Էդուարդ Շարմազանով. Ընդդիմության քննադատությունը, եթե առաջարկներ չի պարունակում, գրոշ չարժե 05/22/2013   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մենք չենք վախենում առողջ քննադատությունից, մենք չենք վախենում սուր քննադատությունից: Մենք պատրաստ ենք լսել, և Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը տարբերվում է նաև նրանով, որ ունի լսելու ունակություն, քաղաքական մեծամասնությունը տարբերվում է նրանով, որ կարող է գնալ երկխոսության ու հետևություն անել իր սեփական սխալներից»,-Ազգային ժողովի մայիսի 22-ի նիստում, կառավարության ծրագրի նախագծի քննարկման ժամանակ, իր ելույթում նշեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ հավելելով, որ այս կառավարության ամենամեծ ձեռքբերումը խոսքի ազատությունն ու հրապարակային աշխատանքն է:
Ըստ ԱԺ փոխնախագահի, խորհրդարանի ամբիոնից նախորդ երկու օրերին հնչեցին բազամթիվ ու բազմաժանր ելույթներ. «Լսեցինք առողջ քննադատություն, քաղաքական շուլուխներ ընդդիմության գործիչների կողմից, լսեցինք քննադատություն, որ որևէ կապ չուներ մեր իրականության հետ, լսեցինք ելույթներ, որոնք լցված էին միայն չարությամբ»: Նա հավելեց, որ յուրաքանչյուր երկրում էլ ընդդիմությունը քննադատում է կառավարությանն ու նրա ծրագիրը, սակայն ընդդիմությունը պետք է կարողանա առաջարկել իր՝ այլընտրանքային ծրագիրը, ինչը չարվեց. «Ո՞ւր է քո ծրագիրը, եթե քո քննադատությունն այլընտրանքներ և առաջարկներ չի պարունակում, ապա այդ քննադատությունը, կներեք, հարգելի գործընկեր, գրոշ չարժե»:
Արդարության առջև չմեղանչելով` ԱԺ փոխնախագահը հարկ համարեց ընդունել, որ այս կառավարությունն ունեցել է բազմաթիվ սխալներ, բազմաթիվ բացթողումներ, բայց կառավարությունը «ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը իր հոր տնից չի բերել»: Ըստ նրա, կառավարությանը հաջողվեց ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի տարիներին աղետի գոտում հազարավոր մեր հայրենակիցներին ապահովել նոր բնակարաններով, չկրճատել որևէ սոցիալական ծրագիր, տարբեր մարզերում բազմաթիվ առողջապահական ու կրթական նոր հիմնարկներ կառուցել, ճիշտ է չնչին, բայց ավելացնել թոշակները՝ ի տարբերություն մի շարք եվրոպական երկրների, որտեղ կրճատում տեղի ունեցավ:

Э. Шармазанов: “Если критика со стороны оппозиции не содержит альтернативных предложений, то она гроша ломаного не стоит ” 05/22/2013   16:27  |  Лента новостей
“Нас не пугает здоровая и острая критика. Мы готовы выслушать. Кабинет министров Тиграна Саргсяна отличается также тем, что обладает способностью слушать. Парламентское большинство отличается тем, что готово идти на диалог и делать выводы из собственных ошибок”,- заявил в своем выступлении в ходе обсуждения программы Правительства вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, добавив, что самое большое достижение этого Правительства – это свобода слова и гласность в работе.
По словам вице–спикера НС РА, прозвучали множество мнений с трибуны парламента. Мы услышали здоровую критику, политические анекдоты, озвученные представителями оппозиции, услышали критику, которая никак не коррелирует с нашей действительностью, выступления, пропитанные злобой. Он отметил, что в каждой стране оппозиция критикует Правительство и его программу, однако оппозиция должна суметь предложить свою альтернативную программу, чего она не сделала. “Где она Ваша программа? Если программа не содержит альтернативные предложения, то эта критика, извиняюсь, гроша ломаного не стоит ”,- подчеркнул Э. Шармазанов.
Вице-спикер не считает, что это Правительство допустило много ошибок и было провальным, однако “финансовый кризис Правительство не притащило из отцовского дома”. По его мнению, Правительству удалось преодолеть финансово-экономический кризис, обеспечить наших соотечественников новыми домами, сохранить все имеющиеся социальные программы, построить в разных областях медицинские и образовательные учреждения, повысить пенсии, правда, незначительно, в отличие то ряда европейских стран, где имели место сокращения.