2013-ի տարեվերջին Վարչական դատարանի դատավորների թիվը կավելանա 12/20/2012   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչական դատարանի գերծանրաբեռնվածությունը մեղմելու և գործերի քննության միջին ժամկետները համեմատաբար կրճատելու նպատակով նախատեսվում է այս դատարանի դատավորների թիվը ավելացնել 10-ով: Դատական օրենսգրքում ամրագրվում է, որ ՀՀ վարչական դատարանը բաղկացած է նախագահից և 26 դատավորներից` ներկայիս 16 դատավորների փոխարեն:
Այս փոփոխությունը նախատեսված է Ազգային ժողովի կողմից նախօրեին ընդունված` «ՀՀ դատական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու մասին» օրենքում և ՀՀ դատական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին կառավարության հեղինակած օրենսդրական փաթեթով:
Ինչպես խորհրդարանի նիստում հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ՀՀ դատական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին օրենքի անցումային դրույթներով սահմանվում է դատավորների պիտանելիության ցուցակը համալրելու արագացված ընթացակարգ, ինչը հնարավորություն կտա, 6-ամսյա ուսուցման ժամանակահատվածը ներառյալ, արդեն հաջորդ տարվա հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին ցուցակներում ունենալ համապատասխան թվով դատավորների թեկնածուներ և նշանակել նրանց:
2013 թ.-ի հունվարի 1-ից օրենքն ուժի մեջ մտնող օրենքով կարգավորվում են նաև դատավորի կենսաթոշակի հետ կապված հարցերը: Մասնավորապես, նախատեսվում է դատավորի պաշտոնում նշանակմանը խոչընդոտող ֆիզիկական արատ կամ հիվանդություն ձեռք բերելու հիմքով լիազորությունները դադարեցրած նախկին դատավորին վճարել կենսաթոշակ լիազորությունների դադարեցման պահից՝ հաշմանդամության կենսաթոշակից օգտվելու, այլ ոչ թե` տարիքային կենսաթոշակի հասնելու պահից:
ՀՀ դատական օրենսգիրքը լրացվել է նոր` 75.1-րդ հոդվածով`«Դատավորի պաշտոն զբաղեցրած անձի կենսաթոշակային ապահովությունը»: Ըստ այդմ, մասնավորապես, սահմանվում է, որ որպես դատավոր առնվազն 10 տարի պաշտոնավարած անձին, ում լիազորությունները դադարեցվել են ֆիզիկական արատի կամ հիվանդության, ինչպես նաև նրա 65 տարին լրանալու հիմքերով, նշանակվում է կենսաթոշակ՝ վերջին 1 տարվա ընթացքում որպես դատավոր զբաղեցրած պաշտոնի համար ստացած միջին աշխատավարձի ընդհանուր գումարի և զրո ամբողջ ինը տասնորդական գործակցի արտադրյալի 55 տոկոսի չափով։ Դատավորի պաշտոն զբաղեցրած անձին նշանակված կենսաթոշակի չափը չի կարող գերազանցել որպես դատավոր զբաղեցրած վերջին պաշտոնի համար ՀՀ դատական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածով սահմանված պաշտոնային դրույքաչափի 92 տոկոսը։
13:41 17/12/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ20 դատավորի վերաբերյալ՝ ԴՆԽ էթիկայի, 2-ի վերաբերյալ՝ ԱԽ կարգապահական հանձնաժողովներին
14:14 09/11/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԱրամ Օրբելյան.«Դատավորը պետք է ունենա ներքին անկախություն»
14:29 02/11/2012  |  ԼՐԱՀՈՍՆշանակվել է դատավոր
16:26 29/10/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԱԽ-ն հավանություն է տվել Նորա Կարապետյանի թեկնածությանը
14:05 22/10/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԻսկուհի Վարդանյանը նշանակվել է վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր
12:43 15/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴատավորները լավ չեն տիրապետում ոչ միայն օրենքներին, այլ նաև մաթեմատիկային

Количество судей Административного суда увеличится на 10 человек 12/20/2012   16:08  |  Лента новостей
С целью смягчения последствий перегруженности суда и сокращения среднего срока рассмотрения дела предусматривается в 2013г. увеличить количество судей на 10 человек.В судебном кодексе закрепляется, что Административный суд РА состоит из председателя и 26 судей -вместо нынешних 16.
Эта поправка внесена в закон “О вступлении в силу Судебного кодекса РА” и законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА, инициированные Правительством и принятые накануне НС.
Как заявил на парламентском заседании министр юстиции Грайр Товмасян, переходные положения закона о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА предусматривают ускоренную процедуру для восполнения списков должностной пригодности судей, что позволит, включая полугодовой срок обучения, уже в октябре-ноябре следующего года иметь в списках соответствующее количество кандидатов в судьи и назначить их на эту должность.
По закону, вступающему с 1 января 2013г в силу, регулируются также вопросы, касающиеся пенсии судьи. В частности, предусматривается в случае болезни или физического порока, препятствующих назначению на должность судьи, бывшему судье, чьи полномочия приостановлены, выплачивать пенсию по инвалидности с момента приостановления судейских полномочий, а не по достижении пенсионного возраста.
Судебный кодекс РА дополнен новой ст.75.1 - “пенсионное обеспечение лица, занимавшего должность судьи”.Согласно этому, в частности, установлено, что лицо, занимавшее эту должность как минимум в течение 10 лет, чьи полномочия были приостановлены ввиду физического порока или болезни, а также на основании того, что он достиг 65-летнего возраста и, исходя из того, что он последний год занимал должность судьи, ему назначается пенсия в размере общей суммы полученной им средней заработной платы и в размере 55% от производной коэффициента 0.9. Размер пенсии, назначенного занимавшему должность судьи лицу, не может превышать 92% официального оклада, установленного по ст. 75 Судебного кодекса РА для последней занимаемой должности судьи.