ԱՄՆ-ը պատրաստ է հնարավոր դեր ստանձնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկխոսությանը նպաստելու գործում. Պետդեպ 04/09/2024   00:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ցանկացած հնարավոր դերը ստանձնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկխոսությանը  նպաստելու գործում։
Այդ մասին այսօր կայացած ճեպազրույցում ասել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը։
Նա ասել է, որ ԱՄՆ-ը շատ հստակ հասկացրել է, որ այս խնդրի լուծման ճանապարհը, ի վերջո, գտնվում է բանակցությունների սեղանի շուրջ։
«Չեմ ուզում խոսել առաջիկա հանդիպումների մասին, բայց մենք միշտ հստակ ասել ենք, որ ողջունում ենք երկխոսությունը։ Երբ պետքարտուղարը խոսեց Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ, նա հասկացրեց, որ պետք է երկխոսություն լինի նրանց միջև։ Մենք ուրախ ենք ցանկացած հնարավոր դեր խաղալ այս երկխոսությանը նպաստելու գործում և կշարունակենք դա անել, բայց ես չեմ ցանկանում հայտարարել առաջիկա որևէ կոնկրետ հանդիպումների մասին»,-հավելել է Միլլերը:

США готовы сыграть любую возможную роль в содействии диалогу между Арменией и Азербайджаном - Госдеп 04/09/2024   09:33  |  Лента новостей
США готовы сыграть любую возможную роль в содействии диалогу между Арменией и Азербайджаном. Об этом на брифинге в понедельник заявил глава пресс-службы Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Он отметил, что США очень ясно дали понять, что дальнейший путь к урегулированию этого конфликта в конечном счете лежит за столом переговоров.
"Я не хочу говорить о предстоящих встречах, но мы всегда ясно давали понять, что приветствуем диалог. Когда госсекретарь общался с лидерами Армении и Азербайджана, он ясно дал понять, что между ними необходим диалог. Мы рады сыграть любую возможную роль в содействии этому диалогу и будем продолжать это делать, но я не хочу анонсировать какие-то конкретные предстоящие встречи", - сказал Миллер.