«Հայաստանը կարևոր և վստահելի է գործընկեր է Ղազախստանի համար». Տոկաևը Փաշինյանին հրավիրեց Ղազախստան 04/15/2024   11:57  |  Քաղաքական
Հայաստանը շատ կարևոր և վստահելի գործընկեր է Ղազախստանի համար Հարավային Կովկասում, մեր հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության և փոխօժանդակության վրա։ Մեր նպատակները ռեգիոնալ և միջազգային անվտանգության և խաղաղության տեսանկյունից համընկնում են։ Այս մասին Երևանում Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ հայտարարության ընթացքում ասել է Ղազախաստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Նա նաև նշել է, որ ողջունում են ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը և «Խաղաղության խաչմերուկը», ինչպես նաև նախատեսում են ավելացնել ավիափոխդրումները երկու երկրների միջև։
Տոկաևը նաև հայտարարել է, որ Ղազախստանը ողջունում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ձգտումը՝ կնքելու խաղաղության պայմանագիր։
«Ղազախստանը պատրաստ է առավելագույն օժանդակություն ու իր հարթակը տրամադրել՝ երկու երկրների միջև բանակցությունների համար»։
Նա նաև ընդգծել է, որ իրենց հիմնական նպատակն է մերձեցնել Հայաստանին ու Ադրբեջանին, բացել ճանապարհ՝ խաղաղության ու կայուն զարգացման համար։
11:16 15/04/2024  |  ՔաղաքականՀայստանի և Ղազախստանի միջև ստորագրվեցին փաստաթղթեր (տեսանյութ)
10:43 15/04/2024  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին
13:00 10/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԶանգվածային անկարգությունների ալիքը Ղազախստանում բռնկվել է «միասնական հրամանով», զոհվել է ուժային կառույցների 16 աշխատակից. Տոկաև
19:22 14/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Դարիգա Նազարբաեւային
10:10 27/04/2015  |  Միջազգային լրահոսՂազախստանի Նախագահի ընտրությունների նախնական արդյունքներով Նազարբաևն ստացել է ընտրողների 97,7%-ի քվեն
20:54 24/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆուրսուլթան Նազարբաևը ստորագրել է ԵՏՄ-ի պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը վավերացնելու մասին օրենքը

Армения является важным и надежным партнером Казахстана на Южном Кавказе - Токаев 04/15/2024   12:43  |  Политика
Армения является очень важным и надежным партнером Казахстана на Южном Кавказе, наши отношения основаны на дружбе и взаимопомощи. Об этом заявил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев на совместном с премьер-министром Армении Николом Пашиняном брифинге в Ереване.
"Мы с большим уважением относимся к древней истории, богатой культуре и традициям Армении. Армения является очень важным и надежным партнером Казахстана на Южном Кавказе. Наши отношения основаны на непоколебимой дружбе и взаимной поддержке. Активизация двусторонних связей – наша общая цель. Наши интересы в укреплении региональной и международной безопасности и взаимодействия совпадают", - сказал он.
По словам Токаева, переговоры с Николом Пашиняном подтверждают заинтересованность  Казахстана в сохранении высокого уровня сотрудничества.
Токаев также заявил, что высоко ценит стремление Армении восстановить транспортное сообщение на Южном Кавказе и в этом смысл приветствует проект  премьер Армении под названием "Перекресток мира". Он также сообщил о планах двух стран увеличить авиаперевозки.
Токаев также заявил, что Казахстан приветствует стремление Армении и Азербайджана к подписанию мирного договора.
"Казахстан готов оказать максимальное содействие и предоставить площадку для переговоров между двумя странами", - сказал он.
Токаев также подчеркнул, что их основная цель сблизить дружеские страны, открыть дорогу для мира  и устойчивого развития.