Սյունիքում զինծառայող է մահացել. պարզում են պատճառները 06/25/2024   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
2024թ. հունիսի 24-ին ՀՀ ՊՆ ՌՈ Սիսիանի բաժնից հաղորդում է ստացվել՝ նույն օրը՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայող Դավիթ Վահանի Ներսիսյանի մահվան մասին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Ըստ հաղորդման՝ զորամասում՝ շարքում կանգնած ժամանակ, Դ.Ներսիսյանի մոտ ժամը 9:40-ի սահմաններում նկատվել է ինքնազգացողության հանկարծակի վատացում և գիտակցության կորուստ, որի կապակցությամբ շտապ կարգով տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, որտեղ, ժամը 10:00-ի սահմաններում, արձանագրվել է զինծառայողի կենսաբանական մահը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Նախաքննության շրջանակներում կատարվել է դիակի արտաքին զննություն, որի արդյունքում մարմնի վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել։
Հարցաքննվել են մի շարք անձինք, բուժհաստատությունից առգրավվել են մահացած զինծառայողին վերաբերող բժշկական փաստաթղթերը։
Մահվան պատճառները պարզելու նպատակով նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական ու վարութային գործողություններ՝ զինծառայողի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
18:15 21/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆշանակվել են դիակների դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություններ՝ անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ. ՔԿ–ն` Ադրբեջանի փոխանցած մասունքների մասին
11:43 21/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն Երևանին է փոխանցել 2022թ սեպտեմբերյան գործողությունների հետևանքով զոհված 2 զինծառայողի մասունքներ
15:30 14/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնաբերվել է պայմանագրային զինծառայողի դի՝ հրազենային վնասվածքով
13:16 27/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում զինծառայողը մահացել է զորավարժարանում . նոր մանրամասներ
18:12 29/03/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԶինծառայող Ժորա Կարապետյանին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելու վարույթի նյութերը երկու անձի մեղադրանքով, ուղարկվել են դատարան
17:35 27/02/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԶինծառայող Ավագ Զաքարյանի սպանության մեղադրանքով կալանավորվել է նրա համածառայակիցը

Военнослужащий скончался в одной из воинских частей Армении: СК выясняет причины смерти 06/25/2024   14:04  |  Лента новостей
Военнослужащий скончался в одной из воинских частей Армении. Как сообщает Следственный комитет Армении, 24 июня 2024 года из сисианского управления военной полиции министерства обороны поступило сообщение о гибели военнослужащего N-ской воинской части Давида Вагановича Нерсисяна.
Согласно сообщению, стоя в строю в воинской части, Д.Нерсисян около 9:40 внезапно почувствовал себя плохо и потерял сознание. Военнослужащий срочно был доставлен в военный госпиталь, где около 10:00 была констатирована его биологическая смерть.
Инициировано уголовное производство по ч. 1 ст. 155 Уголовного кдоекса РА.   При внешнем осмотре тела следов насилия на нем не обнаружено.
Допрошен целый ряд лиц, у медучреждений изъяли медицинскую документацию относительно скончавшегося военнослужащего, сообщили в ведомстве.
"Для выяснения причин смерти назначена судебно-медицинская экспертиза. Предпринимаются необходимые и неотложные следственные и процессуальные действия для установления обстоятельств смерти военнослужащего", - говорится в сообщении.