Հայաստանում օգոստոսի 3–ը կնշվի որպես եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր. ԱԺ–ն ընդունեց նախագիծը 04/16/2024   16:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց օգոստոսի 3-ը որպես 2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր սահմանելու նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ արտահերթ նիստում ընդունվեց միաձայն՝ ստանալով 79 կողմ ձայն:
Նախագիծը ներկայացրել էր իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության՝ ազգությամբ եզդի պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը:
Արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը հայտնեց կառավարության հավանություն ու ընդգծեց այդ նախաձեռնության նշանակությունը՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում ու նպաստը՝ հայ և եզդի ժողովուրդների բարեկամական կապերի էլ ավելի ամրապնդման գործում:
Նիստում ելույթ ունեցավ նաև Սինջարում տեղի ունեցած ցեղասպանության ականատեսներից Ֆեյրալ Սայիդ Թալալը՝ Հայաստանին խորհրդարանին շնորհակալություն հայտնելով եզդի ժողովրդին աջակցության համար: «Ես խնդրում եմ՝ մշտապես պաշտպանեք մեր ժողովրդին՝ որքանով, որ հնարավոր է: Մենք ճամբարներում ենք, մենք չենք կարողանում Սինջարում էլ տեղ գտնել: Մենք չպետք է մեր բնակավայրերից տեղահանվենք: Ով կարող է, թող մեզ աջակցի, որ վերջ տրվի մեր նկատմամբ շարունակվող ցեղասպանությանը»,–ասաց ականատեսը:

3 августа в Армении будут отмечать как день памяти жертв Геноцида езидов в Синджаре 04/16/2024   16:23  |  Лента новостей
Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении приняло проект об учреждении 3 августа Днем памяти жертв геноцида езидов в Синджаре в 2014 году.
Как передает «Арменпресс», проект закона о внесении дополнения в Закон «О праздниках и памятных днях Республики Армения» был принят на внеочередном заседании Национального собрани, получив 79 голосов.
Проект представил депутат Рустам Бакоян от правящей фракции «Гражданский договор», езид по национальности.
Заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян выразил одобрение правительства и подчеркнул важность этой инициативы в деле предотвращения геноцидов и содействия дальнейшему укреплению дружественных связей между армянским и езидским народами.
На заседании выступил один из очевидцев геноцида в Синджаре Фейрал Саид Талал, поблагодаривший парламент Армении за поддержку езидского народа. «Я прошу всегда защищать наш народ, насколько это возможно. Мы находимся в лагерях, мы не можем найти места и в Синджаре. Мы не должны покидать свои дома. Все, кто могут, пусть поддержат нас, чтобы положить конец продолжающемуся геноциду в отношении нашего народа», - сказал очевидец этих событий.