Տարածաշրջանում տնտեսական զարգացման ապահովման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման կարևորությունը 04/08/2024   18:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Եվրոպական միության խորհրդի քաղաքական և անվտանգային հարցերով կոմիտեի պատվիրակությանը։
Ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարարը գոհունակությամբ արձանագրել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների էական խորացմանը միտված գործընթացը՝ ընդգծելով, որ այն ներառում է ինչպես ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շարունակական իրականացումը, այնպես էլ դրանից անդին հնարավորությունների լավագույնս օգտագործումը: Հարաբերությունների զարգացման այս դինամիկայի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանն, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացման տնտեսական բաղադրիչին: Վերջինիս ներքո նախարար Միրզոյանը շեշտել է Տնտեսական ու ներդրումային պլանի ուղենիշային նախաձեռնությունների կյանքի կոչման ու նոր՝ «Հայաստանի դիմակայունության և աճի» ծրագրով ընձեռնվող հնարավորությունները: Կարևոր նախագծերի շարքում անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի ուղղությամբ առաջընթացի ապահովմանը։
Վկայակոչելով Եվրոպական խորհրդարանում 2023թ. դեկտեմբերին ՀՀ վարչապետի ելույթը՝ նախարար Միրզոյանը հավելել է. «Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդն ունի եվրոպական ձգտումներ, և մենք կառաջնորդվենք այդ ձգտումներով:»
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային հարցերին՝ Արարատ Միրզոյանը ԵՄ անդամ երկրների դեսպաններին ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։ Ընդգծելով ՀՀ պատրաստակամությունն օգտագործել խաղաղության հասնելու հնարավորությունը՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ դա ենթադրում է խաղաղության պայմանագրում առանցքային հարցերի շուրջ փոխհամաձայնության արձանագրում՝ մասնավորապես 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջակության ճանաչման փոխադարձ վերահաստատում և սահմանազատում:
Տարածաշրջանում տնտեսական զարգացման ապահովման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման կարևորությունը՝ որպես այդ հարցում ՀՀ շահագրգռվածության դրսևորում հիշատակելով ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։
Նախարարը պատասխանել է ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության, Հայաստանի տարածաշրջանային քաղաքականության վերաբերյալ ներկաների հարցերին:
Կայացել է մտքերի փոխանակում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
14:51 23/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈւրուգվայում Արարատ Միրզոյանը խոսել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասների մասին
15:55 22/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Մոնտեվիդեոյում հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերայի հետ
14:04 22/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Օմար Պագանինիին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները

Арарат Мирзоян: мы будем руководствоваться европейскими устремлениями народа Армении 04/09/2024 09:15 | Лента новостей
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 8 апреля принял делегацию Комитета по вопросам политики и безопасности Совета ЕС.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА, в своей приветственной речи министр иностранных дел с удовлетворением отметил процесс, направленный на значительное углубление отношений Армения-ЕС, подчеркнув, что он включает в себя как последовательную реализацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом и Арменией, так и наилучшее использование возможностей, выходящих за его рамки.
В контексте динамики развития отношений была затронута деятельность наблюдательской миссии ЕС в Армении, а также экономическая составляющая развития партнерства. В этом контексте Мирзоян отметил возможности, предоставляемые реализацией ключевых инициатив Экономического и инвестиционного плана и новой программы «Устойчивость и рост Армении». Говоря о важных проектах также было упомянута важность продвижения в направлении запуска диалога по либерализации виз между Арменией и ЕС.
Ссылаясь на выступление премьер-министра Армении в Европейском парламенте в октябре 2023 года, министр Мирзоян добавил: «Народ Республики Армения имеет европейские устремления, и мы будем руководствоваться этими стремлениями».
Затронув вопросы безопасности на Южном Кавказе, Арарат Мирзоян представил послам стран-членов ЕС последние события в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Подчеркнув готовность Армении использовать возможность достижения мира, глава МИД Армении отметил, что это предполагает наличие взаимного согласия по ключевым вопросам мирного соглашения, в частности подтверждения взаимного признания территориальной целостности и делимитации границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
В контексте обеспечения экономического развития в регионе Мирзоян подчеркнул важность разблокирования транспортных и экономических коммуникаций, упомянув инициативу «Перекресток мира», разработанную правительством Республики Армения, как проявление заинтересованности Армении в этом вопросе.
Министр ответил на вопросы присутствующих относительно взаимодействия Армении с ЕС и региональной политики Армении.