Պարույր Հայրիկյան. «Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ինձնից շատ բաներ է սովորել» 01/11/2013   15:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջիկա նախագահական ընտրությունների թեկնածուների մասնակի զտումն արդեն կատարված է, իսկ վերջնական զտումը պետք է կատարի ժողովուրդը և շատ կարևոր է, որ ժողովուրդն իսկապես ինքը կատարի այդ զտումը՝ առանց գայթակղությունների ու ճնշումների ենթարկվելու: Այս մասին «Փաստարկ» մամուլի ակումբում լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց ՀՀ նախագահի ինքնաառաջադրված թեկնածու, «Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը:
Նա ընդգծեց, որ ժամանակին քաղաքական պայքարի մեջ մտնելու պահից ցայսօր իր ելակետային սկզբունքը մնում է ինքնորոշման սկզբունքը, այսինքն՝ հայ մարդը, ՀՀ քաղաքացին ինքնուրույնաբար պետք է տնօրինի իր ճակատագիրը՝ արդար, ազատ ընտրություններով:
Պ. Հայրիկյանն ընդգծեց, որ ՀՀ նախագահ է ուզում ընտրվել, որպեսզի բարոյա-քաղաքական լծակներն օգտագործելով, նախագահի դիրքերից, քաղաքական գործիչներին համոզելու ճանապարհով փոփոխություններ կատարի պետական համակարգում: Մասնավորապես, թեկնածուն նպատակ ունի Հայաստանում ներդնել «կատարյալ ժողովրդավարության համակարգ», նախապատրաստել և ամենաուշը 2 տարվա ընթացքում իրականացնել սահմանադրական բարեփոխումներ՝ հանրաքվեի միջոցով: Արդյունքում՝ Հայաստանում կլինեն ժողովրդի կողմից ընտրվող վարչապետի ընտրություններ և ԱԺ ընտրություններ՝ աշխարհում ամենաներկայացուցչական սկզբունքով՝ գուցե 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգով, վարկանիշային քվեարկության արդյունքում:
Իսկ նախագահի պաշտոնը Պարույր Հայրիկյանը խոստանում է վերացնել, իսկ նախագահական ապարատը պահելու վրա ծախսվող գումարը հատկացնել, ասենք, բնակարաններ կառուցելուն, ուսուցիչների, բժիշկների աշխատավարձերը բարձրացնելուն և այլն: Կկրճատվի նաև նախարարների, խորհրդարանականների թիվը:
Փոփոխություններ կատարելու արդյունքում Հայաստանի նախագահ դառնալու ձգտում ունեցող 35 տարեկան քաղաքացիները և ոչ միայն նրանք, ըստ Պ.Հայրիկյանի, իրենց կզգան ՀՀ նախագահներ: Հակադարձելով լրագրողի հարց դիտարկմանը էկզոտիկ թեկնածուների (էպոսագետ, կարատեիստ և այլք) մասին, Պ.Հայրիկյանը նկատեց. «Մի քանիսն առաջ են ընկել ժամանակից, իրենց նախագահ են զգում, թող զգան, եկեք սիրով վերաբերվենք նաև մարդկանց խենթություններին»:
Քաղաքական գործիչը չհամաձայնեց լրագրողի գնահատականի հետ, թե երկու տարով կառավարելու միտքը «փոխառված է» առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանից՝ վերջինս է իրենից շատ բաներ սովորել: Պ.Հայրիկյանը հիշեցրեց, որ դեռևս 1991 թ. նախագահական ընտրությունների շրջանում ինքը պատրաստվում էր երկու տարով նախագահ դառնալ՝ լուծելու համար երկրի համար կարևոր առանցքային խնդիրները՝ ընդունել Սահմանադրությունը, ստեղծել ազգային բանակն ու պետական համակարգը:

Паруйр Айрикян: “Левон Тер-Петросян у меня многому научился” 01/11/2013 15:42 | Лента новостей
“Частичный отсев кандидатов, претендующих на президентское кресло, уже произошел, а окончательный отбор произойдет, когда проголосует народ. Крайне важно, чтобы народ сам бы сделал этот выбор, не поддаваясь соблазнам и давлению извне ”, - заявил сегодня на встрече с журналистами в пресс-клубе “Пастарк” кандидат в президенты, лидер объединения “Национальное самоопределение” Паруйр Айрикян.
Он подчеркнул, что со дня его вступления в политическую борьбу и по сей день его исходным убеждением остается принцип самоопределения, то есть, армянин, гражданин Республики Армения должен самостоятельно определять свою судьбу посредством справедливых и свободных выборов.
П. Айрикян отметил также, что хочет стать президентом Армении, дабы, используя морально-политические рычаги уговорить политических деятелей провести реформы в государственной системе. В частности, кандидат преследует цель, внедрить в Армении “совершенную демократическую систему”, подготовить и самое позднее в течение двух лет осуществить конституционные изменения путем проведения плебисцита. В результате, в Армении будут проходить выборы премьер-министра, которого сможет избрать народ и парламентские выборы - по самому представительскому принципу, возможно, по стопроцентному пропорциональному списку по итогам рейтингового голосования.
Должность же президента П. Айрикян обещает упразднить, а сумму, выделяемую на содержание президентского аппарата, потратить на строительство жилых домов и на повышение заработной платы учителям, врачам и т.д. Он также планирует сократить число министров и советников.
Коснувшись вопроса о выдвижении экзотических кандидатов, каковыми являются эпосовед и каратист, П. Айрикян заметил, что “некоторые из них решили опередить время. Воображают себя главой государства, пусть. Давайте с уважением отнесемся к сумасбродствам людей.”
Политический деятель не согласился с оценкой журналиста, что мысль о приходе к власти сроком на два года заимствована у Левона Тер-Петросяна и заявил, что “первый президент многому у него научился”. П. Айрикян напомнил, что в период президентских выборов 1991г. он готовился стать президентом сроком на два года, чтобы решить важные для страны вопросы, принять Конституцию, создать Национальную армию и государственную систему.