«Արմավիայում» դեռ չեն որոշել ինչ են անելու ապրիլի 22-ից հետո 04/22/2013   12:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2003թ.-ի մարտի 14-ին ՀՀ կառավարության և ավիափոխադրողի միջև ստորագրված պայմանագրով, «Արմավիային» մի շարք օդային ուղիներով ավիափոխադրումներ իրականացնելու բացառիկ իրավունք էր վերապահվել։
Ավիափոխադրողի հետ պայմանագրի ժամկետը լրանալուն պես Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը պետք է հանրապետության կառավարությանն առաջարկի կամ երկարաձգել ավիաընկերության բացառիկ իրավունքը, կամ մրցույթ հայտարարել այդ ուղղություններով ավիափոխադրումներ իրականացնելու համար` ազատականացնելով ավիափոխադրումների շուկան։ Սակայն այս պահին նման որոշում դեռ չկա:
Կշարունակի արդյո՞ք «Արմավիան» իր գործունեությունը հայաստանյան օդային տարածքում, առայժմ հայտնի չէ: Ընկերության գրասենյակից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ այս հարցի շուրջ որևէ որոշում չի կայացվել: Հայտնի չէ նաև ընկերությունը կդիմի՞ արտոնագրի ժամկետի երկարացման կամ հայտարարվող նոր մրցույթին մասնակցելու հայտով:
Ավիաընկերության գրասենյակից նաև հավելեցին, որ իրենք սպասում են Հանրային խորհրդի ապրիլի 25-ին նախանշված քաղավիացիայի ոլորտում ծագած խնդիրների և ոլորտի առողջացման վերաբերյալ քննարկման արդյունքներին:
Հիշեցնենք, մարտի 29-ին «Արմավիան» հաղորդագրություն էր տարածել, որում տեղեկացնում էր, թե որոշում է ընդունել ապրիլի 1-ից թռիչքները դադարեցնելու և սնանկացման ընթացակարգ սկսելու մասին:
«Սնանկության մասին» օրենքը սահմանում է, որ պարտապանը, տվյալ դեպքում «Արմավիան», սեփական սնանկության ճանաչման հայցով պետք է դիմի դատարան։ Դատարանի կողմից սնանկ ճանաչելու դիմումն ընդունման պահից ոչ ուշ, քան 3 օրվա ընթացքում դատավորն առանց դատական նիստ հրավիրելու վճիռ է կայացնում պարտապանին սնանկ ճանաչելու մասին, եթե պարտապանն առերևույթ անվճարունակ է:
Հակառակ դեպքում, քանի որ «Արմավիան» դեռ չի դիմել դատարան և չի կայացվել դատարանի համապատասխան որոշումը, ընկերությունը չի կարող սնանկ հռչակվել և պետք է կատարի բոլոր պարտավորությունները:
«Արմավիայի» գրասենյակից հայտնեցին, որ սնանկության գործընթաց այնուամենայնիվ նախատեսվում է, և այս պահին դատարան դիմելու համար հավաքվում են անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Հիշեցնենք, որ «Արմավիայի» պարտքը տարբեր գնահատականներով կազմում է շուրջ 50 մլն դոլար, որից ավելի քան 30 մլն դոլարը՝ երկրի ներսում, այդ թվում՝ 20 մլն-ը բանկերին:

В авиакомпании “Армавиа” пока не решили, куда “брать курс” после 22 апреля 04/22/2013 14:27 | Актуальная тема
Сегодня 22 апреля истекает срок договора, заключенного между авиакомпанией “Армавиа” и Правительством РА.
По договору, подписанному1 4 марта 2003г. между авиакомпанией “Армавиа” и Правительством, компании было предоставлено эксклюзивное право на осуществление авиаперевозок по ряду направлений.
По истечении срока договора Главное управление гражданской авиации должно предложить Правительству республики либо пролонгировать соглашение, либо объявить тендер для осуществления авиаперевозок по этим маршрутам, либерализировав, тем самым, рынок авиаперевозок.
Пока неизвестно, продолжит ли "Армавиа" свою деятельность.и. В офисе компании агентству “Фактинфо” сообщили, что по данному вопросу пока не принято решения по поводу того, обратится ли компания с заявкой для продления срока лицензии или участия в новом тендере.
В офисе компании также сообщили, что они ждут результатов обсуждения касательно возникших в сфере гражданской авиации проблем и способов оздоровления области. Обсуждения пройдут 25 апреля в Общественном совете.
Напомним, 29 марта “Армавиа” распространила заявление, в котором говорилось, что авиаперевозчик принял решение прекратить с 1 апреля полеты и начать процедуру банкротства.
Закон “о банкротстве” предусматривает, что дебитор в данном случае компания “Армавиа” должна обратиться с иском в суд о признании авиакомпании банкротом. С момента принятия заявления не позднее, чем в течение трех дней судья без созыва судебного заседания выносит решение о признании должника банкротом, если дебитор очевидно не платежеспособен.
В противном случае в силу того, что "Армавиа" пока не обратилась в суд, и нет на то соответствующего решения суда, компания не может провозгласить себя банкротом и должна выполнить все обязательства.
В офисе компании “Армавиа” сообщили, что авиаперевозчик, тем не менее, намерен начать процедуру банкротства и в настоящий момент готовит соответствующие документы для обращения в суд.
Напомним, что долг Армавии по разным оценкам составляет около 50 млн. долларов, из коих 30 млн. долларов – внутренние долги, в том числе 20 млн. - задолженность банкам.