Կիրանցը զրկվելու է իր հիմնական ճանապարհից, և գյուղի համար առաջարկվող այլընտրանքային ճանապարհը լինելու է ադրբեջանական զինված դիտարկման ներքո.Թաթոյան (տեսանյութ) 04/26/2024   11:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է, թե ինչ է լինելու կառավարության հայտարարած` Տավուշի հատվածում սահմանային փոփոխությունների հեռանկարում:
«• Կիրանց գյուղը նեղ թերակղզու նմանությամբ գրեթե ամբողջությամբ շրջափակված է լինելու ադրբեջանական զորքերով, ինչպես նաևարոտավայրերը, այգիները, այլ հողեր հայտնվելու են ադրբեջանական վերահսկողության կամ թիրախի ներքո
• Կիրանցը զրկվելու է իր հիմնական ճանապարհից, և գյուղի համար առաջարկվող այլընտրանքային ճանապարհը լինելու է ադրբեջանական զինված դիտարկման ներքո
• Աճարկուտ տանող ճանապարհը հայտնվում է ադրբեջանական զինված դիտարկման ներքո
• Ոսկեպարի ճանապարհի առանձին հատվածներ հայտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո
• Ոսկեպարի 7-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին հայտնվում է գրեթե սահմանագծին. ադրբեջանական անմիջական զինված թիրախի ներքո լինելու պատճառով մարդիկ չեն կարողանալու այցելել եկեղեցի
• Ոսկեպարում, Կիրանցում ու այլ գյուղերումքաղաքացիական տներ հայտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո
• Ադրբեջանական զինված ծառայողներն այս դիրքերից ժամանակ առ ժամանակ կրակում են միջպետական ճանապարհի Բաղանիսի հատվածում` քաղաքացիական մեքենաների ուղությամբ: ՀՀ կառավարության հայտարարած փոփոխությունների հեռանկարում նրանք ավելի են մոտենում ճանապարհին
• Ազատամուտ, Կայան, Այգեհովիտ և Վազաշեն գյուղերը զրկվելու են ճանապարհից՝ հայտնվելու են մեկուսացման մեջ
• Կայանը չի ունենա կենսական պայմաններ և այլընտրանքային ճանապարհ, ինչի պատճառով կդադարի, որպես բնակավայր, գոյություն ունենալուց
• Կայանով ընթացող ճանապարհի փակվելու պատճառով Այգեհովիտը և Վազաշենը տնտեսական և անվտանգության լուրջ մարտահրավերների առաջ են կանգնելու
• Այգեհովիտում սահմանային փոփոխություններից հետո գյուղը կզրկվի հողատարածքներից և արոտավայրերից։ Հետևաբար, մարդիկ այլևս չեն ունենա գյուղատնտեսական գործունեության այդ տեսակներով զբաղվելու հնարավորություն. այն կա՛մ կվերանա, կա՛մ էականորեն կնվազի
• Վազաշենի՝ Հայաստանի տարածք կազմող հողատարածքները շարունակում են մնալ ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո
• Առաջ է գալու Սաթլմիշ կոչվող բարձունքի հարց։ Եթե ադրբեջանական զինված ծառայողներ հայտնվեն այս բարձունքի վրա, ապա ուղիղ վերահսկողության տակ կվերցնեն ոչ միայն Ազատամուտ, Աչաջուր, Սևքար, Սարիգյուղ, Բերքաբեր,
Ծաղկավան գյուղերը, այլև Երևան-Իջևան-ՀՀ պետական սահման միջպետական ճանապարհը։
• Ոսկեպարի հատվածում խնդիրը միայն ներկայում գործող ճանապահով չի սահմանափակվելու։
• Այս հատվածով են անցնում Հայաստանի համար ռազմավարական և կենսական նշանակության գազատարը, ինտերնետ կապի մալուխները և այլն
• Ոսկեպարում խմելու և ոռոգման ջրի ակնունքները նույնպես հայտնվելու են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո։
Բնակիչներից շատերը ստիպպված են լինելու լքել իրենց տները, բնակավայրը։
• Ոսկեպարի սահմանային փոփոխությունները լուրջ սպառնալիք են ստեղծելու Հայաստանի այդ ամբողջ տարածաշրջանի բնակչության համար։ Վտանգվելու է միջպետական նշանակության ճամապարհն առհասարակ»։
22:52 25/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿիրանցիներին զրկում են կադաստրով իրենց պատկանող գույքից
19:41 25/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մինա» հանող հայ չի լինում, սաղ թուրք են. Կիրանցում մթնոլորտը խիստ լարված է
19:24 25/04/2024  |  Արտակարգ պատահարներԿիրանցում ականի պայթյունից քաղաքացի է վիրավորվել. Հրատապ
18:15 25/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանների կողմից գնդապետ Միհրան Մախսուդյանի նկատմամբ կիրառված բռնության դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ

Киранц лишится своей основной дороги: Татоян рассказал, чем грозит Армении изменение границы на тавушском участке(ВИДЕО) 04/26/2024   12:15  |  Лента новостей
Директор фонда "Татоян", бывший омбудсмен Армении Арман Татоян представил, что произойдет в перспективе объявленных правительством изменений границ на тавушском участке. Предупреждение Татояна публикуем ниже:
• Село Киранц по примеру узкого полуострова практически будет окружено азербайджанскими войсками, а пастбища, сады и другие земельные участки окажутся под контролем Азербайджана или станут его мишенью.
• Киранц лишится главной автотрассы, а предлагаемая альтернативная дорога для села окажется под наблюдением азербайджанских ВС.
• Под наблюдением азербайджанских ВС окажется и дорога, ведущая в Ачаркут.
• Отдельные участки дороги Воскепара окажутся под контролем Азербайджана.
• Церковь Сурб Аствацацин(Святой Богородицы) VII века окажется прямо на линии границы; люди не смогут посещать храм из-за того, что он окажется под прямым прицелом вооруженных сил Азербайджана.
• В Воскепаре, Киранце и других селах дома граждан окажутся под азербайджанским контролем.
• Азербайджанские ВС с этих позиций время от времени стреляют по гражданским автомобилям на баганисском участке межгосударственной автомагистрали. В перспективе объявленных правительством РА изменений они окажутся еще ближе к дороге.
• Села Азатамут, Каян, Айгеовит и Вазашен будут отрезаны от дороги и изолированы
• У села Каян не будет ни условий для проживания, ни альтернативной дороги, из-за чего она перестанет существовать как населенный пункт.
• Из-за закрытия пролегающей через Каян дороги Айгеовит и Вазашен столкнутся с серьезными экономическими проблемами вызовами безопасности.
• После изменения границы в Айгеовите поселок лишится земельных угодий и пастбищ. Следовательно, у людей больше не будет возможности заниматься этими видами сельскохозяйственной деятельности; они либо исчезнут, либо значительно сократятся.
• Земельные участки Вазашена, составляющие территорию Армении, продолжают оставаться под азербайджанской оккупацией.
• Встанет вопрос о высоте под названием Сатлмиш. Если азербайджанские ВС окажутся на этом холме, то они возьмут под прямой контроль не только села Азатамут, Ачаджур, Севкар, Саригюх, Беркабер, Цахкаван, но и межгосударственную дорогу Ереван-Иджеван-госграница Армении.
• На воскепрском участке проблема не будет ограничиваться лишь ныне функционирующей дорогой.
• Через этот участок проходят стратегически и жизненно важные для Армении газопровод, интернет-кабели и т.д.
• Источники питьевой воды и воды для орошения в Воскепаре также перейдут под контроль Азербайджана.
Многие жители будут вынуждены покинуть свои дома и населенные пункты.
• Изменение границы на участке Воскепара создаст серьезную угрозу для всего населения данного региона Армении. Под угрозой окажется и межгосударственная дорога в целом.