Ոստիկանության պատասխանը 11/21/2012   10:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստյոպա Սաֆարյանը նոյեմբերի 19-ին պաշտոնական նամակով դիմել է ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն՝ պարզելու, թե ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության կայքում ինչու են բացակայում ընտրացուցակները:
ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից հայտնում են, որ Ստյոպա Սաֆարյանի ներկայացրած գրությունը քննարկվել է ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունում:
Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 7-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ լիազոր մարմինը տարին 2 անգամ՝ հունիսին և նոյեմբերին (առաջին մեկ շաբաթվա ընթացքում), Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրը` ըստ համայնքների, իսկ համապետական ընտրությունների դեպքում՝ քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 41 օր առաջ՝ նաև ըստ ընտրական տեղամասերի, էլեկտրոնային տարբերակով ներկայացնում է կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համացանցային կայքում որոնման հնարավորությամբ տեղադրելու համար: ՀՀ ոստիկանությունը օրենքի պահանջը կատարել է` այդ կերպ ընտրողների ռեգիստրը հրապարակայնեցնելով:
Ինչ վերաբերում է զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածված այն տեղեկատվությանը, համաձայն որի՝ ոստիկանության պաշտոնական կայքում բացակայում է ընտրողների ցուցակը, ապա հայտնում ենք հետևյալը.
Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ համապետական և Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ լիազոր մարմինն ընտրողների ցուցակը` ըստ ընտրական տեղամասերի, քվեարկության օրվանից 40 օր և 2 օր առաջ տեղադրում է համացանցում: Համացանցում ըստ ընտրական տեղամասերի տեղադրված ընտրողների ցուցակները պետք է ունենան դրանք ներբեռնելու հնարավորություն: Նույն օրենսգրքի 2-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն համապետական են Հանրապետության Նախագահի և Ազգային ժողովի համամասնական ընտրակարգով ընտրությունները: Մեծամասնական ընտրակարգով ընտրությունների ժամանակ ՀՀ ոստիկանությունը համացանցում ընտրողների ցուցակը տեղադրելու օրենքով սահմանված պարտականություն չունի:
ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից հայտնում են նաև, որ թիվ 1 ընտրատարածքի ընտրողների ցուցակը Ստյոպա Սաֆարյանին կտրամադրվի հետադարձ կապի համար հասցե տրամադրելուց հետո (դիմումում փոստային առաքանու հասցեն բացակայում է):

Ответ полиции 11/21/2012   10:36  |  Лента новостей
19-го ноября Степа Сафарян обратился с официальным письмом в паспортно-визовое управление полиции РА с целью выяснения причины отсутствия на сайте паспортно-визового управления списков избирателей.
Из паспортно-визового управления полиции РА сообщили, что представленное Степой Сафаряном письмо было рассмотрено в паспортно-визовом управлении полиции РА.
В соответствии с ч. 4 ст. 7 Избирательного кодекса Армении, уполномоченный орган в год два раза, в июне и ноябре,( в течение одной недели) представляет электронную версию регистра избирателей РА по общинам, а при проведении общегосударственных выборов не позднее, чем за 41 день до дня голосования, а также по избирательным округам в центральный избирательный комитет для размещения его на оснащенном поисковой возможностью сайте Избиркома. Полиция РА выполнила требование закона, опубликовав данным образом реестр избирателей.
Что касается муссируемой в СМИ информации, согласно которой на официальном сайте полиции нет списка избирателей, то сообщаем Вам нижеследующее:
"Согласно ч.2 статьи 11 Избирательного кодекса РА, при проведении общегосударственных выборов и выборов старейшины города Еревана уполномоченный орган за 42 дня до дня голосования размещает в сети список избирателей по избирательным участкам. На сайте избирательные списки, размещенные по избирательным округам, должны обладать возможностью быть скаченными. В соответствии с ч.5, ст.2 того же кодекса общегосударственными являются выборы Президента РА и выборы в Национальное Собрание по пропорциональным спискам. При проведении же выборов по мажоритарной системе, размещение в сети списков избирателей, согласно установленному закону, не входит в обязанности полиции РА".
Из паспортно-визового управления полиции РА сообщили также, что список избирателей по избирательному округу N1 будет предоставлен Степе Сафаряну после того, как он сообщит свой адрес для обратной связи(в заявлении почтовый адрес отправителя не обозначен).