Հայաստանում զինծառայողը մահացել է զորավարժարանում . նոր մանրամասներ 05/27/2024   13:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
2024 թվականի մայիսի 26-ին՝ ժամը 13։00-ին, ՀՀ ՊՆ N զորամասից հաղորդում է ստացվել, որ ժամը 11։00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի զորավարժարանում զինտեխնիկան վարման ընթացքում պատահական բախվել է կայանված «Ուրալ» մակնիշի ավտոմեքենայի թափքին, որի արդյունքում թափքում գտնվող նույն զորամասի զինծառայող Ա․ Արոյանը նույն օրը՝ ժամը 11։30-ի սահմաններում, ճակատաքունքային հատվածում ստացած վնասվածքներով ընդունվել է կայազորի զինվորական հոսպիտալ, որտեղ ժամը 13։40-ին վերջինս մահացել է։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 538-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (մարտական հատուկ կամ տրանսպորտային մեքենա վարելու կամ շահագործելու կանոն խախտելը, որը անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու առողջությանը միջին ծանրության վնասի պատճառում կամ խոշոր չափերի գույքային վնաս, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին։
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել են ականատես մի շարք անձինք, վկաներ։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական և վարույթային այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, պատասխանատուների և մեղավորների շրջանակն ի հայտ բերելու և նրանց գործողություններին իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
18:12 29/03/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԶինծառայող Ժորա Կարապետյանին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելու վարույթի նյութերը երկու անձի մեղադրանքով, ուղարկվել են դատարան
17:35 27/02/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԶինծառայող Ավագ Զաքարյանի սպանության մեղադրանքով կալանավորվել է նրա համածառայակիցը
23:50 24/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՉպարզված հանգամանքներում զինվոր է մահացել․ ՊՆ
08:21 08/02/2024  |  ՄամուլՎարժական հավաքի մեկնած զինվորը ինքնահրկիզվե՞լ է․ վարույթը նախաձեռնվել է սպանության հատկանիշներով. «Ժողովուրդ»
15:28 07/02/2024  |  Քրեական խրոնիկոնՀրդեհի և զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
17:40 16/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄասիսում վերջին հրաժեշտն են տվել իր զորացրման օրը ողբերգական դեպքի զոհ դարձած զինծառայողին. Նա տան ավագն էր, ուներ մեկ քույր և մեկ եղբայր

СК Армении обнародовал новые подробности гибели военнослужащего 05/27/2024   13:51  |  Лента новостей
Уголовное производство инициировано по факту гибели военнослужащего,  сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно релизу ведомства, в 13։00 26 мая текущего года из на воинской части МО РА поступило сообщение о том, что около 11:30 на полигоне в/ч военная техника врезалась во время вождения случайно в кузов припаркованного автомобиля марки "Урал". В результате происшествия находящийся в кузове военнослужащий А. Ароян с травмами в лобно-височной области был доставлен в военный гарнизонный госпиталь, где скончался в 13:40.
По факту случившегося в Следственном комитете РА инициировано уголовное производство по части 3 статьи 538 УК РА (нарушение правил вождения или эксплуатации боевой, специальной или транспортной машины, повлекшее по неосторожности  причинение вреда средней тяжести или имущественный ущерб в крупном размере, повлекшее по неосторожности смерть человека). Производство предварительного расследования поручно следственной группе.
Назначена судебно-медицинская экспертиза, произведен осмотр места происшествия, допрошен ряд очевидцев, свидетелей.
"Предпринимаются необходимые и  неотложные следственные и иные процессуальные действия для установления всех обстоятельств произошедшего, выявления круга ответственных и виновных и дачи их действиям правовой оценки", - говорится в сообщении.
11:15 21/05/2024  |  КомментарийОдна из наших новых воинских частей, реформы в сфере обороны становятся реальностью – глава аппарата премьера Армении