Արման Մելիքյանն այդպես էլ հիմնադրամ չի բացել 02/12/2013   01:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հանրապետության Նախագահի ընտրություններում գրանցված թեկնածուների նախընտրական հիմնադրամներ թեկնածուների գրանցման պահից` հունվարի 14-ից, մինչև փետրվարի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված մուծումների և դրանց օգտագործման վերաբերյալ հայտարարագրերի ուսումնասիրության արդյունքում Ընտրական օրենսգրքով քարոզչության ֆինանսավորումը կանոնակարգող նորմերի խախտումներ չեն հայտնաբերվել: Այս մասին ԿԸՀ-ի  նիստում զեկուցել է հանձնաժողովի վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայության ղեկավար Սևակ Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության փետրվարի 7-ին հրապարակված երկրորդ միջանկյալ զեկույցին, մասնավորապես, ոչ բոլոր թեկնածուների կողմից հիմնադրամ բացելու կապակցությամբ ԿԸՀ-ի կողմից որևէ պատժամիջոց չկիրառելու մասին դիտարկմանը, Ս.Հովհաննիսյանը նշեց այն «տարընթերցման առիթ կարող է հանդիսանալ»: Նա ընդգծեց, որ նախընտրական հիմնադրամ չբացելու համար Ընտրական օրենսգրքով որևէ պատժամիջոց նախատեսված չէ, եթե, իհարկե, թեկնածուն նախընտրական քարոզչության նպատակով ապրանքներ և ծառայութնուններ ձեռք չի բերել:
Այսպիսով, ըստ հայտարարագրերի հիման վրա կազմված տեղեկանքի, հիմնադրամ բացած 6 թեկնածուներից առավել շատ մուծումներ և ծախսեր են կատարվել ՀՀ գործող Նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի հիմնադրամ, առավել փոքր մուծումներ և ծախսեր` Էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի: Արման Մելիքյանն այդպես էլ հիմնադրամ չի բացել:
«Ազատություն» կուսակցության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի հիմնադրամի մուտքերը եղել են 11 մլն 300 հազար դրամ:
Թեկնածուի կողմից ձեռք բերված ապրանքների ու ծառայությունների շուկայական արժեքը կազմել է 5 մլն 880 հազար 100 դրամ: Մնացորդը փետրվարի 9-ի դրությամբ կազմել է 5 մլն 419 հազար 900 դրամ: Թեկնածուն պայմանագրային պարտավորություններ չունի:
«Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանի հիմնադրամում հունվարի 30-ից հետո ֆինանսական շարժ չի արձանագրվել: Մուտքերը պահպանվել են 1 մլն 24 հազար դրամ, թեկնածուի կողմից ձեռք բերված ապրանքների ու ծառայությունների շուկայական արժեքը` 1 մլն 703 հազար 900 դրամ, հիմնադրամից կատարված փաստացի ծախսը` 783 հազար 900 դրամ, մնացորդը` 240 հազար 100 դրամ: Պայմանագրային պարտավորություններ չունի:
«Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հիմնադրամի մուտքերն եղել են 72 մլն դրամ: Ձեռք բերված ապրանքների ու ծառայությունների շուկայական արժեքը` 53 մլն 461 հազար 880 դրամ: Թեկնածուն 3 մլն 840 հազար դրամի չափով կատարել է հայտարարագրման ոչ ենթակա ծախսեր: Հիմնադրամից կատարված բոլոր ծախսերը կազմում են 57 մլն 301 հազար 880 դրամ, մնացորդը փետրվարի 9-ի դրությամբ` 14 մլն 698 հազար 120 դրամ: Թեկնածուն ունի 82 հազար 800 դրամի պայմանագրային պարտավորություններ:
«Ռադիո Հայ» ՍՊԸ հիմնադիրների ժողովի նախագահ Անդրիաս Ղուկասյանի հիմնադրամի մուտքերը հունվարի 30-ից հետո չեն ավելացել և կազմել են 4 մլն 100 հազար դրամ: Սակայն ծախսերն ավելացել են, մասնավորապես` ձեռք բերված ապրանքների ու ծառայությունների շուկայական արժեքը կազմել է 4 մլն 591 հազար 240 դրամ: Հիմնադրամից կատարված փաստացի ծախսը` 4 մլն 91 հազար 240 դրամ: Մնացորդը փետրվարի 9-ի դրությամբ` 8 հազար 760 դրամ: Թեկնածուն մարել է իր նախկին պայմանագրային պարտավորությունները և այժմ այդպիսիք չունի:
ՀՀ գործող Նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի հիմնադրամի մուտքերը եղել են 99 մլն 399 հազար 600 դրամ: Ձեռք բերված ապրանքների ու ծառայությունների շուկայական արժեքը` 84 մլն 473 հազար 246 դրամ: Հիմնադրամից կատարված փաստացի ծախսերի չափը` 74 մլն 139 հազար 46 դրամ: Մնացորդը փետրվարի 9-ի դրությամբ` 25 մլն 260 հազար 554 դրամ: Թեկնածուն ունի 10 մլն 334 հազար 200 դրամի պայմանագրային պարտավորություններ:
Էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի հիմնադրամի մուտքերն եղել են 700 հազար դրամ: Ձեռք բերված ապրանքների ու ծառայությունների շուկայական արժեքը` 610 հազար դրամ: Նա հիմնադրամից կատարել է 520 հազար դրամի ծախսեր, մնացորդը` 180 հազար դրամ:

Арман Меликян так и не открыл фонд. Данные декларации о поступлениях и расходах кандидатов 02/12/2013 14:16 | Актуальная тема
В результате исследования деклараций о поступлениях в фонды и расходах кандидатов в президенты с момента их регистрации– с 14 января до 9 февраля - не были зафиксированы нарушения норм, регулирующих в соответствии с ИК РА финансирование агиткампании. Об этом на заседание ЦИК докладывал руководитель контрольно-ревизионной службы Комиссии Севак Ованнисян.
Коснувшись второго промежуточного доклада наблюдательской миссии ОБСЕ/БДПИЧ, опубликованного 7 февраля, в частности, замечания касаемо неприменения санкций в связи с тем, что фонд открыли не все кандидаты в президенты, С. Ованнисян отметил, что Избирательный кодекс Армении не предусматривает санкций за неоткрытие фонда, если, конечно, кандидат не приобрел товары и услуги с целью предвыборной агитации.
Таким образом, на основании составленной справки, из 6 кандидатов, открывших фонд, больше всех поступлений и расходов было зафиксировано в фонд действующего главы государства, лидера РПА Сержа Саргсяна. Наименьшими затратами и поступлениями денежных средств выделяется фонд эпосоведа Вардана Седракяна. Арман Меликян так и не открыл фонд.
В фонд лидера партии “Свобода”, депутата НС Гранта Багратяна поступило 11 млн. 300 тыс. драмов. Рыночная стоимость приобретенных им товаров и услуг составила 5 млн. 880 тыс. 100 драмов. Баланс по состоянию на 9 февраля составил 5 млн. 419 тыс. 900 драмов. Кандидат не имеет договорных обязательств.
В фонде председателя Объединения “Национальное самоопределение” Паруйра Айрикяна после 30 января не наблюдалось финансовой активности. В фонд поступило 1 млн. 24 тыс. драмов. Рыночная стоимость приобретенных кандидатов товаров и услуг составила 1 млн. 703 тыс.900 драмов. Фактически из фонда были израсходованы -783тыс. 900 драмов. Итого, баланс составил 240 тыс. 100 драмов.
В предвыборный фонд председателя партии “Наследие” Раффи Ованнисяна поступило 72 млн. драмов. Рыночная стоимость приобретенных кандидатов товаров и услуг составила 53 млн. 461 тыс. 880 драмов.У кандидата зафиксированы не подлежащие декларированию расходы на сумму 3 млн. 840тыс. драмов. Из фонда, в общей сложности, было израсходовано– 57млн. 301 тыс. 880 драмов. Итого, баланс по состоянию на 9 февраля составил 14млн. 698 тыс. 120 драмов.
Поступления в фонд Андриаса Гукасяна после 30 января не увеличились и составили 4 млн. 100 тыс. драмов. Однако выросли затраты. В частности, рыночная стоимость приобретенных кандидатом товаров и услуг составила -4 млн. 591 тыс. 240 драмов. Фактически из фонда были израсходованы– 4млн. 91 тыс. 240 драмов, Итого, баланс по состоянию на 9 февраля – 8 тыс.760 драмов. Кандидат погасил прежние договорные обязательства.
Поступления в фонд действующего главы государства, лидера РПА Сержа Саргсяна составили 99 млн. 299 тыс. 600 драмов. Рыночная стоимость приобретенных товаров и услуг составила – 84 млн. 473 тыс.246 драмов. Размер фактических расходов из фонда составил 74 млн. 139 тыс. 46 драмов. Итого, баланс по состоянию на 9 февраля – 25 млн. 260 тыс.554 драма. Кандидат имеет договорные обязательства на сумму 10 млн. 334 тыс. 200 драмов.
В фонд эпосоведа Вардана Седракяна поступило 700 драмов. Рыночная стоимость приобретенных товаров и услуг составила 610 тыс. драмов. Он израсходовал зи фонда 520 тыс. Итого, баланс по состоянию на 9 февраля –180 тыс. драмов.