Բողոքների 67 տոկոսը՝ ՀՀ քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանի դատական ակտերի դեմ 02/09/2013   00:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
2012թ. ընթացքում ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի  քաղաքացիական և վարչական պալատը ստացել է 2927 վճռաբեկ բողոք, որից  1954-ը կամ 67  տոկոսը ՀՀ քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանի դատական ակտերի, իսկ 881-ը կամ  30 տոկոսը Վարչական վերաքննիչ դատարանի, իսկ 3  տոկոսը այլ դատարանների  դատական ակտերի դեմ: Այս մասին  նշել է ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական ու վարչական պալատի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանը` ներկայացնելով 2012թ. արդյունքները: Ստացված 2927 բողոքից 2473-ը վերադարձվել են, իսկ 157-ը ընդունվել են վարույթ:   2011թ. վճռաբեկ բողոքները 407-ով կամ  14 տոկոսով պակաս են եղել:
2012թ. վարույթ ընդունված 157 բողոքներից  119-ը բավարարվել  են և համապատասխան դատական ակտերը՝ բեկանվել:
ՀՀ Քաղաքացիական վերաքննիչ  դատարանի դատական ակտերի դեմ 1954  վճռաբեկ բողոքներից 1622-ը վերադարձվել են, 113-ն ընդունվել են վարույթ, դրանցից բավարարվել են 82-ը:  2011թ. հիշյալ դատարանի դատական ակտերի դեմ ստացվել էր 22-ով ավելի քիչ բողոք:
ՀՀ վարչական վերաքննիչ դատարանի դատական ակտերի դեմ ստացված 881  բողոքից վերադարձվել է 770-ը, իսկ 36-ն ընդունվել վարույթ, վերջիններիցս բավարարվել են 29-ը: 2011թ. ընթացքում ՀՀ վարչական վերաքննիչ դատարանի դատական ակտերի դեմ ստացվել էր  663 վճռաբեկ բողոք, այսինքն՝ 2012թ. բողոքների թիվն աճել է 33 տոկոսով:

67% от общего числа жалоб направлено против судебных актов Гражданского апелляционного суда 02/09/2013   10:23  |  Лента новостей
“За  2012г. Гражданская и административная палата Кассационного суда получила 2927 кассационных жалоб, 1954 из которых или 67% против судебных актов Гражданского апелляционного суда, 881 жалоба  или 30% - против Административного  апелляционного суда, а 3% - против актов других судов”, - отметил председатель Гражданской и административной палаты Кассационного суда Эдвард Хундкарян, представляя результаты за 2012г. Из 2927 жалоб 2473 были возвращены обратно, а 157 приняты к производству. За 2011г. апелляционные жалобы сократились на 407 жалоб или  на 14%.
Из 157 жалоб,  принятых в 2012г. к производству, 119 были удовлетворены, и соответствующие судебные акты были отменены.
Из 1954 жалоб против судебных актов Гражданского апелляционного суда РА 1622 были возвращены обратно, 113 – приняты к производству. Из них были удовлетворены 82 жалобы. В 2011г. число жалоб, полученных  против вышеупомянутого суда, сократилось на 22.
Из 881 жалобы против судебных актов  Административного апелляционного суда РА 770 были возвращены, 36 – приняты к производству, из  которых 29 были удовлетворены. За 2011г. против судебных актов Административного апелляционного суда РА было получено 663 кассационных  жалоб, то есть число жалоб в 2012г.  выросло на 33%.