Հյուսիսկորեական առաջնորդ Կիմ Չեն Ին այցելել է մերձճակատային զորամասեր 03/08/2013   12:54  |  Միջազգային լրահոս
Հյուսիսային Կորեան չեղյալ է համարել չհարձակման մասին Հարավային Կորեայի հետ բոլոր համաձայնագրերը, փակել է Սեուլի հետ կապի տաք գիծը և երկու երկրների միջև անցման կետերը:
Փհենյանի այս նոր քայլը հետևել է հյուսիսկորեական ատոմային ծրագիրը սանձելու նպատակով ՄԱԿ-ի կողմից նոր պատժամիջոցների որոշման ընդունմանն ի պատասխան:
ԿԺԴՀ-ն հաստատել է իր իրավունքը «ագրեսորին» կանխարգելիչ ատոմային հարվածներ հասցնելու վերաբերյալ:
Հյուսիսային Կորեայի վերջին հայտարարությունը, որը տարածվել էր պետական լրատվական միջոցներով, հայտնում է, որ Հյուսիսը չեղյալ է համարում Հարավի հետ չհարձակվելու մասին բոլոր պայմանավորվածությունները, փակում է ապառազմականացված գոտու մերձսահմանային Փանմունջոմի կետը, որը միմյանցից բաժանում է կորեական հակամարտող կողմերին:
Հաղորդվում է նաև այն մասին, որ հյուսիսկորեական առաջնորդ Կիմ Չեն Ին այցելել է մերձճակատային այն զորամասեր, որոնք մասնակցել են 2010թ.-ին հարավկորեական կղզիների ռմբակոծությանը:
Նա զինվորներին կոչ է արել ամեն պահ պատրաստ լինել հակառակորդին ոչնչացնելու համար և հաստատել է թերակղզուց արևմուտք 5 կղզիներում գտնվող թշնամական թիրախները:
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը Ռուսաստանի նախագահությամբ ընդունեց 2094 որոշումը, որով, ի պատասխան փետրվարին կատարած ատոմային պայթյունի փորձարկման խստացնում է Կորեայի ժաղովրդադեմոկրատական հանրապետության դեմ կիրառվող պատժամիջոցները: Փաստաթուղթը ընդունվել է միաձայն`Անվտանգության խորհրդի անդամ 15 երկրների կողմից, այդ թվում Չինաստանի, որը ԱՄՆ-ի հետ աշխատել էր տեքստի վրա:
Նշենք, որ Հյուսիսային Կորեայի ԱԳՆ-ն իր հերթին հայտարարել է, որ «Այնքան ժամանակ քանի դեռ ԱՄՆ-ն պատրաստ է հրդեհել ատոմային պատերազմ, մեր զորքերը պետք է օգտվեն կանխարգելիչ հարված հասցնելու իրենց իրավունքից»:

Северокорейский лидер Ким Чен Ын посетил фронтовые воинские части 03/08/2013   13:43  |  Международные новости
“Северная Корея объявила о разрыве всех соглашений о ненападении с Южной Кореей, закрытии горячей линии связи с Сеулом и перекрытии пропускного пункта между двумя странами”- сообщает Би-би-си.
Это шаг Пхеньяна последовал за новым раундом санкций, введенных ООН в попытке обуздать северокорейскую ядерную программу.
Санкции стали ответом на февральское ядерное испытание в КНДР.
В ответ на это Пхеньян пригрозил воспользоваться своим правом на упреждающий ядерный удар по "агрессорам".
Последнее заявление КНДР, распространенное государственным информационным агентством, гласит, что Север отменяет все договоренности о ненападении, заключенные с Югом, и закрывает пограничный пункт Панмунджом в демилитаризованной зоне, разделяющей враждующие части Корейского полуострова.
Агентство также сообщило, что северокорейский лидер Ким Чен Ын посетил фронтовые воинские части, участвовавшие в обстреле южнокорейского острова в 2010 году.
Ким напутствовал бойцов быть готовыми "уничтожить врага" в любое время и подтвердил так называемые "вражеские цели" на пяти островах к западу от полуострова.
Резолюция 2094, предусматривающая уже четвертый пакет санкций в отношении Пхеньяна, была принята Советом Безопасности ООН единогласно.
"До тех пор пока Соединенные Штаты готовы разжечь ядерную войну, наши войска будут пользоваться своим право на упреждающий ядерный удар", - говорилось в заявлении северокорейского МИДа.
12:07 08/03/2013  |  Международные новостиООН одобрила резолюцию Совета Безопасности об ужесточении санкций против КНДР
18:05 07/03/2013  |  Международные новостиКНДР угрожает западным «агрессорам» превентивным ядерным ударом
15:53 07/03/2013  |  Международные новостиКНДР проводит крупномасштабные военные маневры в ответ на угрозу применения жестких санкций
14:05 26/02/2013  |  Международные новостиКонгресс заставляет Обаму добиваться новых санкций против КНДР
19:22 14/02/2013  |  Международные новостиНовых предложений по ужесточению санкций против Пхеньяна пока нет – МИД РФ
15:58 13/02/2013  |  Международные новостиСовбез ООН разработает ответные меры в связи с ядерными испытаниями в КНДР
19:26 12/02/2013  |  Международные новостиСеверокорейский МИД пригрозил США “жесткими мерами”
17:54 12/02/2013  |  Международные новостиМАГАТЭ назвало ядерное испытание КНДР нарушением резолюции СБ ООН