Այս հարթակը հետաքրքիր է, հեռանկարային մեր երկրի համար. Կարեն Կարապետյան 05/27/2017   08:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը ՌԴ Կազան քաղաքում մայիսի 26-ին մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքներին՝ նեղ և ընդլայնված կազմերով:
Իր ելույթում ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմին և ՌԴ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևին՝ ջերմ ընդունելության և նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: Անդրադառնալով ԵԱՏՄ շրջանակում ինտեգրացիոն գործակցության զարգացմանը՝ Կարեն Կարապետյանը, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանն ամեն անգամ հայտարարում է, որ այս հարթակը հետաքրքիր է,  հեռանկարային և կարևոր մեր երկրի, մեր տնտեսության զարգացման համար: Կցանկանայի առանձնացնել մի շարք առանցքային հարցեր, որոնք այսօր նեղ կազմով քննարկել ենք.
Առաջինը ԵԱՏՄ թվային օրակարգն է: Մենք կողմ ենք թվային օրակարգի գաղափարին և կարևորում ենք այն: Պետք է շարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ, առավել ևս որ մեր երկրներում արդեն գոյություն ունեն այս կամ այն չափով գործարկված, գործող համակարգեր: Մենք պետք է հաշվի առնենք դա, ապահովենք դրանց փոխգործակցությունը, համապատասխան գործիքակազմը և համակարգված աշխատանքի դեպքում կկարողանանք այդ առանձնացված համակարգերը միասնական տեխնոլոգիական հարթակի վերածել:
Երկրորդը խոչընդոտների և արգելքների վերացման ուղղությամբ փոխգործակցությունն է: Այսօր մեզ ներկայացվեց վերլուծություն այն մասին, թե որտեղ ինչը կատարված չէ: Հայկական կողմը հայտարարել է, որ մեզ մոտ արձանագրված թերություններն առաջիկայում կվերացվեն: Այդ ուղղությամբ աշխատանքը շատ օգտակար է, քանի որ այն իրականում լավ դիվերսիֆիկացնում  է մեր փոխադարձ տնտեսական հարաբերությունները:
Մենք կողմ ենք ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում նախանշված աշխատանքների ընթացակարգի ընդունմանը և արդեն հանձնաժողովին առաջարկություններ ենք ուղարկել գիտահետազոտական աշխատանքների թեմաների վերաբերյալ՝ համապատասխան երկամյա պլանի մեջ ընդգրկելու նպատակով:
Այսօրվա օրակարգում կցանկանայի առանձնացնել նաև «միասնական պատուհանի» հարցը: Կարծում եմ՝ բավական հետաքրքիր գործիք է: Մենք որոշակի փորձ ենք կուտակել, այն դեռևս համակարգված չէ, բայց մի շարք ուղղություններով բավական առաջ ենք գնացել»:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների վարչապետերը քննարկել են տնտեսության, մաքսային, արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերության ոլորտներում ինտեգրացիոն փոխգործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր: Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր՝ ԵԱՏՄ ներքին շուկայում սահմանափակումների վերացման միջոցառումների ծրագրի, անդամ երկրների կողմից արդյունաբերական ապրանքների մասով տրվող հատուկ սուբսիդիաները ԵԱՏՀ հետ կամավոր կերպով համաձայնեցնելու և դրանց տրամադրման հետ կապված վարույթներ անցկացնելու կարգի, արտաքին տնտեսական գործունեության կարգավորման համակարգում «միասնական պատուհանի» մեխանիզմի զարգացման, ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում համատեղ գիտահետազոտական և փորձարարակոնստրուկտորական աշխատանքների կազմակերպման կարգի, 2016 թ. ԵԱՏՀ որոշումների նախագծերի կարգավորիչ ազդեցության գնահատականի մոնիթորինգի մասով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ և այլն:
18:44 18/05/2017  |  ՔաղաքականՎարչապետի նշանակումը չուշացավ
09:37 28/04/2017  |  ՄամուլԿարեն Կարապետյանն ընդդեմ «ՍԱՍ»-ի և ՀՀԿ-ի. «Ժամանակ»
12:59 20/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎիճակը ուղղակի ողբերգական է. վարչապետը հանձնարարականներ է տվել
19:14 19/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Սերբիայի նորանշանակ դեսպանին
12:32 13/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կառավարությունը «мозговой центр»-ն ենք սարքում». Կարեն Կարապետյան
18:40 12/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՉորրորդ ամիսն է՝ մենք ասում ենք, որ այս ճյուղը հետ է ընկել. Վարչապետը դժգոհ է կառուցապատման ոլորտից
15:51 12/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրձանագրել ենք նաև որակական փոփոխություն՝ ստվերը բերվում հարկային դաշտ, Վարչապետ

Карен Карапетян: Армения поддерживает реализацию цифровой повестки ЕАЭС 05/27/2017   12:20  |  Лента новостей
Премьер-министр Республики Армения Карен Карапетян 26 мая в Казани принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, в своем выступлении Карен Карапетян коснулся развития интеграционного взаимодействия в рамках ЕАЭС.
"Армения всегда заявляет, что эта площадка интересна, перспективна и важна для развития экономики нашей страны", - подчеркнул Карапетян.
Он отметил, что Армения поддерживает реализацию цифровой повестки и придает ей важность.
"Нужно продолжать работу в этом направлении, тем более, что в нашей стране уже существуют запущенные в той или иной степени, действующие системы. Нам следует эти, обеспечить их взаимодействие, в случае скоординированной работы мы сумеем превратить эти разобщенные системы в единую информационную платформу", – указал премьер-министр Армении.
Он также отметил, что Армения также поддерживает принятие порядка организации запланированных работ в сфере агропромышленного комплекса и уже представила комиссии предложения по поводу тем научно-исследовательских работ для их включения в  соответствующий двухлетний план.
Он также коснулся механизма «единого окна», назвав его достаточно интересным.
"Мы накопили определенный опыт, он пока не систематизирован, но по ряду направлений мы значительно продвинулись вперед", -сказал Карапетян
Премьер-министры  стран ЕАЭС обсудили ряд вопросов, касающихся углубления интеграционных процессов в области экономики, промышленности и агропромышленности и таможенной сфере. Главы правительств по итогам заседания подписали ряд документов, в частности  распоряжение о плане мероприятий по устранению изъятий и ограничений на внутреннем рынке Евразийского экономического союза; решение о порядке организации совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса; соглашение о порядке добровольного согласования государствами-членами Евразийского экономического союза  с Евразийской экономической комиссией специфических субсидий в отношении промышленных  товаров и проведения Евразийской экономической комиссией разбирательств, связанных с предоставлением государствами – членами Евразийского экономического союза специфических субсидий; поручение о состоянии развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности; распоряжение о ежегодном отчете Евразийской экономической комиссии  о мониторинге проведения оценки регулирующего воздействия проектов решений Евразийской экономической комиссии в 2016 году и пр..
13:44 26/05/2017  |  Лента новостейВо всех пяти странах ЕАЭС впервые с 2014 года зафиксирован значительный экономический рост – Тигран Саркисян
17:10 15/05/2017  |  Международные новостиПутин: интерес к сотрудничеству с ЕАЭС проявляют порядка 50 стран Европы, Азии и Латинской Америки
10:39 12/05/2017  |  Лента новостейВ ЕАЭС по предложению Армении будет создана система оповещения об опасных товарах
11:58 06/05/2017  |  Лента новостейВ ЕАЭС стартует единый рынок лекарственных средств
18:30 28/04/2017  |  Лента новостейСогласована «дорожная карта» по формированию общего рынка авиатранспортных услуг - ЕЭК
13:22 25/04/2017  |  Лента новостейОбщий рынок газа будет сформирован в ЕАЭС
17:35 18/04/2017  |  Лента новостейБеларусь и Киргизию особо заинтересовал опыт Армении по улучшению позиций в рейтинге Doing Business