Նյութեր են նախապատրաստվում` ընտրակաշառքի մասին հրապարակման հիման վրա 02/14/2013   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
«iditord.org» էլեկտրոնային կայքում 2013թ. փետրվարի 10-ին տեղադրվել է «Աջափնյակում ՀՀԿ-ականներն այցելում են տներով և ընտրակաշառքներ առաջարկում: Առաջարկում են 20 000 դրամ` անձնագրային տվյալներ տրամադրելու համար» բովանդակությամբ հրապարակում:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Pastinfo.am» -ին հայտնեցին, որ ԶԼՄ-ների մշտադիտարկման արդյունքում նշված հրապարակումը ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն` հրապարակման մեջ մատնանշված հանգամանքները ստուգելու համար:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով` քրեական գործ հարուցելու առիթի օրինականությունը և հիմքերի բավարար լինելը ստուգելու նպատակով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հիշյալ հրապարակման վերաբերյալ նախապատրաստվում են նյութեր:
Հրապարակման և դրա սկզբնաղբյուրի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ այն տեղադրվել է «facebook.com» սոցիալական կայքում, օգտատեր Կ. Վարդանյանի կողմից, ով նույն կայքում տեղակայված տվյալների համաձայն` հանդիսանում է «Ժողովուրդ» օրաթերթի քաղաքական մեկնաբան:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Կ. Վարդանյանից և նրա մորից վերցվել են բացատրություններ: Միջոցներ են ձեռնարկվում` դեպքի բոլոր մանրամասները պարզելու ուղղությամբ:

В Специальной следственной службе готовятся материалы на основании публикации об избирательных взятках 02/14/2013   17:37  |  Лента новостей
На сайте «iditord.org» 10 февраля 2013г. был размещена публикация со следующим содержанием: “представители РПА обходят дома и предлагают избирательные взятки. Предлагают 20 000 драмов за паспортные данные”.
В Генпрокуратуре РА «Pastinfo.am» сообщили, что в результате мониторинга СМИ данная публикация была направлена Генпрокуратурой РА в Специальную следственную службу для проверки указанных в информации сведений.
В порядке, установленном чч. 1 и 2 ст. 180 Уголовно-процессуального кодекса РА, с целью проверки законности повода и достаточности оснований для возбуждения уголовного дела в Специальной следственной службе готовятся материалы касательно данного заявления.
В ходе исследования публикации и его первоисточника выяснилось, что она была размещена в социальной сети «facebook.com» пользователем К. Варданяном, кто, согласно данным, размещенным на том же сайте, является политическим обозревателем газеты “Жоговурд”.
В ходе подготовки материалов К. Варданян и его мать дали разъяснения. Предпринимаются меры по выяснению всех подробностей происшествия.