной тяжбы стали статьи, опубликованные 27 и 29 ноября 2012г. под заголовком “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и “Поминутная плата Кочарянов” в вышеупомянутых СМИ. Истцы требуют возмещения на сумму в размере 4 млн. дрмаов за обнародование порочащих сведений, еще 1 млн. драм сторона требует в качестве компенсации за судебные издержки, в том числе за оплату услуг адвоката.