Չնայած բռնությանը` պոռնկությամբ չի զբաղվել 12/26/2012 10:28 | Քրեական խրոնիկոն
Մամոնային պաշտող և փողից կուրացած անձինք են միայն, որ չեն խորշում «թրաֆիքինգ» կոչված բիզնեսից` մարդկանց սեռական կամ աշխատանքային շահագործումից: Դժվար է ասել, թե այս քրեական գործի նյութերում որքան լուռ ու չվերծանված ապրումներ կան: Դա միայն Արմինեին է հայտնի (անունը փոխված է), ով, չնայած անչափահաս լինելուն, աննկարագրելի մաքառմամբ կարողացել է հայրական տանից հեռու, օտարության մեջ պահել իր պատիվը և, ինչպես երևում է հիշյալ գործից, համառորեն հրաժարվելով չտրվել սեռական շահագործման:
Երևանի բնակիչ, 1989 թ. ծնված Ռաֆիկ Մարկոսյանին առաջադրված մեղադրանքի համաձայն` վերջինս 2011թ. հուլիսին անչափահասներ Արմինեին և Կարինեին (անունները փոխված են) սեռական շահագործման նպատակով հավաքագրելու, Հայաստանից Ռուսաստանի Դաշնության նրանց տեղափոխումը կազմակերպելու և այնտեղ նրանց շահագործման նպատակով պոռնկության մեջ ընդգրկելու դիտավորությամբ նախնական համաձայնության է եկել իր հետ սիրային կապի մեջ գտնվող Մարինեի (անունը փոխված է) հետ:
Ըստ գործի տվյալների, Արմինեի հետ ամուսնանալու, նրան ՌԴ Վոլգոգրադ քաղաք` իր ծնողների մոտ մշտական բնակության տեղափոխելու, այնտեղ ընտանեկան բարեկեցիկ կյանքով ապրելու կեղծ խոստումներով Ռաֆիկ Մարկոսյանը, որպես այդ խոստումների հավաստիք, իր հանցակից Մարինեին Արմինեի հարազատների և մտերիմների շրջանում իբրև իր մորաքրոջ աղջիկ ներկայացնելու միջոցով վերջիններիս վստահությունը չարաշահելով, հավաքագրել է նրան։
Դարձյալ սեռական շահագործման նպատակով, միաժամանակ ՌԴ Վոլգոգրադ քաղաք տեղափոխելու և իրենց հետ համատեղ բարեկեցիկ կյանքով ապրելու կեղծ խոստումներով, նրանք փորձել են հավաքագրել նաև Արմինեի ընկերուհուն՝ Կարինեին, սակայն, ըստ մեղադրական եզրակացության, չեն կարողացել հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնել իրենց կամքից անկախ պատճառով, քանի որ Կարինեն հրաժարվել է մեկնել Ռուսաստան:
Նախնական քննության տվյալներով` Ռ.Մարկոսյանը Մարինեի հետ միասին, Արմինեին Բագրատաշենի սահմանային անցակետով 2011թ. հուլիսի 10-ին տեղափոխել են ՌԴ Մինվոդի քաղաք, որտեղ վերջինիս փախուստը կանխելու նպատակով վերցրել են նրա անձնագիրը: Այստեղ բռնություն գործադրելով` ծեծի ենթարկելով և այդպիսիք գործադրելու սպառնալիքներով, փորձել են Արմինեին ներգրավել պոռնկության շահագործման մեջ` ստիպելով զբաղվել մարմնավաճառությամբ և աշխատած գումարները փոխանցել իրենց: Սակայն տեսնելով, որ վերջինս համառորեն հրաժարվում է, նրան ներգրավել են այլ շահագործման` հարկադիր աշխատանքի մեջ: Մասնավորապես` 2011թ. հուլիսի 12-ից մինչև հուլիսի 28-ն աշխատանքային շահագործման են ենթարկել` պարտադրելով Մինվոդի քաղաքին հարակից Նագուտսայա գյուղում գբաղվել հողագործությամբ։
Մեղադրական եզրակացության համաձայն` Ռաֆիկ Մարկոսյանը կատարել է հանցավոր արարքներ, որոնք նախատեսված են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-132.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 7-րդ կետերով և 132.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ և 7-րդ կետերով։ Նա այս տարվա հունիսից կալանավորված է, այժմ` «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավոր: Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ այժմ քննվող սույն քր. գործով հերթական դատական նիստը նշանակվել է դեկտեմբերի 27-ին:

Житель Еревана пытался вовлечь несовершеннолетних в занятия проституцией 12/26/2012 11:53 | Криминальная хроника
Только служители Мамоны и ослепленные иллюзией легкой наживы не брезгуют промышлять криминальным бизнесом, так называемым, траффикингом, подвергая людей сексуальной или трудовой эксплуатации. Сложно сказать, сколько немых и не дешифрованных страданий осталось вне материалов этого уголовного дела. Это только известно Армине (имя изменено), которая, несмотря на свой несовершеннолетний возраст, сумела уберечь свою девичью честь и не поддалась угрозам и сексуальной эксплуатации, оказавшись далеко за пределами отцовского дома.
Согласно обвинению, предъявленному жителю Еревана Рафику Маркосяну, 1989 года рождения, последний в июле 2011г. с целью вербовки несовершеннолетних Армине и Карине (имена изменены) и их перевозки из Армении в Российскую Федерацию для сексуальной эксплуатации, а также с целью умышленного вовлечения их в занятия проституцией там, вступил в предварительный сговор со своей подельницей Марине (имя изменено), с которой он состоял в любовной связи.
Согласно материалам дела, ему удалось завербовать Армине, обещая ей, что жениться на ней, и они переедут жить к его родителям в Волгоград, где их ожидает милая идиллия и благоустроенная жизнь. В этой связи, дабы придать своим ложным обещаниям достоверность и завоевать доверие родных и близких девочки, представил им свою подельницу Марине как двоюродную сестру.
Опять-таки с целью сексуальной эксплуатации в Волгограде они попытались завербовать и Карине, подругу Армине, однако, согласно обвинительному заключению, не смогли довести свой преступный замысел до логического завершения, поскольку Карине напрочь отказалась ехать в Россию.
По данным предварительного следствия, Р. Маркосян вместе с Марине через КПП “Баграташен” 10 июля 2011г. перевезли Армине в г. Минводы, где забрали у девочки паспорт, чтобы та не вздумала бежать. Применив в отношении Армине насильственные меры и угрожая ей ими, они пытались втянуть ее в занятия проституцией, чтобы нажиться на заработанных ею деньгах. Однако увидев, что последняя категорически противится и отказывается выполнять их требования, преступники подвергли ее трудовой эксплуатации. В частности, с 12 по 28 июля 2011г. заставили ее заниматься земледелием в прилегающем городу Минводы селе Ногутская.
Согласно обвинительному заключению, Рафик Маркосян совершил преступные деяния, предусмотренные п. 2 и 7 ч.2 ст.34-132.2 Уголовного кодекса РА и п.4 и 7 ч. 2 ст.132.2. Он с июня сего года заключен под стражу и находится в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”. В суде общей юрисдикции административного района Шенгавит г. Еревана под председательством судьи Александра Азаряна очередное судебное заседание по данному уголовному делу назначено на 27 декабря.