ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի կառավարության ներկայացուցչության կայքի ստեղծումը կարող է օրինակ դառնալ նաև ԵԽ անդամ մյուս պետությունների համար 09/30/2015   16:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
2002 թվականից 2014թ. սեպտեմբերի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության դեմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացվել ավելի քան 2000 գանգատ,  2015թ. սեպտեմբերի  28-ի դրությամբ ՄԻԵԴ-ը Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ կայացրել է 57 վճիռ:
Այս մասին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչության կայքի պաշտոնական շնորհանդեսին նշել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը:
2015թ. սեպտեմբերի 28-ի դրությամբ ներկայացվել է շուրջ 15 մլն եվրոյին համարժեք փոխհատուցման պահանջ, որից բավարարվել է շուրջ 806 հազար եվրոյի պահանջը, այսինքն՝ ընդհանուր պահանջի շուրջ 5,4 տոկոսը:  306 000 եվրոն, այսինքն՝  բավարարված պահանջների գումարի 38 տոկոսը վճարվել է ոչ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Լրագրողների հետ զրույցում Գևորգ Կոստանյանը նշեց, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչության կայքը միակն է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների տարածքում, այն ԵԽ-ի  համար հանդիսանալու է պիլոտային ծրագիր, որպեսզի ԵԽ-ն  Հայաստանի օրինակը կարողանա տարածել  նաև ԵԽ անդամ այլ պետությունների վրա:

Создание сайта армянского представительства в ЕСПЧ может послужить примером для остальных государств СЕ 09/30/2015   16:58  |  Лента новостей
Более 2000 жалоб было подано против Армении в Европейский суд по правам человека с 2002 по сентябрь 2014 года, по состоянию же на 28 сентября 2015 года ЕСПЧ вынесло в отношении Армении 54 постановления.  Об этом на презентации сайта армянского представительства в ЕСПЧ заявил полномочный представитель РА в Евросуде, генеральный прокурор Армении Геворк Костанян.
По состоянию на 28 сентября 2015 года было подано исков на сумму 15 млн. евро, из которых было удовлетворено 5.4% от общего числа требований(на сумму порядка 806 тыс.евро). 38% суммы удовлетворенных исковых требований(306 тыс.евро) было погашено не за счет средств госбюджета.
Геворк Костанян отметил, что сайт армянского представительства в ЕСПЧ – единственный на территории государств-членов Совета Европы. Ресурс станет для СЕ пилотным проектом и позволит распространить опыт Армении на остальные страны Совета Европы.