Մեղադրողը հրաժարվեց խուլիգանության մեղադրանքից 03/26/2013   11:39  |  ԳՈՐԾ #
«Փաստինֆո» գործակալությունը շարունակում է ներկայացնել արդարացման դատավճիռները, որոնց մեջ կան նաև դատախազների կողմից դատարանում մեղադրանքից հրաժարվելու հիմքով արդարացումներ։ Տվյալ պարագայում խոսքը գնում է «Կրոշկա կարտոշկա» խորտկարանի մոտ տեղի ունեցած խուլիգանությանը, որով անցնող երկու մեղադրյալների Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, 10-08-2012թ. դատավճռով արդարացրել էր խուլիգանության մեղադրանքում՝ մեղադրող Ա.Գալստյանի միջնորդության հիման վրա:
Այսպես, ըստ մեղադրանքի, Նշան Սարգսյանն ու Էդվարդ Շահնազարյանը 2012թ. ապրիլի 7-ին ժամը 02.00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Խանջյան փողոցում գործող «Կրոշկա կարտոշկա» խորտկարանի մոտ, գտնվելով ալկոհոլի ազդեցության տակ, «միզելու համար դիտողություն կատարելու կապակցությամբ վիճաբանել են ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի հատուկ գումարտակի ոստիկաններ Գրիգոր Գրիգորյանի և Սերգեյ Ղազարյանի հետ, որի ընթացքում բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության նկատմամբ աղմկել են և հայհոյել, իրենց այդ դիտավորյալ գործողություններով կոպիտ կերպով խախտել են հասարակական կարգը»:
ՀՀ ոստիկանության Քննչական գլխավոր վարչության Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոնականի քննչական բաժնի քննիչ Լ.Թաթոյանի 02.05.2012թ. որոշմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Խուլիգանություն, հարուցվել էր քրեական գործ: Քննիչի 11.05.2012թ. որոշումներով Ն.Սարգսյանը և Է.Շահնազարյանը ներգրավվել էին որպես մեղադրյալներ ու նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Որպես խափանման միջոց մեղադրյալների նկատմամբ ընտրվել էր չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Դատաքննության ընթացքում մեղադրողը միջնորդել էր ամբաստանյալների նկատմամբ դադարեցնել քրեական հետապնդումը նրանց արարքներում հանցակազմի բացակայության հիմքով և միջնորդել կարճել քրեական գործի վարույթը: Նրա պատճառաբանմամբ, խուլիգանության վերաբերյալ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կողմից կայացված նախադեպային որոշման կայացումից հետո՝ վերլուծելով ամբաստանյալներին առաջադրված մեղադրանքները, հանգել է եզրակացության, որ նրանց գործողություններում բացակայում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշները:
Դատարանը, նկատի ունենալով ամբաստանյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ մեղադրողի հայտարարությունը, գտել էր, որ ամբաստանյալների նկատմամբ պետք է կայացվի արդարացման դատավճիռ: Դատարանի հիմնավորմամբ, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի համաձայն` քրեական գործ չի կարող հարուցվել և քրեական հետապնդում չի կարող իրականացվել, իսկ հարուցված քրեական գործի վարույթը ենթակա է կարճման, եթե արարքի մեջ հանցակազմ չկա: ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 366-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն` դատարանում մեղադրանքը պաշտպանող դատախազի մեղադրանքից հրաժարվելու դեպքում դատարանը մեղադրանքի այդ մասով կայացնում է արդարացնող դատավճիռ:
Դատարանը Նշան Սարգսյանին ու Էդվարդ Շահնազարյանին արդարացրել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքում` նրանց արարքի մեջ հանցակազմ չլինելու հիմքով: Նրանց նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը` չհեռանալու մասին ստորագրությունը, դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո վերացվել է:

В Ереване двое мужчин, обвиняемых в хулиганстве, избежали уголовной ответственности. Прокурор отказался от обвинения 03/26/2013   15:20  |  Дело #
Агентство “Фактинфо” продолжает представлять на ваш “суд” случаи вынесения оправдательного приговора, среди которых есть и вердикты, вынесенные на основании отказа прокурора от обвинения. В данном конкретном случае речь идет о случае хулиганства, имевшем место близ забегаловки “Крошка - Картошка”. Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана под председательством судьи Гагика Погосяна по приговору от 10.08.2012г. оправдал на основании ходатайства гособвинителя А. Галстяна двух граждан, проходящих по данному делу в качестве обвиняемых.
Таким образом, согласно обвинению, Ншан Саргсян и Эдвард Шахназарян 7 апреля 2012г. в районе 02.00 возле закусочной “Крошка-картошка”, расположенной по адресу г. Ереван ул. Ханджяна, находясь в состоянии алкогольного опьянения, ввязались в перепалку с сотрудниками ППС Григором Григоряном и Сергеем Казаряном из-за того, что последние сделали им замечание, завидев, что они справляют нужду по маленькому в неположенном месте. Нарушители общественного порядка вели себя неподобающе: шумели, выражались нецензурной бранью.
По решению от 02.05.2012г следователя Центрального следственного управления г. Еревана Главного следственного управления Полиции РА Л. Татояна было возбуждено уголовное дело по ч. 1ст. 258 УК РА – хулиганство. По решениям следователя от 11.05.2012г. Н. Саргсян и Э. Шахназарян были привлечены в качестве обвиняемых, и им было предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 258 УК РА. В отношении них была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
В ходе судебного процесса обвинитель ходатайствовал о прекращении уголовного преследования в отношении подсудимых на основании отсутствия состава преступления и просил суд прекратить производство уголовного дела, мотивировав это тем, что после принятия прецедентного решения Кассационным судом РА касательно хулиганства, проанализировав вменяемые подсудимым деяния, пришел к заключению, что в их действиях не обнаружены признаки преступления, предусмотренного ч. 1ст. 258 уголовного кодекса Армении.
Суд, приняв во внимание ходатайство гособвинителя о прекращении уголовного преследования в отношении подсудимых, счел, что следует вынести в отношении них оправдательный вердикт. Суд обосновал это тем, что, согласно п.2 ч.1 ст. 35 Уголовно-процессуального кодекса РА, уголовное дело не может быть возбуждено и не может быть осуществлено уголовное преследование, а производство возбужденного уголовного дела подлежит прекращению ввиду отсутствия состава преступления.
Согласно ч. 4 ст. 366 УПК РА , в случае отказа прокурора, поддерживающего в суде обвинение, от обвинения, суд выносит по этой части оправдательный приговор.
Суд оправдал Ншана Маркаряна и Эдварда Шахназаряна в предъявленном им обвинении в совершении деяния, предусмотренного ч.1 ст. 258 УК РА, на основании отсутствия состава преступления. Избранная в отношении них мера пресечения в виде подписки о невыезде после вступления приговора в законную силу, была снята.