Նաիրա Զոհրաբյանը Նոստրադամուսը չէ 04/11/2013   20:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ես, ցավոք սրտի, Նոստրադամուսը չեմ՝ ի տարբերություն, պարզվեց, այստեղ 999 պրոբի բազմաթիվ Նոստրադամուսների, որոնք հայտարարեցին, որ հանձնաժողովը չի կարող արդյունավետ աշխատել, հանձնաժողովից սպասելիքներ չպետք է ունենալ, սա քննչական մարմին չէ», - ԱԺ-ի այսօրվա նիստում հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը՝ ներկայացնելով 2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տասն անձանց մահվան, քաղաքացիական անձանց, ոստիկանության աշխատակիցներին ու զինծառայողներին հրազենային ու այլ մարմնական վնասվածքներ պատճառելու դեպքերով ՀՀ ոստիկանության, Հատուկ քննչական ծառայության և ՀՀ գլխավոր դատախազության ձեռնարկած միջոցառումների ու գործողությունների հիմնավորվածության հարցը ուսումնասիրող ԱԺ-ի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագծի վերաբերյալ խմբակցության դրական կարծիքը:
Նա ընդգծեց, որ հակված չէ կանխակալ գնահատականների, բայց անհրաժեշտ է համարում ԱԺ-ին տալ մարտի 1-ի դեպքերի հետ կապված հանրության շրջանում առկա հարցերին արձագանքելու հնարավորություն:
Որպես նույն դեպքերի ուսումնասիրության նպատակով նախորդ գումարման ԱԺ-ում ստեղծված ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ՝ Ն.Զոհրաբյանը նշեց, որ համաձայն է այն տեսակետին, թե «ասել, որ այդ հանձնաժողովը ոչինչ չարեց՝ դա ազնիվ և արդար չի լինի, բայց ասել, որ հանձնաժողովն իր առջև դրած գերակա և հիմնական խնդիրները լուծեց՝ նույնպես ազնիվ և արդար չի լինի»: «Մենք հիմնական եզրակության մեջ ամրագրեցինք, որ 10 մահվան հանգամանքների հետ կապված մեզ չհաջողվեց այդ խնդրի սպառիչ, հիմնավոր և հանրությանը բավարարող պատասխան տալ, ուստի թույլ տանք, որ այս հանձնաժողովը կարողանա այդ խնդիրը լուծել»,- հայտարարեց Ն.Զոհրաբյանը:
Հարակից զեկուցող՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Դավիթ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, նշեց, որ տարիներ շարունակ, քանի դեռ պատասխաններ չեն գտնվել, այս խնդիրը շարունակելու է մնալ քաղաքական օրակարգում՝ անկախ որևէ մեկի ցանկությունից: Ըստ նրա, այս հանձնաժողովը կարող է կատարել շատ կարևոր աշխատանք, եթե զերծ մնա քաղաքականացումից:
Հանրապետական որոշ պատգամավորներ, սակայն, հարցականի տակ դրեցին նոր հանձնաժողովի ստեղծման անհրաժեշտությունը և դրա իրավական հիմնավորվածությունը, ինչը հարուցեց նախկին հանձնաժողովի կազմում ՀՅԴ խմբակցության ներկայացուցիչ Արծվիկ Մինասյանի մտահոգությունը. «Բացարձակ աբսուրդ եմ համարում նման հարցական դնելը»:
Դաշնակցական պատգամավորը նշեց նաև, որ վատ ավանդույթ կձևավորվի, եթե հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ ամիսներ տևած քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված քաղաքական համաձայնությունը խախտվի և «այս հանձնաժողովի ստեղծումը քաղաքական մեծամասնությունը փորձ անի տապալել»: Ըստ նրա, այդ դեպքում քաղաքական մեծամասնությունը չի կարողանա հիմնավորել, թե ինչու մինչ այժմ համաձայն էր.  «Բացառությամբ մեկ նպատակի, որովհետև նախընտրական շրջան էր, և դուք ուզում էիք ինչ-որ ձևով մեղմել այս հարցի լուծումը և փորձ արեցիք մանիպուլյացիա կատարել»:

Н. Зограбян не считает себя Нострадамусом и предпочитает дать новой комиссии шанс пролить свет на “первомартовские” события 04/11/2013   21:52  |  Актуальная тема
Я, к сожалению, не Нострадамус в отличие от многих здесь сидящих Нострадамусов 999 пробы, которые заявляют, что комиссия не может эффективно работать, что не следует связывать с комиссией надежды, что это не следственный орган”,- отметила секретарь фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян, представляя положительный отзыв фракции относительно проекта решения о создании временной комиссии НС, которая займется изучением обоснованности и законности предпринятых Полицией РА, Специальной следственной службой и Генпрокуратурой Армении действий и мероприятий по расследованию убийства 10 человек, а также фактов причинения гражданским лицам, полицейским и военнослужащим огнестрельных ранений и других телесных повреждений, имевших место в ходе событий 1-2 марта 2008г.
Она отметила, что не склонна к предвзятым оценкам, но считает необходимым дать возможность НС отреагировать на вопросы, назревшие в общественных кругах в связи с событиями 1 марта 2008г.
Член временной комиссии, созданной с той же целью в парламенте прошлого созыва Н. Зограбян заявила, что не согласна с тем мнением, что Комиссия не предприняла никаких мер, однако справедливости ради отметила, что Комиссия не справилась с поставленными перед ней первоочередными и основными задачами, посему предложила предоставить возможность новой комиссии пролить свет на них.
Содокладчик, председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, “республиканец” Давид Арутюнян, представляя положительное заключение Комиссии, отметил, что пока не найдены ответы на вопросы, этот вопрос будет стоять на повестке вне зависимости от чьих-то желаний. По его мнению, эта Комиссия может выполнять важную работу, если его члены сумеют абстрагироваться от политики.
Некоторые представители Республиканской партии Армении, однако, поставили под вопрос необходимость создания новой комиссии и ее правовую обоснованность, что вызвало обеспокоенность у члена бывшей комиссии представителя АРФД Арцвика Минасяна, который счел полным абсурдом подобную постановка вопроса.
Депутат от АРФ “Дашнакцутюн” отметил, что может сформироваться плохая традиция, если достигнутое в результате долгих обсуждений политическое соглашение в вопросе создания временной комиссии, будет нарушено. В этом случае политическое большинство не сможет объяснить, почему собственно до сей минуты она была не против ее создания. Может, за исключением лишь одной цели - шла предвыборная кампания, и вы в какой мере хотели смягчить этот вопрос и попытались манипулировать этим”, - заявил А. Минасян.
15:01 21/03/2013  |  Актуальная темаН. Зограбян: “С таким позорным Избирательным кодексом нельзя идти на выборы”
15:49 18/03/2013  |  Актуальная темаОвик Абрамян не считает переговоры по обсуждению поствыборной ситуации в стране провалившимися
16:18 14/03/2013  |  Актуальная тема В парламенте Армении обсудят вопрос о создании новой временной комиссии по событиям 1 марта