Հովիվը ոչխարների հետևից է գնացել է, հովիվ է՝ ինչ իմանա, թե սահմանը որն է. 1-2 մետր անցել է՝  կրակել են. Արգամ Հովսեփյանը՝ նախօրեի միջադեպի մասին 04/11/2024   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական կողմում նախօրեին հայտնված հովիվն էլ, ոչխարներն էլ հետ են վերադարձել, Տեղում են։ Ոչխարները փոստի աշխատողինն են եղել։ Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասաց Արավուսի նախկին գյուղապետ, Տեղ համայնքի ավագանու անդամ Արգամ Հովսեփյանը։
«Ներքին Խնձորեսկի ու Տեղ գյուղի սահմանը գետի կողքով է անցնում, ոչխարներն էդտեղ են արածացնում, էդտեղ են պահում։ Հովիվը ոչխարների հետևից գնացել է, դե, հովիվ է՝ ինչ իմանա, թե սահմանը որն է, մեղավոր չի, 1-2 մետր անցել է սկսել են կրակել»,-ասաց Հովսեփյանը։
Նա նշեց նաև, որ հովիվը հիմա էլի արոտավայրերում է՝ ոչխարների մոտ։ «Քանի որ ոչխարները շատ են՝ գյուղ չեն էլ բերում, այդքանին անհնարին է գյուղի մեջ պահելը, դրսում են պահում, բայց ամեն բան արդեն կարգավորվել է»։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն է տարածել, որում նշված էր, որ ապրիլի 10-ին Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի Ներքին Խնձորեսկ հատվածում միջադեպ է տեղի ունեցել: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող հովիվը մոլորված հոտին փնտրելիս հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում: Իրադրության բերումով երկու կողմերի սահմանապահների կողմից հրաձգություն է տեղի ունեցել, որի հետևանքով ադրբեջանական կողմն ունի մեկ վիրավոր:
14:22 09/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկանոն կրակի հետևանքով վնասվել են Տեղ գյուղի տներից մեկի տանիքը և պատուհանը․ ՆԳՆ
12:50 20/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները վերադարձրել են Արավուսի արոտավայրից գողացած ոչխարները․ Panorama.am
21:09 11/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանային Արավուս գյուղի բնակիչները վառելիք ու սերմացու չունեն՝ վար ու ցանքսի համար
18:10 12/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ԶՈւ-ն կրակել է նաեւ Արավուսի դիրքերի ուղղությամբ՝ առավոտյան 10։30-ի սահմաններում. համայնքապետը մանրամասնում է

В Сюнике рассказали об инциденте с армянским пастухом, оказавшимся на азербайджанской стороне 04/11/2024 14:18 | Лента новостей
Оказавшихся накануне на азербайджанской стороне армянского пастуха и отару овец вернули обратно, они уже в селе Тех. Отара принадлежит работнику почты. Об этом "ФактИнфо" сообщил бывший глава села Аравуса, член Совета старейшин общины Тех Аргам Овсепян.
"Граница на участке Неркин Хндзореска и села Тех проходят вдоль реки, отара овец пасется там, там их держат. Пастух отправился за овцами. Он пастух, откуда ему знать, где граница. Он не виноват. Он прошел 1-2 метра, как стали стрелять", - рассказал Овсепян.
Он также отметил, что пастух снова на пастбище, вывел на выпас овец. "Так как овец много, их в поселок не пригоняют, невозможно их держать в селе. Но все уже уладилось", - добавил он.
Ранее пресс-служба СНБ Армении сообщила, что 10 апреля текущего года на участке Неркин Хндзореск армяно-азербайджанской государственной границы произошел инцидент.СНБ Армении представила подробности инцидента с перестрелкой на границе с АзербайджаномПастух, который является гражданином Армении, во время поиска заблудившегося стада оказался на территории Азербайджана. Ввиду происшествия произошла перестрелка между пограничниками двух стран. В результате инцидента с азербайджанской стороны есть один раненый.