Ռուսաստանցիների կեսից ավելին պահանջում են համասեռականներին հարկադրաբար բուժել 05/17/2013   15:03  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի բնակչության կեսից ավելին անհրաժեշտ է համարում հարկադրաբար բուժել միասեռականներին և լեսբուհիներին, իսկ բնակչության ¼-ը գտնում է, որ պետք է արգելել համասեռականության ցանկացած դրսևորում, հաղորդում է «interfax»-ը՝ հղում անելով «Լևադա Ցենտր»-ի կողմից անցկացված հարցումների արդյունքներին:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ համասեռականներին և լեսբուհիներին ռուսաստանցիներն ավելի վատ են վերաբերում, քան այլ ազգերի, կրոնների, սոցիալական խավերի ներկայացուցիչներին: Հարցվածների կեսից ավելին (51 տոկոսը) կողմ են, որպեսզի ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշման ներկայացուցիչների նկատմամբ օրենսդրական հետապնդում և հարկադիր բուժման մոտեցում իրականացվի: Միայն 8 տոկոսն է գտնում, որ այդպիսի մարդկանց պետք է օգնել հասարակության մեջ իրենց հարմարավետ զգալու համար: Իսկ հարցվածների 31 տոկոսն առաջարկել է համասեռականներին և լեսբուհիներին, պարզապես, հանգիստ թողնել:
«Լևադա Ցենտր»-ի տվյալներով` Ռուսաստանի բնակիչների 43 տոկոսը ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշման մարդկանց համարել է բարոյապես սանձարձակ, իսկ 35 տոկոսը նրանց վերաբերում է, որպես հոգեբանորեն ոչ լիարժեք մարդկանց: Հարցվածների գրեթե կեսը (47 տոկոսը) հանդես են գալիս այդպիսի մարդկանց իրավունքները սահմանափակելու օգտին, իսկ 44 տոկոսը գտնում է, որ պետությունը չպետք է պաշտպանի համասեռականներին և լեսբուհիներին՝ միջավայրի ագրեսիվ վերաբերմունքից:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ անցած մեկ տարում 7 տոկոսով նվազել է սեռական փոքրամասնությունների և ավանդական կողմնորոշում ունեցող մարդկանց իրավունքների հավասարության կողմնակիցների թիվը: Այսպես, 2012 թ.-ին այդ հարցին դրական էին արձագանքել հարցման մասնակիցների 46, իսկ 2013թ.-ին՝ 39 տոկոսը:
Սոցիոլոգները նշում են, որ սեռական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականության դրսևորումներն արգելելու օգտին կողմ են եղել հարցվածների 37 տոկոսը: Նույնքան մարդ էլ արտահայտվել է նման միջոցների իրականացման դեմ: Իսկ 26 տոկոսն այդ հարցին դժվարացել է պատասխանել:
Այժմ ՌԴ Պետդումայի քննարկմանն է ներկայացված Ռուսաստանում միասեռականության քարոզն արգելելու մասին օրենքի նախագիծը: Պատգամավորներն այն արդեն ընդունել են առաջին ընթերցմամբ: Օրենքի նախագիծը երկրի տարածաշրջաններից ստացել է 47 դրական արձագանք: Այն ընդունելուն դեմ են հադես եկել իրավապաշտպանները, որոնք նշել են, որ օրենքի նախագիծը հակասում է Մարդու իրավունքների և հիմնական ազատությունների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիային:
«lenta.ru» կայքը նշում է, որ Ռուսաստանի մի շարք տարածաշրջաններում արդեն գործում են համասեռականության քարոզումն արգելող օրենքներ: Մասնավորապես այդպիսի իրավական փաստաթղթեր են ընդունվել Ռյազանի, Արխանգելսկի, Կոստրոմայի և Նովոսիբիրսկի մարզերում, ինչպես նաև՝ Սանկտ-Պետերբուրգում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական գործակալության հարցումների տվյալների համաձայն, եվրոպացի համասեռականների ավելի քան ¼-ը վերջին 5 տարիների ընթացքում առնվազն մեկ անգամ դարձել է հարձակման և սպառնալիքի զոհ: Հարցվածների 19 տոկոսը բողոքել է աշխատավայրում իր նկատմամբ ցուցաբերված խտրականությունից, իսկ հարցմանը մասնակցած դպրոցականների և ուսանողների 2/3-ը հայտարարել են, որ ստիպված են ուսումնական հաստատությունում թաքցնել իրենց սեռական կողմնորոշումը:

«Левада-Центр»: Половина россиян высказались за принудительное лечение геев и лесбиянок 05/17/2013   16:57  |  Международные новости
Более половины россиян считают необходимым принудительно лечить геев и лесбиянок, а три четверти граждан считают необходимым запретить любые публичные проявления гомосексуализма, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на результаты опроса, проведенного «Левада-Центром».
В сообщении отмечается, что к геям и лесбиянкам россияне относятся хуже, чем к представителям других национальностей, вероисповедания и социальных слоев. Более половины опрошенных (51 процент) высказались за законодательное преследование и принудительное лечение представителей нетрадиционной ориентации, и только восемь процентов считают, что таким людям надо помогать комфортно чувствовать себя в обществе. Еще 31 процент респондентов предложил просто оставить геев и лесбиянок в покое.
По данным «Левада-Центра», 43 процента граждан страны считают геев и лесбиянок морально распущенными людьми, а еще 35 процентов россиян относятся к ним как к психически неполноценным. Почти половина (47 процентов) опрошенных выступают за ограничение представителей нетрадиционной ориентации в правах, а 44 процента считают, что государство не обязано защищать геев и лесбиянок от агрессии со стороны окружающих.
При этом за прошедший год на семь процентов сократилось число людей, выступающих за равенство прав представителей сексуальных меньшинств с людьми традиционной ориентации. За это высказались 39 процентов респондентов против 46 процентов в 2012 году. Социологи отмечают, что введение запрета на дискриминацию сексуальных меньшинств поддержали 37 процентов опрошенных, и столько же людей высказались против принятия подобных мер. Еще 26 процентов затруднились ответить на этот вопрос.
В настоящее время на рассмотрении Госдумы находится законопроект о запрете пропаганды гомосексуализма по всей России. Депутаты уже приняли его в первом чтении, а все 47 полученных из регионов России отзывов на законопроект были положительными. В свою очередь против принятия законопроекта высказались правозащитники, считающие, что он противоречит Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод.
Информационный портал lenta.ru , в свою очередь, отмечает, что в ряде регионов запрет пропаганды гомосексуализма уже существует. Такие законы были приняты, в частности, властями Рязанской, Архангельской, Костромской и Новосибирской области, а также в Санкт-Петербурге.
По данным опроса, проведенного Европейским агентством по правам человека, более четверти европейских гомосексуалистов за последние пять лет как минимум один раз становились жертвами нападений и угроз. Еще 19 процентов респондентов пожаловались на дискриминацию на рабочем месте, а две трети участвовавших в опросе школьников и студентов заявили, что вынуждены скрывать свою ориентацию в учебном заведении.