Եգիպտոսի ՆԳ նախարարը դատապարտվել է ազատազրկման` դատարանի որոշումը չկատարելու համար 05/28/2013   00:27  |  Միջազգային լրահոս
Կահիրեի Քրեական դատարանը մայիսի 27-ին  երկու տարվա ազատազրկման է դատապարտել Եգիպտոսի ներքին գործերի նախարար Մուհամեդ Իբրահիմին, - տեղեկացնում է «Ալ Ախրամ» թերթը: Այդպիսով դատարանը պատժել է գործող նախարարին  դատարանի` ավելի վաղ կայացրած որոշումը չկատարելու համար:
Դատարանը միաժամանակ  դատապարտված չինովնիկին զրկել է նախարարությունում պաշտոնեական պարտականությունները կատարելուց:
Նախարարը հրաժարվել էր կատարել երկու քաղբանտարկյալների` շուրջ 3600-ական դոլար փոխհատուցում տալու դատարանի որոշումը:
Քաղբանտարկյալները կալանքից ազատվելուց հետո ներքին գործերի նախարարությունից պահանջել էին փոխհատուցում: Դատարանը բավարարել էր ներկայացված հայցադիմումը, բայց նախարարությունն այդուհանդերձ հրաժարվել է փոխհատուցումը  վճարել:
Իբրահիմի պաշտպանները ներկայումս քննարկում են դատական ակտը բողոքարկելու հնարավորության հարցը: Այն կարող է բողոքարկվել 10-օրվա ընթացքում:

Каирский уголовный суд приговорил министра внутренних дел Египта к двум годам тюрьмы 05/28/2013   09:14  |  Международные новости
Каирский уголовный суд 27 мая приговорил министра внутренних дел Египта Мохаммеда Ибрагима к двум годам тюрьмы, пишет lenta.ru со ссылкой на газету «Аль-Ахрам». Таким образом, суд наказал действующего министра за отказ от исполнения ранее принятого судебного решения.
Отмечается, что одновременно с вынесением приговора по этому делу каирский суд постановил отстранить проштрафившегося чиновника от работы в министерстве.
Это решение стало реакцией на отказ министра и его ведомства выплатить по 25 тысяч египетских фунтов (примерно 3600 долларов) двум политзаключенным, ранее арестованным, а затем освобожденным из тюрем.
Диссиденты, выйдя на свободу, потребовали компенсаций от МВД, выиграли в суде соответствующие иски, но министерство так и не выплатило им ни копейки.
Защита Ибрагима сейчас рассматривает возможность подачи апелляции на новое решение суда. У него есть 10 дней для обжалования решения.